2015’te Cruise Seyahati

Denizlerde yeni ne var? Tasarımı yenilenen gemilerden, geliştirilen teknolojiye (sonunda, bedava wi-fi!) kadar bir gemi dolusu yenilik. Ayrıca nehir cruise’ları da yılın en sıcak trendlerinden. Hangi sezonda nereye gitmeniz gerektiğine dair yıllık plan…

Dünya çapında yeni nehir gemileri

Avrupa, Güneydoğu Asya ve Amerika‘da hizmete giren şık gemiler sayesinde nehir gezilerine ilgi artıyor. Avalon Waterways, AmaWaterways, Scenic Cruises ve Emerald Waterways ikişer gemi ve Uniworld Boutique River Cruise Collection bir gemi suya indirirken, Avrupa’da da Viking River Cruises’ın 12 yeni gemisi harekete hazır. Bu arada, Amazon nehrinde düzenlenen lüks cruise’ların lideri Aqua Expeditions, 62 metrelik Aqua Mekong ile yüzünü Vietnam ve Kamboçya‘daki Mekong Nehri‘ne de çeviriyor. Amerika’da, American Cruise Lines’ın Viktoryen stili çarklı gemisi American Eagle ise gelecek mart ayında Mississippi‘de seferlere başlayacak.

Uzak noktalara cruise seyahatleri

Cruise tutkunlarının az bilinen limanlara gitmek için, artık rahatlıktan ödün vermesine gerek yok. Silversea’nin keşif gemisi Silver Discoverer, Avustralya’nın kuzeybatısındaki Kimberley Coast’a ikinci yolculuğunu gerçekleştirirken, gel-git dalgalarıyla ünlü 1.000 kilometrekarelik Montogomery Resifi’ne de uğrayacak. Sanctuary Retreats’in 21 süitli yeni gemisi Ananda, tik zeminleri, ipek kaplamaları ve yağmur duşlarıyla Myanmar‘ın nehirlerine ciddi bir tarz getiriyor. Zamanı dar olanlar için Hurtigruten’in yenilenen Nordstjernen’i, Norveç‘teki Spitsbergen’e altı günlük kutup gezileri başlatıyor.

BENZER YAZI:  Dünyanın en iyi botanik bahçeleri

Cruise gemilerine teknoloji dopingi

7 gün 24 saat Instagram ve Twitter ile haşır neşir dünyamızda cruise şirketleri, internet bağlantısını öncelik haline getiriyor. Uluslarası Cruise Şirketleri Kurumu’nun başkanı ve CEO’su Christine Duffy, “İnsanlar seyahatlerini eve döndüklerinde değil, yaşarken paylaşmak istiyorlar,” diyor. Nehir turu şirketi Ming Ocean Crulsea 930 yolcu kapasiteli Viking Star ile nisanda açılacağı ilk deniz yolculuğunda misafirlerine ücretsiz Wi-Fi sağlayacak. Regent Seven Seas Cruises, konsiyerj servisi olan süitler ve daha üst sınıf kabinler için bu özelliği sağlıyor; kardeş markası Oceania Cruises ise gelecek sonbaharda benzer bir programa girişiyor. Royal Caribbean International’ın yeni uydu ağı, internet bağlantısını hızlandırırken, Quantum ve ve Oasis sınıfı gemilerinde görüntü akışı için daha geniş bant aralıkları da sunuyor. Quantum sınıfındaki diğer teknolojik gelişmeler arasında, Royal IQ aplikasyonu aracılığıyla bagaj takibi ile satın almaları kontrol eden ve oda anahtarı olarak da kullanılabilen RFID bilezikleri de var. Gemideki aileniz ve arkadaşlarınızla haberleşebilmeniz için, Princess Cruises’ın aplikasyonu şebeke üzerinden ücretsiz mesajlaşma imkânı sağlıyor.

BENZER YAZI:  2019'da gezilecek ucuz yerler

Gemide ekstrem macera

Çelik halat üzerinde kayma zevki sunan zipline sporunu gemi turlarına ekleyen Royal Caribbean, son gemileri Quantum of the Seas ve Anthem of the Seas’de, sunduğu inıkânları zirveye taşıyor. Hava dalışı simülatörü ve çarpışan arabalar, patenle kayma, trapez dersleri gibi aktivitelerin sunulduğu kapalı alan spor tesisine hazır olun.

Sıradışı kara turları

Gezginlerin, bir destinasyonu yerlisi gibi deneyimlemek istediğini anlayan cruise şirketleri, limanda birden fazla gece geçirme imkânı veya ziyaret edilen yeri daha yakından tanımaya yönelik aktiviteler sunuyor.

Celebrity Cruises:Signature Event gezileri, misafirlere Rio de Janeiro‘da Karnaval sırasında Samba Geçidi’ni VIP bölümden izleme veya Fransa’da yıldızlarla dolup taşan Cannes‘da, film gösterimleri ve partilere katılma gibi eşsiz deneyimler sunuyor.

Azamara Club Cruises: Şirketin en yeni programı “Cruise Global, Eat Local” (Global Gez, Yerli Ye), yolcularını Hong Kong‘daki dim sum mantısıyla meşhur Jade Garden veya Livorno’nun hemen dışındaki klasik Toskana restoranı Osteria del Contadino gibi sevilen restoranlara götürüyor.

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Crystal Cruises: Formda kalmak isteyenler için, “Site Running Tours” adlı turlarda spor ve keşif bir arada. 5-10 kilometre arasında değişen bu koşu parkurları, fitness uzmanları tarafından yönetiliyor ve Rusya’da St. Petersburg’daki Yeniden Diriliş Kilisesi ve Amsterdam’daki Rijksmuseum gibi yapıları kapsıyor.

Her yaş grubu için lüks gezi gemileri

Artık lüks gemiler de en yaşlısından en gencine kadar herkesi aynı anda mutlu edebilmek için, ailelere hitap eden programlar üzerinde daha fazla çalışmaya başladı Dolayısıyla, artık Regent Seven Seas’in yolculuklarından birinden 30 kişilik bir grup görürseniz şaşırmayın. Crystal Cruises’ın yaz programlarında ise çocuklar için bolca aktivite ve taze malzemelerden bebek maması dahi hazırlayan şefler var.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir