Güney Afrika’da Sun City mucizesi

Bizler ülkemizde yaşadığımız şehirlerin köklerinin binlerce yıla dayanmasıyla gurur duyarız. Dünyamızda ise bazı şehirler vardır ki, tarihleri birçoğunun sadece geçtiğimiz yüzyıla dayanır. Bu şehirlerin en ünlüsü de Las Vegas‘dır. Çöldeki yalnızlığın, dünyanın en büyük otel ve kumarhanelerindeki sevinç kahkahalarıyla bozulmasının üzerinden çok az bir süre geçmiştir. Çölde bir vaha yaratılmıştır. İşte kahramanımız Sun City de Güney Afrika‘da balta girmemiş bir ormanlık alan olan arazinin 1970’lerin başında Sol Kozna adında geleceği görebilen bir Yahudi tüccar tarafından satın alınmasıyla başlar.

Botwsana ile Güney Afrika arasında özerk bir bölge olan bu topraklarda, Güney Afrika kanunlarına göre kumarhanelerin yasak olmasını fırsat bilen yatırımcı iş adamı burayı ormanın Las Vegas’ı haline getirmek için kolları sıvar. İlk önce otel kompleksi Main ve Cascade otelleri ile tatil köyünü 5.5 milyon dolar gibi bir harcamayla 1979’da casino kompleksiyle birlikte hizmete sokar. Güney Afrika’nın 3 başkentinden biri olan Pretoria‘ya 140 km, altın şehri Johannesburg‘a 175 km olan Sun City asıl büyük patlamasını 1992’deki kayıp şehir temalı Palace of the Lost City otelinin dünya güzellik yarışmasına kapılarını açmasıyla gerçekleştiriyor. Ormanın ortasında dünyanın en büyük su kaydırakları ve km uzunluğundaki plajıyla, kuleleriyle, heykelleri ve aynı zamanda 1979 yılında gene Sol Bey tarafından gerçekleştirilen Pilanesberg Milli Parkıyla, bölge dünyanın tüm dikkatlerini üzerinde topluyor. 1992’de açıldığı sene Palace otelinin maliyeti 80 milyon dolardı. 1992, 93, 94, 95 ve 2001’de olmak üzere toplamda 5 kez dünya güzellik yarışmasına ev sahipliği yapan Sun City, halen her sene Miss South Africa‘ya da tanıklık ediyor.

Sun City'nin 4 otelinden biri olan kayıp şehir temalı Palace of the Lost City.

Sun City’nin 4 otelinden biri olan kayıp şehir temalı Palace of the Lost City.

Aslında hepimizin bir şehir olarak bildiği Güneş Şehri, bir kompleksten ibarettir. Sol Bey burayı 7’den 70 yaşına kadar herkesin büyülenmesi için düşünmüştür. Büyükler için kumarhaneler, çocuklar için devasa büyüklükte eğlence merkezi, herkese hitap eden dünyanın en büyük dalga havuzu, kaydıraklar ve yapay plajı, gurme restaurantlar, kumarda kazanılan paraların harcanması için lüks ve pahalı dükkanlar, timsah çiftliği, Kelebek Vadisi, gölde su sporları ve devasa büyüklükteki golf sahalarıyla, spa merkezleri, disco ve barları aktivitelerden sadece bazıları olarak karşınıza çıkar. Fil safarileri ve balonla yapılan gün doğumundaki gezintilerden ise hiç bahsetmek istemiyorum.

Sun City'nin 2 golf sahasından biri olan Kayıp Şehir'in golf sahası.

Sun City’nin 2 golf sahasından biri olan Kayıp Şehir’in golf sahası.

1994 yılı hem Güney Afrika hem de Sol Kozna için çok önemli bir sene olmuştur. Güney Afrika’lı siyahlar, tarihlerinde ilk defa özgürce devlet başkanlarını seçmişler ve başkanlığa Nelson Mandela‘yı getirmişlerdir. Ancak aynı sene 1994 yılında çıkartılan bir kanunda, tüm Güney Afrika’da kumarhaneleri serbest bırakma kararı alınmış ve de Sol Kozna’yı yeniden ticari olarak düşünmeye sevk etmiştir. Ve bu enteresan adam, tüm yatırımını değerini kaybetmeden satma kararı alarak yeni bir dünya yıldızı bir bölgeye hiç yapılmamış , otelcilikte yeni bir ufuk açan Dubai‘deki, Palmiye Adası‘ndaki Atlantis Otel‘e imza atmıştır.

BENZER YAZI:  Yalnız kadın gezginler için en güvenli yerler

Pilanesberg Milli Parkı

1979’da otellerin açılmasıyla doğal eski sönmüş bir volkan bölgesi olan bu araziye, ülkenin 4 bir tarafından korunmaya muhtaç hayvanlar getirilir ve sadece ülkenin değil, Afrika kıtasının  en önemli koruma alanlarından biri oluşturulur. Günümüzde parkın içinde big 5 denilen, büyük beşliyi çok rahat bir şekilde görebilirken, 300’e yakın fil, 40 aslan, 35 leopar, yüzlerce gergedan (Afrika’daki kaçak avcılar nedeniyle sayısı açıklanmıyor) hippopotamus, zürafalar, zebralar, her türlü antilop familya üyesi, babun cinsi çok tehlikeli maymunlar, çakallar, yaban domuzları, timsahlar gibi binlerce hayvana ev sahipliği yapmaktadır. 550 hektarlık bu muazzam Milli Parkta, üstü açık araçlarla hayvanların içine karışmak dünyanın en büyük heyecanlarından biri olsa gerek…

Pilanesberg Milli Parkı'nda safari turu.

Pilanesberg Milli Parkı’nda safari turu.

 

BENZER YAZI:  Fas'a ne zaman gidilmeli?

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir