Araçla Bosna gezisi

Yol gezisi her zaman benim favori seyahat şeklim olmuştur. Belki bu anahtarı arabaya sokup motoru çalıştırdığınızda gelen özgürlük hissindendir. İstediğin yere gidebilme ve istediğin yerde durabilme imkanı harika bir duygu. Planı istediğiniz zaman değiştirebilme ya da aslında bir plana ihtiyaç duymama gerçeği de bir başka güzelliği.

Belki de otobüs veya trenle yaptığınız seyahatlerde gidemeyeceğiniz küçük köylerdeki insanların sıcaklığından ya da araçta haftalarca her saat beraber olmanın sonucu kurulan ilişkiden dolayı seviyorumdur. Çocukluğumu hatırlattığından dolayı da olabilir. Ailemle her fırsatta gezintiye çıkar, klimasız arabımızın arka koltuğunda kız kardeşimle şarkılar söyleyip oyunlar oynardım.

Bosna, Karadağ ve Arnavutluk‘u araçla gezme fikri ortaya çıktığında beni heyecanlandırması uzun sürmedi, yola çıkacağımız günü iple çekmeye başladım. Karadağ ve Arnavutluk hakkında yazılarım gelecek ama önce Bosna’daki en iyi anılarımı paylaşmama izin verin. Bu muhteşem ülke hakkında önerilerimi yazdım! “En iyi 10” şeklinde liste yapacağımdan korkanlar rahat olsunlar bu yazı öyle bir şey değil!

 

Bosna hakkında havalı şeyler

Bosnalılar aslında 2 alfabe kullanıyor; kiril ve latin. Ama kiril alfabesine çalışmaya başlamanın gereği yok, günlük hayatta latin alfabesi kullanılıyor. Bu arada Bosna’da resmi dilin Boşnakça, Sırpça ve Hırvatça olduğunu biliyor muydunuz?

Mostar Köprü‘sünü fotoğraflarken 2 saat geçirin! Sadece bir köprü olduğunu biliyorum ama şuna bir bakın!

Mostar Köprüsü.

Cevapi yiyin. Eğer benim gibi vejeteryansanız salata veya pizza yemek zorunda kalabilirsiniz.

Cevapi, Boşnak köftesi.

Yolda her yerde durun, arabadan çıkın, gözlerinizi açın ve tekrar tekrar Bosna’ya aşık olun.
İpucu: Bu ülkenin bütün güzelliğiyle, otobanlarının eksikliği birleşince 100 km.’lik yol bir gün sürebiliyor. Takviminiz çok dar olmasın!

Aracınızı “Funky White Boy”dan kiralayın. Çok havalı bir ismi var. Bizim kiraladığımız araç beyazdı ve kiraladığımızda içinde “Play that funky music white boy” çalıyordu!

Gelmeden önce soykırım hakkında biraz okuyun ve ne kadar yakın zamanda olduğunun farkına varın. Gelince de Sarajevo tarih müzesini gezmeyi unutmayın. Savaş hakkında söylenmiş sözleri okuyun ve içinize bir ürperti girsin!

Boşnakça birkaç kelime öğrenin. Mesela “dobar dan” merhaba, “hvalla” teşekkür ederim anlamına geliyor.

Sarajevo’dan Koniçe‘ye giderken Ilıca‘da durun ve “Büyük sokak” denen yerde yürüyün. Basit bir yol ve kenarlarında ağaçlar var ama içinde yürümesi çok hoş.

Koniçe’deki taş köprü.

Koniçe’den Mostar’a giderken Jablanica Gölü‘nde mola verip bu doğal güzellik karşısında büyülenebilirsiniz.

Jablanica Gölü.

Google Maps’i açın ve gördüğünüz ilk yere sürmeye başlayın. Koniçe’nin nefes kesici güzelliklerinin tadını çıkarın.

Mostar’ın en yüksek noktası olan Hum Dağı‘nda güneşin doğuşunu izlemek için sabahın köründe uyanın.

Mostar’da güneş doğuyor.

Sarajevo’da Bosna gece hayatının tadına bakıp, terası olan barlardan Sarajevo’nun gece görünüşünü izleyin. Diğer bir seçenek ise Mostar’ın havalı barlarında takılmak.

Tatlı bir şeyler yemek istiyorsanız cevizli kurabiye olan orasnica yiyebilirsiniz ya da oblatna isimli gofretlerden yiyebilirsiniz. Lezizzz!

Yerel biraları ya da pivo‘yu deneyin.

Jablanica‘dan Prozor ve Tomislavgrad‘a giden yolu tutun ve Rama Gölü boyunca sürün. Ripci‘ye vardığınızda sola dönün ve Scit‘e doğru ilerleyin karşınıza gölün ortasında 360° bir manzara çıkacak!

Rama Gölü’ndeki manzara muhteşem!

Sarajevo eski şehirde kaybolun, bütün şehri görmek için köprüye tırmanın.

Sarajevo’nun tepeden görünüşü.

Sarajevo’yu veya Mostar’ı geride bıraktığınızda bu ülkenin ne kadar dokunulmamış olduğunun farkına varın ve araç kiralayarak biraz daha fazla para harcadığınız için memnun kalın.

Koniçe’deki dairenizin balkonunda saat 8 olmadan oturun ve güneşin doğuşunu izleyin.

Rama Gölü’nden Tomislavgrad’a sürerken başka bir dünyaya giriş yaptığınızı farkedeceksiniz.

Rama Gölü’nden Tomislavgrad’a giderken.

Sarajevo Tarih Müzesi‘nde Yugoslavya hakkında bilgi edinin.

Mostar’da zilavka için.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir