Antik şehir Delfi’de bir gün

Avrupa‘yı araçla gezmenin eğlenceli yanlarından biri en uzak noktalara bile kolaylıkla gidilebilmesi. Delfi görmek istediğim yerlerden biriydi. Anladığınız üzere antik şeylere ve Yunan mitolojisine büyük bir merakım var.

Türkiye’de çeşitli arkeolojik bölgeleri gezdim ama açlığımı doyurmadı. Ben de Türkiye’den ayrılarak Parnassos Dağı‘nın eteklerine, Delfi’nin kutsal alanı olan Phaedriades‘in ikiz kayalarına doğru yol aldım. Delfi bir zamanlar dünyanın merkezi olarak kabul ediliyordu ve en ünlü Yunan kahinler burada yaşıyordu. Buradaki kalıntılar, harabelerden çok daha fazlası.

Eski çağlarda, Delfi’nin özel bir anlamı vardı; Bilinen dünyanın odak noktası, dünyanın ve göklerin buluştuğu yer. Harabelerde kaybolmak merak uyandırıcı. Nasıl yaşadılar? Yüzlerce yıl önce tam bu an tam olarak ne yapıyorlardı?

Delfi arkeolojik alanı.

Tiyatro

Bu tiyatronun geçmişi milattan önce 3. yüzyıla dayanıyor. 5 bin ziyaretçiyi ağırlama kapasitesine sahip tiyatro Apollo tapınağının hemen yanındaki bir tepeye inşa edilmiş. Delfi tiyatrosu misafirlere vadinin harika bir manzarasını sağlıyor. Yapımında yerel Parnassus kalker taşı kullanılmış ve zaman içerisinde bir kaç kez yeniden düzenlenmiş. Tiyatroda oyunlar, okumalar, şiirler ve müzik etkinlikleri yapılmış.

Delfi antik tiyatrosu.

Tapınak

Bu Dor tapınağı milattan önce 510 yılı civarında inşa edilmiş. Paros adasından gelen mermerlerle yapılan bu tapınak zaman içerisinde restorasyondan geçmiş ve günümüzdeki hali ilk halinden biraz uzak olabilir.

BENZER YAZI:  Eksantrik Avrupa kaçamakları

Tholos

Tholos millattan önce 380 yılında inşa edilmiş ve dışında 20 Dor sütunu, içinde 10 Korint sütunu olan dairesel bir plana dayanıyor. Burası Apollo tapınağından arta kalanlarla yapılmış. İçerisinde sütunlar ve heykeller yer alan bu yapı tarih boyunca üç kez yeniden yapılmış. İç tapınakta rahiplerin oturacağı ve Apollo’dan gelen mesajları tercüme edecekleri bir bölüm bulunuyordu.

Kalıntılar güzel bir manzara ile uzun zaman önce kaybolan bir medeniyetin arasında duruyor. Eğer bir gününüzü bu sit alanına ayırarsanız pişman olmazsınız. Eğer daha fazla zamanınız varsa Egine adasına da gitmenizi öneririm. Egine’de Aphaea tapınağı gibi tarihi kalıntılar bulunuyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir