Geleneğin yeniden keşfi: Mexico City

Quintonil ve Pujol gibi restoranların avangart atılımları Mexico City‘i dünyanın önde gelen yemek turizmi şehirlerinden biri haline getirdiğinden beri özlerine dönen şehir sakinleri, ülkenin mutfak geleneklerini açığa çıkaran daha mütevazı yerler arayışında. Bölgenin yemek sahnesine yeni soluk getiren Oaxacalı şef Alejandro Ruiz, Polanco’da Guzina Oaxaca’yı açtı. İspanyol öncesi dönemden kalma, kızgın nehir taşları üzerinde pişen, anason benzeri hoja santa ve epazote ile tatlandırılmış karides çorbası caldo de piedra gibi yemeklerle menüsü hem antropolojik, hem de çekici.

Lüks Zona Rosa mahallesindeki De Mar A Mar’ın neşe saçan turkuaz cephesinin ardında ise menünün yıldızları, Pujol’da çalışmış şef Eduardo Garcia’nın Baja ve Puerto Angel‘den getirdiği deniz mahsulleri. Bu tatlı plaj kulübesindeki her şey o kadar nefis ki saşimi’yi andıran ton balığı laminado ve el yapımı tortilla’lara sarılmış tatlı kaplamalı karidesin müptelası olmamak elinizde değil.

BENZER YAZI:  Airbnb'ye göre 2019'da popüler olacak 5 yer

Şehirde gastronomi namına olup biten her şeyi bir arada denemek istiyorsanız, Colonia Roma‘ya gidin. Restoranları da çatısı altında toplayan gurme marketi Mercado Roma’daki taburelere tüneyip her mutfaktan bir şeyler tatmak çok zevkli: Jose Guadalupe‘den yoğun acılı pozole, La Ahumadora’dan Pasifik midyesi ve chorizo yahnisi ve El Bulli çıkışlı Joe Miguel Garcia’nın yarattığı La Barraca Valenciana’nın sarımsaklı mayonezli mürekkepbalığı torta’sı.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir