Dünyanın en iyi botanik bahçeleri

Bitki aşığı mısın? Eğer değilsen, çiçek gücünün her yıl milyonlarca ziyaretçiyi botanik bahçelerine çekmesi, hatta en ünlülerinin bir milyondan fazla ziyaretçiyi çekmesi seni şaşırtabilir.

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi / Cape Town

Güney Afrika’daki Masa Dağı Milli Parkı’nın yanında yer alan Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi, kıskanılacak bir zemine sahip. Bahçenin 1300 dönümün üzerinde, yüzde 10’undan azı ekiliyor; gerisi doğal alan. Bu bölge, yerli fauna ve Güney Afrika’nın eşsiz fynbosunu, protea ailesinin yanı sıra çay içenlere tanıdık çalılar olan: rooibos ve bal arısı tarafından bilinen çalılık bitki örtüsü tarafından korunuyor. Yollar, ziyaretçileri resmi bahçeden ormana götürüyor ve daha maceracı olanlar için Masa Dağı‘na iki rota da dahil. Bahçe aynı zamanda, çeşitli Afrika taş heykellerinden Nelson Mandela’nın büstü ve heykeller arasında dolaşan yaşam boyu dinozorlar da dahil olmak üzere bir heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi yürüyüş yolu.

Bay Bahçeleri / Singapur

Yeşil binanın geleceği nasıl görünüyor? Kesinlikle fütüristik ve yeşil olan Bay Körfezi’ndeki Singapur Bahçeleri gibi bir şey olabilir. Bir milyar dolara mal olan bahçelerde, kuru Akdeniz iklimlerini çoğaltan geniş bir Çiçek Kubbesi, gök gürültülü şelaleli bir Bulut Ormanı ve mimari “Süper ağaçlar” ın gövdeleri arasında kıvrılan ve bir su parkından bahseden bir gökyüzü yolu var. Zevklerinize daha geleneksel ise, sadece beş mil uzakta bir başka yarışmacı var: Ulusal Orkide Bahçesi‘ne ev sahipliği yapan tarihi Singapur Botanik Bahçeleri.

Singapur Bay Bahçeleri.

Botanik Bahçesi / Rio de Janeiro

İkonik Mesih heykelinin altındaki Corcovado Dağı‘nın eteklerinden aşağıya baktığınızda Rio de Janeiro’nun kısmen bakımlı, kısmen yabani orman olan 345 dönümlük Jardim Botânico’yu göreceksiniz. Bahçenin çok fotoğrafı çekilen Royal Palms Bulvarı‘ndaki 134 türün varlığının tamamı 1808’de bahçenin kuruluşuna kadar uzanıyor. Orkide meraklıları, 600’den fazla kuş türünü görmek için orquidário’ya yönelmeli, hava bitkileri ve ananas sevenler bahçeler arasında dolaşmalılar ve bromeliário serada 15.000 bromeliad örneği bulabilirler .

Jardim Botânico.

Butchart Bahçeleri / Vancouver Adası

Victoria’dan kısa bir sürüş mesafesinde olan Butchart Bahçeleri, bir çimento fabrikası için taş ocağı ocağı olarak hayata başladı. Kireçtaşı birikintileri tükendiğinde, sahibi Jennie Butchart arka bahçesinde için daha doğal bir şey istedi ve bugün Vancouver Adası‘nın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan Batık Bahçe’yi yaratmaya başladı. Bahçeler, gül koleksiyonları, Japon akçaağaç bahçesinden gelen sonbahar renkleri ve kaliteli bir ikindi çayı için bir durak olarak ünlüdür. Butchart’ın deniz kenarı konumu, ziyaretçilere ana girişte kalabalığı atlarken hem doğal hem de pratik bir seçenek olan tekne veya deniz uçağı varsa deniz yoluyla ulaşma seçeneği sunar.

Butchart Bahçeleri.

Saihō-ji Bahçeleri / Kyoto

Japonya‘nın genelindeki diğer bahçelerde olduğu gibi, sonbaharda akçaağaçlardan düşen parlak yaprakların ve sallanan bambu tezgahlarının durmasını bekleyebilirsiniz, ancak Saihō-ji‘deki bahçeler daha küçük bir şeyle ünlüdür: yosun. 1200 yıldan eski bir tapınakta ve Unesco Dünya Mirası Sit Alanı, bu nedenle takma adı ‘koke-dera’ (Moss Tapınağı) Latince isimlerle küçük işaretler beklemeyin: bir el merceği getirmediğiniz sürece. Önceden planlayın; Saihō-ji, tapınağın dini atmosferini korumak için ziyaretçi sayısını kesin olarak sınırlandırdı. Ziyaretçiler en az üç hafta öncesinden posta yoluyla bir istek göndererek rezervasyon yaptırmak zorundadır.

Saihō-ji Bahçeleri.

Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi / Kaua’i

Merkezi Kaua’i’nde bulunan çok bölgeli Ulusal Tropikal Botanik Bahçesi, tropikal bitki çeşitliliğini korumak ve yok olma eşiğinde nadir bulunan türleri korumaya çalışmaktadır. Ziyaretçilerin çoğu Po’ipu yakınlarındaki Güney Sahili’ndeki Allerton ve McBryde Bahçeleri’ne gitmektedir. Allerton Garden,  Lawa’i Vadisi’nde kendi nehir ve sahili ile oyulmuş tropikal bir hayaldir ve bahçe ve Moreton Bay incir ağaçları, dalgalı payandalarıyla Güney Pasifik’ten Jurassic Park’a kadar çok sayıda filmde ve TV şovunda yer almıştır. Ziyaretçiler, kendi kendine rehberli bir tur için McBryde Bahçesi’ne servis yapabilir ve önemli yerel Hawaii botanik türleri, dünyanın dört bir yanından tropik baharat bitkileri ve Polinezya’nın ilk dönem sakinlerinin getirdiği kano bitkileriyle 50 dönümü keşfedebilir. Bahçe, yerleşimcilerin ilk bahçelerine doğru zamanda geriye doğru mistik bir yolculuktur.

 

BENZER YAZI:  Masa Dağı'na çıkmak için 5 muhteşem rota

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir