Chapala Gölü’nde Maya Terapisi

San Juan Cosala’da güneşli bir öğle vaktiydi, ama ben lüks La Vita Bella Soul Spa Hotel’de geleneksel bir buhar odası olan temazcal’de karanlıkta oturuyordum. Yerli şaman Katuza, kor gibi taşların üzerine su dökerken yüksek sesle dua okuyordu. Bir şamanın nasıl görünmesini bekliyorsanız tam da öyle görünüyordu; kocaman koyu renkli gözler, uzun gri sakallar ve saçlar. Temal (banyo) ve calli’nin (ev) birleşmesiyle oluşan bir Nahuatl sözcüğü olan temazcal, tarihte ilk önce hamile kadınlar ve ebeler tarafından kullanılan antik bir şifa geleneği.

Son yıllarda Meksikalılar bu ritüeli yeniden keşfetmiş ve medikal tedaviler için yeterince parası olmayanlar temazcal’lere gitmeye başlamış. Zenginler ise genellikle misafir ağırlama amacıyla evlerine özel temuzcal’ler yaptırmışlar.

BENZER YAZI:  Meksika'da piramitlerin üzerinde balon turu

Gezginler de onlara gidiyor: La Vita Bella, bünyesine temazcal katan otellerden biri. Çoğunu şaman Katuza, taş, kil ve tuğladan kendi elleriyle inşa ediyor. Ritüelin parazitten depresyona ve dolaşım bozukluğuna kadar her şeye iyi geldiğine inanıyor. Kulübede 20 dakika kaldıktan sonra. alçak kapıdan geçerek gün ışığına çıktım. Katuza peşimden gelerek başımdan aşağı su döktü. Suyun soğukluğundan dolayı, çığlık atarak çimenlerin üzerinden koşarak kaçtım. Terlemenin yanı sıra, şöyle sağlam bir çığlık dünyadaki en rahatlatıcı şey. Dört defa terleyip buzlu su dökündükten sonra, Katuza üzerime bir çarşaf sardı ve çimenlere uzandım. Vücudum çok hassaslaşmıştı; kendimi suyu sıkılmış gibi hissediyordum. Tüm gün karda kaydıktan sonra şöminenin başına oturmak gibiydi. Ve etkisi akşam boyunca sürdü. lavitabella.mx; çift kişilik odalar 1278’dan başlıyor. – DIANA SPECHLER

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir