Dünyanın en güçlü pasaportları

Henley Passport Index‘e göre Japonya pasaportu dünyanın en güçlü pasaportu durumunda. International Air Transport Association verilerine göre sıralama ülke pasaportunun vize almadan girebilecekleri ülke sayısına göre hesaplanıyor.

Japonya vatandaşları 190 ülkeye vize derdi olmadan girebiliyor. En güçlü pasaportlar sıralamasında 2.’liği Güney Kore ve Singapur 189 ülkeye giriş hakkıyla paylaşıyor. Asya ülkeleri üst sıraları kapatmışken Avrupa’yı en iyi temsil eden ülke ise 188 ülkeye giriş fırsatıyla Almanya ve Fransa pasaportları oldu. Danimarka, Finlandiya, İtalya ve İsveç 4. sırada yer alırken İspanya ve Lüksemburg 5.’liği paylaşıyor.

Japonya vatandaşları Rusya hariç Avrupa’daki bütün ülkelere vizesiz girebiliyorlar. Japonlar Karayipler’de ise sadece Küba’dan vize almak zorunda. Amerika kıtasında ise Japonlar’dan vize isteyen tek ülke Brezilya.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Türkiye pasaportu ise listede kendine 52. sırada yer bulabilmiş durumda. Tonga, Vanuatu, Kiribati, Guatemala, Nikaragua gibi pek çok küçük ülkenin pasaportları Türk pasaportundan daha çok vizesiz giriş imkanı sağlıyor.

Geçmiş verilere bakıldığında 2006 yılında bir vatandaş ortalama 58 ülkeye vizesiz girebilirken 2018 sonunda bu rakam 107’ye yükseldi. Henley Passport Index sürekli güncellenen bir yapıya sahip, dilerseniz resmi sitesinden verileri en güncel haliyle görebilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir