Berlin’e gitmeden önce bilinmesi gereken 10 bilgi

Eğer tecrübeli bir gezginseniz büyük bir şehri gezmeye gitmeden önce düzgün bir plan yapmanın önemli olduğunu bilirsiniz. Berlin ziyaretçilerine pek çok şey sunuyor ama bu şehri deneyimlerken bilmeniz gereken bir kaç şey var.

Berlin’e ilk kez geliyorsanız bu yazıdaki kritik bilgiler sayesinde seyahatinizden daha çok keyif alabilirsiniz.

1. Yaz mevsiminde gidin

Tahmin edebileceğiniz gibi soğuk aylarda Almanya biraz kasvetli oluyor. Bu çoğu gezginin Almanya’ya yazın veya ilkbaharda gitmesinin en önemli sebebi. Berlin’e yazın giderseniz daha küçük bir valiz taşıyarak, yağmuru ve kar yağışını dert etmeden her yeri ziyaret edebilirsiniz.

Kış aylarında Berlin çok kasvetli olabilir.

2. Toplu taşımayı kullanın

Berlin’e vardığınız andan itibaren toplu taşımanın sadece uygun fiyatlı olduğunu değil ayrıca çok dakik çalıştığını da farkedeceksiniz. Bu şehirde her şey gideceği yere vaktinde varır ve böylece doğru otobüs veya tren kullanarak her yere sorunsuz bir şekilde gidebilirsiniz.

Nereye gitmek istediğinize göre değişen farklı biletler var. Havaalanından tren bileti 3 euro ve sizi yarım saatten daha kısa bir sürede merkez tren istasyonuna götürüyor. Ayrıca Airport Express otobüsleri her 10 dakikada bir kalkıyor onun da ücreti 2.80 euro.

Berlin’in merkezinde yer alan tren istasyonu çok gelişmiş.

3. Biletlerinizi onaylatın

Toplu taşıma biletlerini aldıktan sonra araçlara binmeden biletleri geçerli kılmanız gerekiyor, araçlarda geçerli kılma şansınız yok ve bu işlemi yapmazsanız biletleri kullanamıyorsunuz.

BENZER YAZI:  Paris'te son keşif: Sentier

Bununla birlikte Berlin’de bir gün boyunca kullanabileceğiniz 7 euro’luk biletler var. Bunları bir kez geçerli kılmanız yetiyor.

4. Reichstag biletinizi önceden alın

Berlin’e gidin herkes Reichstag binasını ziyaret etmek istiyor. Bu cam kubbe gerçekten görülmeye değer. Zaman kaybetmemek için biletinizi önceden alın.

Reichstag binası.

5. Berlin vegan ve vejeteryan dostu

Almanya sosisleriyle ünlü olsa da Berlin’in 2017 yılında Happy Cow tarafından en vegan dostu kent seçildiğini bilmekte de fayda var. 470’den fazla restoran seçeneğiyle Berlin veganlar için bir cennet. Berlin Ayrıca Veganz isimli şarküteri zincirinin en çok şubesinin olduğu şehir.

6. Bisikletçiler her yerde

Eğer bilmiyorsanız Berlin bisikletçilerin en sevdiği şehirlerden. Yollar ikiye ayrılmış durumda, bisiklet kullananlar kendi yollarından rahat bir şekilde gidebiliyor. Berlin’e ilk kez gidecekseniz bisiklet yollarından uzak durun. Bisiklet yollarını kullanmanız her ne kadar kaba bir davranış olsa da pedallayanları da karmaşaya sürükleyebilirsiniz.

Berlin’de bisiklet kullanımı çok yaygın.

7. Berlin’de bahşiş

Berlin’de bahşiş vermek diğer ülkelerdeki gibi bir öneme sahip. Her zaman gerekli olmasa da kesinlikle kibar bir davranış. Saygılı olmak adına da doğru bir şekilde bahşiş vermek gerekiyor. Bahşişiniz toplam hesabın %10-15’i kadar olmalı ve daha az veya çok olmamalı.

BENZER YAZI:  Krakow'dan günübirlik gezilecek yerler

8. Müze kartı edinin

Berlin müzelerini keşfetmenin en iyi yolu 3 günlük müze kartı almak. Bilmiyorsanız Berlin’de 170’ten fazla müze var. Hepsini ziyaret etmek mümkün olmasa da önemli olanlarını ziyaret etmeyi unutmayın.

3 Günlük müze kartının bedeli 29 euro ve 30’dan fazla müzeye ücretsiz girme şansı veriyor. Eğer bu kartı alacaksanız Berlin’e gitmeden ziyaret edeceğiniz müzeleri önceden belirleyin.

Berlin bir müze kenti.

9. Yerel mutfağa odaklanmayın

Sosis ve currywurst için sabırsızlanıyor olabilirsiniz ama Berlin’de Türk mutfağının da çok yaygın olduğunu unutmamak gerekir. Bununla birlikte Tayland ve Vietnam mutfağına dair de pek çok restoran var.

Berlin’de Tayland mutfağına ait pek çok restoran var.

10. II. Dünya Savaşı’ndan bahsetmeyin

Atalarınızın yaptıklarını her zaman açıklamak zorunda kaldığınız bir ülkede yaşadığınızı düşünün. 2. Dünya Savaşı bütün Avrupa ve Almanya vatandaşları için açıklaması sıkıcı ve sıkıntılı bir durum olmaya başladı. Kimseyi bu olayla sıkmamak en iyisi olur. Ya da konu buraya gelirse dikkatli olmakta fayda var.

BENZER YAZI:  Sicilya mutfağına giriş

Özet: Bu güzel şehirin keyfini çıkarın

Görülecek ve yapılacak çok şey varken Berlin’in dünyanın en iyi organize edilmiş ve Avrupa’da tarihi en zengin kentlerinden biri olduğunu bilin. Berlin’de yapacak şeyler tükenmez ama önceden plan yapmalısınız.

Kültürlerine saygılı olduğunuz ve yeni şeyler görmeye açık kaldığınız sürece Berlin’de harika bir zaman geçireceksiniz. Tarih, sanat, yemek hayranıysanız Berlin sıradaki seyahat seçeneğiniz olmalı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir