Brüksel’de en iyi waffle nerede yenir

Seyahat ederken şüphesiz yapılacak en güzel şeylerden biri bulunulan yerin en meşhur yiyeceklerini yerel halkın yediği yerlerde yemek. Belçika‘da bu Belçikalı gibi waffle yemek veya doğru bir şekilde waffle yemek anlamına geliyor.

Kesin bir kurallar dizisi olmasa da gerçek Belçika waffle’ının ne olduğunu bilmek lazım çünkü bu zamana kadar bildiğiniz waffle’lardan çok farklı olabilir. Belçika waffle’ı hafiftir ve sulu hamurdan yapılıp derin kare oluklara sahiptir. Geleneksel olarak maya kullanılarak yapılır ve özel bir demir waffle kalıbıyla kusursuz şekli verilir.

Belçika’da waffle’ın tarihi Ortaçağ’a dayanıyor. Satıcılar waffle’ı kilise önlerinde sokak lezzeti olarak satarlardı. Uzun lafın kısası Belçikalılar waffle’ın ne olduğunu ve nasıl yenmesi gerektiğini biliyor. Spoiler: Belçika waffle’ının üzerinde kat kat krema vb. şeyler olmaz.

Not: İki tür Belçika waffle tipi vardır. Brüksel tarzı ve hamuruna şeker katılan Liège tarzı waffle’ler bulunmaktadır. Buradaki kurallar her ikisi için de geçerlidir.

BENZER YAZI:  İki tekerli dünya: Bisiklet turları

Belçika waffle’ı ne zaman yenir?

Çoğu insan waffle’ı kahvaltıda yemeyi tercih ediyor ama Belçikalılar böyle düşünmüyor. Waffle bir tatlı ya da çayla birlikte yenmesi gereken bir yiyecek. Belçikalılar waffle’ı öğlen yemeğinden çok sonra akşam yemeğinden çok önce yemeyi seviyor. Günün her saati canınız waffle çekebilir ama ikindide yemezseniz Belçikalılar gibi yememiş olursunuz.

Akçaağaç şurubunu unutun

Gerçek Brüksel waffle’ları akçaağaç şurubu gölünü üzerinde tutabilmek için kare oluklara sahip. Yanlış. Böyle yapmayın. Otantik bir Brüksel waffle’ı için otantik kelimesi sadelikte saklı. Şurup falan yok. Akçaağaç şurubu Kuzey Amerika’dan çıkma ve Kuzey Amerikalılar’ın waffle şurubu. Belçika’da bu şekilde yenmiyor.

Üzerine ne koyduğunuza dikkat edin

Sade olsun. Waffle’ı doğru bir şekilde yemenin yolu neredeyse üzerine hiçbir şey eklememekten geçiyor. Çoğu Belçikalı waffle sipariş ederken üzerine sadece bolca pudra şeker ekletir başka da bir şey istemezler. Liege waffle’ları ise hamurdan şekerli olduğu için pudra şekere de ihtiyaç duymazlar. Duruma göre waffle’ın üzerine birazcık krema veya eritilmiş çikolata eklettirebilir ama anahtar kelime: birazcık. Waffle ağır olmamalı, midenizde taş gibi durmamalı. Hafif olmalı, tatmin etmeli, ılık olmalı ve mükkemmel bir yumuşaklık ile gevreklik dengesine sahip olmalı. Waffle’ın üzerine çok fazla şey eklettirirseniz çok yumuşak bir waffle’ınız olur.

Maison Dandoy’dan pudra şekerli Brüksel waffle’ı.

Yapmamanız gereken şey

Sokaklarda ayakta waffle yemeyin. Waffle’ınızın tadını oturarak çıkarın. Ayrıca waffle’ınızı nereden alacağınızı çok iyi seçin. Brüksel’de aydınlık bir cadde üzerindeki dükkandan üzerine bir sürü yiyecek ekletilmiş waffle turist işi olarak görülür. Tabii ki illa böyle yemek istiyorsanız bunun için Brüksel’den kovulmazsınız ama siz yine de yereller gibi yemeye çalışın.

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Brüksel’in en iyi waffle’cıları

Brüksel, Belçika waffle’ını denemek için en iyi yer.

Maison Dandoy çok ünlü bir dükkan ve bunun sebebi var. Buradaki waffle’lar geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor. Uygulanan tarif dükkan sahibinin dedesinin-dedesinin-dedesinin-dedesinden kalma. Burada Brüksel ve Liege usulü waffle bulunabiliyor. Dükkana girdiğinizde etrafınızı hoş bir waffle kokusu sarıyor.

Lokasyon: Rue Charles Buls, 14, 1000 Brüksel

Maison Dandoy dükkanı içerde kötü bir şey olamaz hissi yaşatıyor.

Mokafé, King’s Gallery’de yer alan dört kuşaktır açık olan merkezi bir klasik. Burası bu listeye waffle’larıyla girdi ama waffle haricinde karides kroketi, karbonatlı patates kızartması gibi çok lezzetli spesiyalitesi de var.

Lokasyon: Galerie du Roi 9, 1000 Brüksel

Bozar Restoran, fine dining sevenler için en iyi mekan. Burası Michelin yıldızlı bir restoran ve beklenileceği üzere şık waffle’lar servis ediyor.

BENZER YAZI:  Belçika'nın nefes kesici mavi ormanı

Lokasyon: Rue Ravenstein 23, 1000 Brüksel

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir