Bulgaristan’da kayak yapmak: Bansko’ya yeni başlayanlar için rehber

Göz kamaştırıcı kayak seçeneklerinin bulunduğu bir kıtada, Bulgaristan’nın Bansko’u, paranızın karşılığını ve neşeli bir atmosferi kendinde barındırıyor. Bir ortaçağ kasabası ile Unesco listesindeki Pirin Milli Parkı arasında yer alan 75 kilometrelik pist, 2500m rakıma kadar yükseliyor ve aralık ile nisan ayları arasında güvenilir bir kar örtüsüne sahip oluyor. 2021’de Bulgaristan Kayak Federasyonu ve Bansko, Dünya Kayak Dünya Kupası ve Dünya Şampiyonası’na ve Şubat 2023’teki erkek kayakçılara ev sahipliği yapacak ve Doğu Avrupa kayak sahnesindeki önemini güçlendirecek. İşte Bansko’da kayak hakkında bilmeniz gerekenler!

Bansko kayak merkezi.

Arazi ve ağ

Bansko kayak merkezi 18 kayak pisti sunmaktadır. Burada, yeni başlayanlar için altı mavi ve iki turuncu pisti içerir; ileri kayakçılar ve konaklayanlar için ise 11 kırmızı ve iki siyah pist arasından seçim yapabilirsiniz. Yeni başlayanların yamaçlarının, özellikle Bulgaristan’da resmi tatillerde, hafta sonları ve güneşli bir günde, ileri seviye sürücülerin pistlerine nazaran daha yoğun olduğunu söylemeye gerek yok.
Orta seviye ve yeni başlayan kayakçılar ve konaklayanlar dağda, çeşitli kayak teleferiği çeşitleri ile mükemmel bir pist ağı bulacaklar. Kar bol olduğu zaman (genellikle Ocak ve Nisan ayları arasında olduğu gibi) daha ileri seviyede olanlar için iyi bir pist dışı seçenek var; ve olmasa bile, pistlerin % 90’ından fazlası kar yapma tesisleri ile donatılmıştır. Kar yağmasından hemen sonra ve sıcak havalarda çığ riski yüksek olduğundan, serbest sürüş için donanımlı değilseniz pist dışı sürüş önerilmez. Yetkili bir yerel rehber tarafından yönetilen bir pist dışı kayak turuna katılmak en iyi seçenektir.
Bulutlar etrafı sarmadığında, 400 kilometrelik Pirin Milli Parkı’nın güzelliği gerçekten dikkat çekici bir şekilde ortaya çıkıyor. Ülkenin bitki ve kuş türlerinin ortalama dörtte biri ile üçte biri miktarına ev sahipliği yapıyor, Mt. Vihren (2914m) ve Todorka (2746m) gibi çarpıcı zirvelere sahiptir, hatta kurt ve ayı barınakları ile de ünlüdür. Sağanak karların yağdığı açık günlerde Bansko’nun uzun, geniş ve çeşitli pistlerinin, görkemli köknar ağaçlarının kıyılarının ve çevredeki tepeler ile kasaba manzarası kombinasyonunun güzelliğiyle yarışmak zor.

Bansko’nun en iyi gondol istasyonu.

Gondol ve telesiyej erişimi

Borovets, bir zamanlar Bulgaristan’daki en büyük tatil yeriyken, Bansko’nun şimdilerde bu ünvanı ondan alığı iddia ediliyor. Buna göre, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Rusya, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan büyük kalabalıklar çekerek, en yoğun zamanlarda (yoğun kar yağışının birkaç ulusal ve okul tatilinde çakıştığı Şubat ayının ilk haftasında olduğu gibi) ciddi bir yoğunluk baskısı altına giriyor.
Tesisin ana dezavantajı – kasabadan teleferik ağına giden tek gondolda önemli bir tıkanıklık yaşanması – bu yoğun dönemlerde daha belirgin hale geliyor. İkinci bir gondol açmak için bir kampanya sürdürülmektedir, ancak milli parkın daha da geliştirilmesi üzerindeki kısıtlamaları aşmayabilir. Bir saate kadar olan gecikmelerden kaçınmaya çalışan Canny kayakçıları açılışta gondol kuyruğuna katılma eğilimindeydi (8: 00), ancak bu bilgi yayıldı ve şimdi sabah kuyrukları günün en kötüsü olabilir. Teleferik geçişi olanlar için ücretsiz otobüsler şeklinde bir alternatif ise baskının sadece bir kısmını hafifletebilir. Sezonluk bir kayak kartına sahipseniz, gondol teleferiğine VIP erişiminiz olacaktır. Kasım ayında, önümüzdeki sezon için hazırlık olarak, sezonluk kayak pasolarının fiyatları düşüyor ve 200 lv’ye kadar tasarruf edebilirsiniz. Kayak sezonunun sonu olan Nisan ayındaki ise, fiyatlar her zaman daha ucuzdur.

Bansko’nun eski kentinde geleneksel mehana.

Yemek ve kayak sonrası aktivite

Beklenildiği gibi, dağdaki yiyecek ve kayak sonrası eğlenceleri birinci sınıftır; aslında, yamaçlarda ödeyecekleriniz ile kasabada ödeyecekleriniz arasındaki tutarsızlık Bansko’da diğer birçok Avrupa tatil beldesine göre daha büyüktür. Ancak, fiyatlar genel olarak Avusturya, Fransa veya İsviçre’de bulunan fiyatlara göre çok daha düşük olduğu düşünülürse, bu büyük bir sorun teşkil etmeyebilir. Yamaçlardaki Bulgar marka bir bira yaklaşık 6 lv, uygun bir öğle yemeği yaklaşık 20-30 lv ücretindedir.
Dağdan ayrıkdıktan sonra, harika bir dizi ucuz yeme ve içme seçeneği var: Gökyüzü-futbol topluluğuna hizmet veren, İngiltere’deki temalı publardan, doyurucu yerel spesiyalitelerin tadına varabileceğiniz yerler, atmosferik mehanalar (geleneksel meyhane) eski şehrin karışık sokaklarında iç içedir. Bulgar el sanatları dükkanları, oteller, geleneksel ahşap evler ve gri taş manastırları ile Bansko Avrupa kayak merkezleri arasında benzersiz bir atmosfere sahiptir.

Karla kaplı Pirin Dağları, Bansko.

kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir