3 yıl dünyayı dolaşan adamdan 30 tavsiye

Dünyayı gezmek için Amerika’da her şeyimi satıp yola çıkalı 3 yıl oldu. Bu süre zarfında keşfettiğim en iyi seyahat ipuçlarını yazdım. Bilinmeyene ve eski yaşamımı ardımda bırakarak stresli bir şekilde Miami’den Guatemala’ya epik bir seyahat macerası için tek yön bilet alalı 3 yıl oldu. Vahşi bir yolculuk yaptım ve o zamandan beri çok şey öğrendim. 3. Seyahat yıl dönümümü kutlarken en iyi ve en kullanışlı seyahat tavsiyelerimi  paylaşmaya karar verdim. Siz de kendi ipuçlarınızı yorum bölümünde belirtmeyi unutmayın.

Sabır önemlidir

Kontrol edemeyeceğiniz şeyleri kafaya takmayın. Hayat her şeye sinirlenip moral bozmak için çok kısa. Otobüsünüzü mü kaçırdınız? Merak etmeyin, başka bir otobüs gelecektir. ATM’de para mı kalmamış? Harika! Diğer kasabaya planlanmamış bir yolculuk yapın ve keşfedin. Bazen her şeye rağmen çıldırabilirsiniz. Sadece derin bir nefes alın ve daha da kötü olabileceğini kendinize hatırlatın.

Erken kalkın

Gündoğumuyla birlikte kalabalık içinde kendinize en iyi yeri bulmak için kalkın. Ayrıca yumuşak dağınık ışıktan dolayı fotoğraf çekmek için büyülü bir zaman dilimidir. Yerel insanlarla daha kolay etkileşim halinde olabilirsiniz. Dürüst ve çok çalışan insanlar erken kalkar; çığırtkanlar, dolandırıcılar ve suçlular ise uyur.

Erken kalkın

Erken kalkın

Kendinize gülün

Yeni yerleri seyahat ederken çok sık bir budala gibi görüneceksiniz bundan utanmak yerine kendinize gülün. Berbat etmekten korkmayın ve hayatı da çok ciddiye almayın.  Guatemala’da dolu bir otobüsü yolun kenarında çişimi yapmak için durdurduğumda bütün otobüs bana gülmüştü. Otobüse dönüp onlarla birlikte gülmem ise bana yolculuğum sırasında yeni arkadaşlar kazandırmıştı.

Fazla paranızı iyi saklayın

Para dünyanın kralıdır. Acil durumlarda kıçınızı korumak için bir kaç güvenli yerde paranızı saklayın. Cüzdanınızı kaybederseniz, kartınız çalışmazsa, ATM’de para kalmadıysa bir köşede sakladığınız en az bir kaç yüz dolarınız olduğu için memnun olacaksınız. Benim paramı sakladığım bir kaç şey; çorapların içi, ayakkabıların ucu, banyo malzemesi çantası, sırt çantam veya çantamda diktiğim bir yamanın içi.

Paranızı saklayın, saklayacak yerler bulabilirsiniz.

Paranızı saklayın, saklayacak yerler bulabilirsiniz.

Yerel halkla tanışın

Sürekli turistlerle takılmak amacınız olmasın yerel halkla tanışın. Neredeyse dünyanın her yerinde basit İngilizce konuşuluyor, yerel halkla konuşmanız tahmin edeceğinizden de kolay olacak özellikle el ve yüz mimiklerinizi kullandığınız zaman. Gittiğiniz ülkeyi orada yaşayanlardan öğrenin. İnsanlar seyahatinizi manzaralardan daha çok zenginleştirir.

Yerel halk dünyanın çoğu yerinde sizi hoş karşılayacaktır

Yerel halk dünyanın çoğu yerinde sizi hoş karşılayacaktır

Bir şal taşıyın

Şal, kaşkol veya eşarp da iş görür. Bu basit pamuklu kumaş parçası en kullanışlı seyahat aksesuarlarımdan biri oldu. Kullanabileceğiz ihtiyaçlar; güneşten korunmak için, havlu gibi kullanmak için, bir şeyler taşımak için, yüz maskesi olarak kullanmak için ve dahası…

Günlük yaşamı gözlemleyin

Eğer bir yerin nabzını hissetmek istiyorsanız, bir kaç saat bir parkta veya kalabalık bir köşede oturup önünüzde akan gündelik hayatı izlemenizi öneririm. Aklınızdan geçenleri azaltın ve etrafınızda olanlara dikkatlice bakın. Renkler, kokular, insanların hareketleri, sesler… Bir çeşit meditasyon gibi. Daha önce hiçgörmediğiniz şeyler farkedeceksiniz.

Günlük yaşamı gözlemleyin

Günlük yaşamı gözlemleyin

Herşeyi yedekleyin

Panama’da bilgisayarım çalındığında önemli dökümanlarımın ve fotoğraflarımın yedeğinin olması hayatımı kurtarmıştı. Pasaportunuzun, katlarınızın, ehliyetinizin, kimliğinizin, önemli telefon numaralarınızın fotokopisini ve dijital fotoğraflarını acil durumlar için saklayın. Bilgisayarınızdaki dosyalarınızı ve fotoğraflarınızı hem online hem de harici bir diske yedekleyin. Yeni bulut teknolojileriyle online yedekleme artık çok kolay.

BENZER YAZI:  Tatilde herkesi sinirlendirmenin 11 yolu

Olabildiğince çok fotoğraf çekin

Ziyaret ettiğiniz yerleri ve tanıştığınız insanları hayatınız boyunca bir daha göremeyebilirsiniz. Onları çektiğiniz bolca fotoğrafla hatırlayın. Bir turist görünmeyi umursamayın. Cool görünmek için mi seyahat ediyorsunuz? Kimse umursamıyor. Harika fotoğraflar en güçlü hatıralardır. Hiçbir şeye malolmaz, paylaşması kolaydır ve bagajınızda yer kaplamaz. Ama fotoğrafı çektiğiniz zaman fotoğraf makinesini önünüzden kaldırın ve manzaranın tadını çıkarın!

Fotoğraf çekin ama anın tadını çıkarmayı unutmayın!

Fotoğraf çekin ama anın tadını çıkarmayı unutmayın! (Foto: Santiaguito Volkanı / Guatemala)

Her zaman bir yol vardır

İmkansız yoktur. Bir yere giderken veya bir şey yaparken sorun yaşıyorsanız vazgeçmeyin. Henüz sadece doğru çözümü bulamamışsınız veya doğru insanla karşılaşmamışsınız demektir. Azmedin!

Gülümseyin ve selam verin

Yerel halkla etkileşime girmekte güçlük mü çekiyorsunuz? İnsanlar soğuk mu görünüyor? Belki de sizin vücut dilinizdendir. Benim en iyi seyahat tavsiyelerimden biri göz teması ve sürekli gülümsemenizdir. Eğer onlar da size gülümserlerse onlara dillerinde “merhaba” deyin. Bu yeni arkadaş edinmenin en iyi yoludur. Etrafınızda herkesin koca bir gülümsemeyle dolaşmasını beklemeyin çünkü bu sizin işiniz. Genelde tek yapılması gereken sizin onlara ilk teması kurmanızdır ve onlar size olabildiğince açılır

Herkesin koca bir gülümsemeyle dolaşmasını beklemeyin çünkü bu sizin işiniz. Gülümseyin!

Herkesin koca bir gülümsemeyle dolaşmasını beklemeyin çünkü bu sizin işiniz. Gülümseyin!

Biraz eli açık olun

Düşük bütçeli seyahatin daha uzun ve bu büyüleyici dünyayı daha çok keşfetmemizi sağladığı için büyük bir fanıyım.  Ucu ucuna yaşamak belli bir süre sonra monotonlaşır, ara sıra bütçenizi aşmak güel bir şeydir. Bir kaç gün iyi bir otelde kalın, hoş bir restaurantta yeyin vey aşehirde çılgın bir gece geçirin.

Zihniniz açık olsun

Hayat tarzları sizinkinden farklı olan insanları yargılamayın. Katılmadığınız görüşleri de dinleyin. Fikirlerinizin doğru diğerlerinin fikirlerinin yanlış olduğunu düşünmek çok küstahçadır, empati yapın. Farklı seçenekleri, fırsatları, insanları, önerileri ve görüşleri kucaklayın. Sorular sorun, öğreneceğiniz şeylere şaşırabilirsiniz.

Couchsurfing’i deneyin

Couchsurfing.org’u bilmeyenler için özetlemek gerekirse dünya çapında seyahat eden insanların birbirleriyle odalarını, yataklarını veya kanepelerini paylaşabileceklerini duyurdukları bir internet sitesi. Oteller eğlencelidir ama aynı sizin gibi etrafı bilmeyen turistlerle takılırsınız. Eğer bir ülkeyi ve insanlarını öğrenmek istiyorsanız yerel halkta kalın. Couchsurfing.org’da milyonlarca kanepesini paylaşmak ve sizi ağırlamak isteyen insan var. Sizi temin ederim ısırmıyorlar 🙂

Bazen gönüllü olun

Bazen seyahatlerinizde değecek projeler için gönüllü olun. Sadece faydalı bir deneyim olduğu için değil aynı zamanda ülke ve insanlar hakkında yeni şeyler öğrenip arkadaşlıklar edinebilirsininiz. Grasroots Volunteering adında harika bir site var burada dünya çapında gönüllü olunabilecek fırsatları bulabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Biarritz Gezi Rehberi

Kulak tıkaclarınız olsun

Bebek ağlama seslerini, sarhoş Avusturalyalıları havlayan köpekleri, kornaları, seks yapan çiftleri ve benzer çok şeyi duymamak için yanınızda kulak tıkacı bulundurun. Amazon’da ve pek çok sitede satılan Hearnos marka tıkacları öneririm.

Korkmayın

Dünya haberlerde gördüğünüz kadar korkunç değil. Tehlikeli durumlar için bir gözünüzü açık tutun ama tatilinizin önüne geçmesine izin vermeyin. Aklıselim davranmak iyi olmanıza yeter. Çoğu insan arkadaş canlısı, güvenilir, eli açık ve yardımseverdir.

Korkmayın

Korkmayın

Bir amaç için kaybolun

Gerçek insanların çalıştığı ve yaşadığı yerleri görmek istiyorsanız onları ziyaret etmelisiniz.  Bunu yapmanın en iyi yolu nereye gittiğini bilmeden yürümektir. Otelinizin adını bir kağıda yazın ve eğer ihtiyacınız olursa bir taksi tutar ve geri dönersiniz. Tehlikeli mahallelere girmekten çok korkmayın. O kadar yaklaşmadan yerel halk sizi uyaracaktır.

Yerel yemekler yiyin

Meksika yemeğinin tadının nasıl olduğunu biliyorsunuz değil mi? Yanılıyorsunuz. Seyahat ettiğinizde her şeyin biraz tadına bakın. Yerel halkın tavsiyelerini alın. Sokak yemekleri yiyin. Seyahatlerimde sadece iki kez hasta oldum. Yemeklerden korkmayın.

Hijyene önem veriyorsanız da bu lezzetleri denemek için bir anlığına unutun

Hijyene önem veriyorsanız da bu lezzetleri denemek için bir anlığına unutun

Çok sık evet deyin

Sizi birileri ailesiyle tanıştırmak istiyorsa, yeni bir etkinlik öneriyorsa veya varlığını bilmediğiniz bir yeri gezmeyi öneriyorsa düşünmeden evet deyin. Beklenmedik ve planlanmadık bu durumlar tatilinizin tuzu biberi olur ve her zaman harika hikayeler çıkar. Yabancıların nezaketini kabul edin, bunu yapmak için pek çok fırsatınız olacak.

Yavaş yavaş

Lütfen 6 ülke seyahatini 6 haftaya sıkıştırmayın. Bir şehir veya ülkede bir gün geçirirseniz çok şeyi kaçırırsınız. En güzel şeyler, bir bölgeyi keşfetmek için zaman ayırdığınızda olur.  Rehberinizde olmayan aktivitelerin, size tanıştığınız insanlar tarafından gösterileceğini bilmelisiniz. Sizi temin ederim en güzel seyahatlerimin hiçbiri ilk bir kaç günde veya oraya vardığımda olmadı. Maksimum haz için çok süre ayırın.

Notlar alın

Detaylar için hafızam berbattır. 3 Yıl önce seyahatlerime başladığım zaman iyi bir günlük tutmadım ve şimdi çok pişmanım. Tanıştığım insanların isimleri, yaptığım diyaloglar,  yeni deneyimlerde hissettiklerim, ya da şehirlerin kokusu eğer seyahatlerinizde günlük tutabilirseniz bu detayları unutmayın.

Rahatınızı bozun

Sizi normalde endişelendiren şeyleri yapmak için kendinize meydan okuyun. Ne kadar çok şey yaparsanız kaygılandığınız şeyler o kadar azalır.  Uzun yürüyüşlere çıkamaz mısınız? Çıkın. Yabancılarla konuşmakta güçlük mü çekiyorsunuz? Her yabancıyla konuşun. Tuhaf yemekler yemekten korkuyor musunuz?  Bulabildiğiniz en acayip yiyeceği yeyin. Gezilerinizde bunları kolayca yapabilmenizin sebebi zaten her şeyin farklı olması, bir tane daha yeni/rahatsız edici deneyim olsa ne olur?

Çok fazla plan yapmayın

Bana okuyucularım bir ülkede veya şehirde kaç gün geçirmelerini sorduklarında korkuyorum. Çünkü ne sevdiklerini ve neyle tanışacaklarına dair bir fikrim yok. Nikaragua’da bir veya iki hafta kalacağımı düşünüyordum ama 4 ay yaşadım. Tavsiyem bir başlangıç noktası seçin, 1-2 tane yapılması gereken aktivite belirleyin ve bir de bitiş noktası düşünün (ya da düşünmeyin) gerisini sizin için evren belirlesin.

BENZER YAZI:  Tatilde herkesi sinirlendirmenin 11 yolu

Az eşya taşıyın

İhtiyacınız olacağını düşündüğünüz şeylerin yarısına ihtiyacınız olmayacak. Hepimiz yaptık. Gezen insanların giderek daha az eşyalı bavul hazırlama konusunda uzman olması hakları. Benim ilk bavulum 70 litre kapasiteli ve ağzına kadar doluydu. Şimdiki bavulum ise 50 litre kapasiteli ve 2/3’ü dolu. Tam zamanlı bir serseri olarak sahip olduğum her şey sırt çantama sığıyor. Eğer bir şeyi çantanıza koymakta emin değilseniz ona ihtiyacınız yok demektir. Ayrıca çoğu şeyi istikametiniz boyunca ihtiyacınız olunca bulmanız mümkün.

Az eşya taşıyın, ihtiyacınız olan pek çok şeyi yollarda bulabilirsiniz.

Az eşya taşıyın, ihtiyacınız olan pek çok şeyi yollarda bulabilirsiniz.

Podcastleri dinleyin

Podcastler süperdir. Kendi özel radyonuzu kurmak ve onu her zaman çalmasını istediğiniz müziklerle doldurmak gibidir. Hiç 10 saatlik bir otobüs yolculuğu için sabırsızlanacağımı düşünmezdim. Ama podcastlerle bu mümkün (tabii ki koltuklar rahat olduğu sürece). Zaman eğlenceli müzikler, uzmanların röportajları,  hikayeler dinlerken akıp gidecek.

Vücudunuza iyi davranın

Seyahat etmek vücudunuza darbe vurabilir. Bir yerden başka bir yere giderken günlük egzersizi yapmak zordur ve çoğumuz tembellik ederiz. Veya iyi uyku çekmeyip çok fazla kek yeriz. Ben diş ipi kullanmadığım için suçluyum. Vücudunuza iyi davranmayı unutmayın. İyi uyuyun, kuru kalın, sağlıklı beslenin, güneş kremi kullanın ve olabildiğince egzersiz yapın. Evet tabii diş ipi de kullanın. 🙂

Vücudunuza iyi davranın, spor yapmayı ihmal etmeyin

Vücudunuza iyi davranın, spor yapmayı ihmal etmeyin

İletişim halinde kalın

Sık sık arkadaşlarınızı ve ailenizi aramayı unutmayın. Belki de onlara posta kartları atarak onlara süpriz yapabilirsiniz. Seyahat onlardan uzağız diye yalnızlık değildir. Sürekli yeni insanlarla tanışırız ama bu ilişkilerin çoğu kısa sürer. Bu sebeple sizi iyi tanıyan insanlarla iletişiminizi güçlü tutmak en önemlisi.

Keşfedin

Biliyorum klişe ama siz yine de deneyin. İlginç ve turistlerin az olduğu yerler bulun. Unutulmaz seyahat hatıralarımın çoğu ziyaret etmesi kolay olmayan yerlerden oldu. Herkes için seyahat popüler yerlerdir ama sırf turizm güzergahının içinde değil diye diğer yerleri görmezden gelmeyin. Buna rağmen bir yer sadece uzakta veya tehlikeli diye hayatınızın macerasını yaşayacağınızı da düşünmeyin.

Keşfedin, turizme açık olmayan yerlere de gidin

Keşfedin, turizme açık olmayan yerlere de gidin

Daha fazla seyahat edin

Geçen 3 yılda farkettim ki eve gelip bana ne kadar şanslı olduğumu söyleyenler neden tatile çıkamadıklarına dair bahaneler uyduruyorlardı. Çok pahalı, işten vakit yok, evcil hayvanları kim besleyecek? Onlara çözümler önerdiğimde yine de harekete geçmiyorlar. Neden? Çünkü onlar gerçek sebebin ardına saklanıyorlar; korkuyorlar.

Seyahat yapmak için bekleyenlerin çoğu asla yapmaz. Bütün sahip olduklarınızı satıp bir evsiz gibi olmanız gerekmiyor. Bir haftasonunu başka bir şehirde geçirerek başlayın. Sonra belki komşu bir şehirde 1 hafta geçirmeyi denersiniz. Yeni araba ve iPhone bekleyebilir. Eğer gerçekten seyahat etmek istiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Kariyerinizi duraklatabilirsiniz. Evcil hayvanlarınıza bakacak insanlarınız var. Dışarda kocaman, güzel, heyecanlı ve kesinlikle büyüleyici bir dünya var. Birazını şimdi keşfedin.

“Seyahat etmeye yaptığın yatırım, kendine yaptığın yatırımdır.” Matthew Karsten

 

kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir