Alaçatı’nın muhteşem Erendira’sı

2014 yazında hizmet vermeye başlayan Erendira Butik Hotel, Alaçatı‘nın merkezinde, gürültüden uzakta olmasıyla şimdiden tatilcilerin uğrak yeri yeri olmayı başarmış. 170 yıllık tarihi binanın her odası, ayrı bir tasarıma ve hikayeye sahip.’SES’ Dergisi’ne özel röportaj veren ünlü işletmeci Leyla Taşkın, hedeflerinin otele gelen tatilcilerin mutlu bir şekilde ayrılmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

İş dünyasına nasıl girdiniz?

Uzun yıllar Amerika’da yaşadım, Texas State University işletme bölümünü bitirir bitirmez ilk olarak Sheraton Otel’de çalışmaya başladım. Hedeflerim daima yüksek olduğu için otelciliğin tüm departmanlarında çalışmalıydım. Marriot Otel ile birlikte f&b departmanı, Housekeeping departmanı hatta teknik serviste dahil çalıştım. Otelcilikte bu sebepten dolayı kimse bana bahaneler üretemez. Tüm departmanların işleyişini bilirim.

İstanbul’a ne zaman döndünüz?

İstanbul’a kesin dönüşüm 1993 yılında oldu. İlk çalıştığım otel ‘Pera Palas’dı. 12 yıl Pera Palas’ta çok sevdiğim dostlarımla birlikte çalıştım, bu sebepten dolayı benim için anlamı çok büyüktür. İlk satış müdürü olarak işe başladım ve bir buçuk ay içinde beş departman birden bana bağlandı. Dolayısıyla genel müdür yardımcısı olarak göreve devam ettim. Ardından Richmond Grup’tan genel müdür olarak çok güzel bir teklif geldi. Daha sonra Sapanca Oteli’nin inşaatından başlayarak kuruluşunu yaptım, Dedeman Grubu derken ardından danışmanlık geldi.

BENZER YAZI:  5 Harika hafta sonu kaçamağı fikri

Size özel tasarımlar bulunuyor mu?

Çalıştığım her otelde benim bir dokunuşum, imzam vardır. Kendimden mutlaka bir şeyler katarım, ne beğenirsem de karşı taraf için aynını yaparım.

Erendira Butik Hotel’i biraz anlatır mısınız?

Erendira Butik Hotel benim için süpriz bir proje oldu. Bugüne kadar hep büyük otellerin açılışını ve işletmesini yaptım, Erendira ise açıp, işlettiğim en küçük otellerden bir tanesi.

İsmi nereden gelme?

Erendira yüzyılın romanı ‘YüzYıllık Yalnızlık’ın efsane yazarı Gabriel Garda Marquez’in roman kahramanlarından sadece biri. Hayatını, sığınmak zorunda kaldığı babaannesine hizmet ederek geçirirken, yaptığı küçük bir hata sonucu babaannesinin görkemli evinin yanmasına neden olur. Babaanne, bunu ödeyeceksin der ona, hem de çok ağır. Babaannesi tarafından kasaba kasaba dolaştırılıp satılan Erendira bir efsaneye dönüşür. Çadırların önünde kuyruklar oluşur. Ama borcu bir türlü bitmez. Edebiyat sohbetlerinin yapıldığı bir mekân istemiştik biz. Bu isim de oradan gelme.

BENZER YAZI:  Algarve'da 3 harika butik otel

Diğer butik otellerden ayrıcalığınız nedir?

Alaçatı’nın merkezinde olup, gürültüden uzakta olması en büyük avantajlarımızdan birisi. Beni en çok çeken yanı farklı bir mimarisinin olmasıydı. Her odası ayrı bir tasarıma ve hikayeye sahip, bu hikayeler çerçevesinde dekoratör Muzna Hanım’ın hayal gücü ve güzel dokunuşları ile Alaçatı’ya yepyeni taze bir soluk getirdik. Ayrıca, 170 yıllık tarihi ile Erendira, gerçekten yaşayan bir bina. İçerisine girdiğiniz zaman ‘hikayesiyle’ size karşılıyor. Erendira’nın belki hüzünlü bir öyküsü var ama biz bu hüznü, elbette bu rüyaya yansıtmayacağız ve otelimize gelen misafirlerimizin VIP, butik bir hizmet alarak, mutlu bir şekilde ayrılmalarını hedeflemekteyiz.

Kaç oda bulunuyor?

Bu sezonda 13 oda ile hizmet verecek olan Erendira, önümüzde ki sezona oda sayısını artırarak 26 oda ile yolumuza sizlerle devam edeceğiz.

Erendira Butik Hotel'de bir oda.

Erendira Butik Hotel’de bir oda.

Özel menüleriniz olacak mı?

Evet. İşletmemiz kışın da açık olacağı için sağlık turizminin ilk adımlarını atmayı planlıyoruz. Üstelik, insanların sağlıklı zayıflayabilecekleri menülerin hazırlıkları yapılıyor. Benim daha önce ki projelerimde de çalıştığım ve çok sevdiğim ünlü aşçımız Ayvaz Akbacak, bu menülerin mimarı olacak. Ayrıca, otel bünyesinde hizmet veren The Lobster Restaurant‘ın menüsü de süprizlerle dolu. Ayvaz şefin kendine özgü tasarımlarıyla diyorum çünkü; onun yemekleri her zaman tasarım harikası.

BENZER YAZI:  Bogota'da gidilecek mekanlar

Misafirlerinize özel geceleriniz olacak mı?

Düşünüyoruz tabii. Çok daha yeniyiz biraz tanıtıma ihtiyacımız olduğuna inanıyorum, kulaktan kulağa duyulması çok önemli. Şu ana kadar gelen misafirlerimiz buradan çok mutlu ayrıldılar. Değişik konsept geceleri de organize ediyoruz. Bunları da takipçilerimiz ve basınla en kısa sürede paylaşıcağız.

Çocuklar için aktiviteleriniz olacak mı?

Maalesef çocuklar için herhangi bir aktivitemiz yok!

Müşterilerinize süprizleriniz var mı?

Restoranımız geceleri zaten Lunch’a döneceği için, misafirlerimizin özel gecelerinde dileklerine göre süprizlerimiz olacak. Balayı çiftlerimizin, evlilik yıl dönümü kutlamalarının ve sürpriz evlenme tekliflerinin yapılacağı, unutulmaz anılarınızda yer almayı hedefliyoruz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir