Baltık Güzeli Riga’ya Gitmek İçin 4 Neden

Riga, Avrupa’nın sanat ve kültür camiasını kendine çeken bir hafta sonu kaçış noktası olarak ün kazanıyor. İşte, Letonya başkentini ziyaret için dört neden.

Çünkü dünyanın en iyi Art Nouveau mimarisi örneklerine Letonya’nın 1900’lerin başında yaşadığı endüstriyel patlama, birçoğu mimar Mikhail Eisenstein imzalı yüzlerce Jugendstil tarzı yapıyı ortaya çıkarcak. 10B Elizabeth Street, mavi-beyaz tanrıça heykelleri ve çelenk desenleriyle en etkileyici dış cepheye sahip. Albert Street, fantastik canavarlar, cangıl hayvanları, hatta robotlarla süslü binalardan oluşan bir geçit töreni. Kendi kendinize rehberlik edeceğiniz bir yürüyüş turu için Riga Art Nouveau Museum’dan bir harita kapın.

Çünkü burada. kahve bir sanat. Beş sene önce burada sadece su eklenip karıştırılan hazır kahvelerden bulabilirdiniz. Bugün ise barıştalar, birbirinden yaratıcı mekanlarda mükemmel kahveler demliyor. Seçtiklerimiz: Bir kafe ve bisiklet atölyesi olan Miit (miit.lv) ile sanatla dolup taşan Innocent Cafe.

BENZER YAZI:  Sırbistan çıkarması: Belgrad

Çünkü ülkenin zengin geçmişine mercek tutuyor. Geçen yılın Avrupa Kültür Başkenti olan şehirde, National Library of Latvia ile eski KGB karargahında, acımasız Sovyet polis sistemine ışık tutan Corner House (rigo2014.org) müzesine yeni programlar için fonlar sağlandı. Ayrıca gösterişli Rönesans stilindeki Museum Riga Bourse gibi ulusal simgeler üzerinde de koruma çalışmaları gerçekleştirildi.

Çünkü günümüz Letonya mutfağı, et ve patatesten çok daha ileri gitti. Baltık Denizi’nin diğer tarafında köksalan Yeni Nordik görüş sağ olsun, sade deniz ürünü yemekleri mutfağı domine ediyor. Vincents’ta taze nehir balıklan, tereyağı, zeytinyağı ve bir tutam tuzla ovuluyor ve elle toplanan mantar ve meyvelerle servis ediliyor. Le Dome malzemelerini yerel çiftlikler ve balıkçılardan topluyor; kurutulmuş alabalık ve havyarlı lor peynirini mutlaka tadın.

BENZER YAZI:  Avrupa'da araç kiralama 101

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir