Hafta sonu kaçışı: Gaziantep’te gurme keşfi

Gaziantep’e bahar, bu sene birçok taze fikirle beraber geldi. Eski Antep’in bir bir restore edilen kervansarayları, konakları ve zeytin işliğinden dönüştürülen, mekanları yeniden hayat buluyor. Bunlar içinde şüphesiz en etkileyici olanlardan biri, geçtiğimiz günlerde kapılarını açan Şirehan Otel (gaziantepsirehanhotel.com.tr; çift kişilik odalar 220 TL’den başlıyor). 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın halktan alınan vergilerle inşa ettiği, vergi veremeyen halkın inşaatında çalıştığı, çalışamayanların ise han bitimine kadar gelip dualar ettiği, hikayesi ve ruhu olan bir han burası. Fıstık, ceviz, şire, incir, üzüm, sucuk, bal gibi ürünlerin satıldığı ve Gaziantep’in ilk ticaret borsası gibi hizmet veren han, 80’lerden itibaren atıl vaziyette kalmış. Restorasyonu 4 yıl süren Şirehan’ın kapıları, avlu ve odaları, dönemine uygun el işçiliği ile restore edilmiş. Her biri farklı 120 odası, 20 süiti ve 1 padişah odası bulunuyor.

Şirehan Hotel'de bir oda.

Şirehan Hotel’de bir oda.

 

Geçen yaz açılan Mehmet Reşit Göğüş Mutfak Sanatları Merkezi, amatörlere ve profesyonellere Gaziantep mutfağını tanıtan kurslar ve atölye çalışmaları sunmasıyla bir ilk. Gaziantep’in ilk “vintage” konseptli modern meyhanesi Bayazhan Meyhane (bayazhan.com.tr) ise yine eski bir hanın içinde. 1920’lerde bir dönem Antepli Amil Müslim Ağa tarafından satın alınarak rakı imalathanesine çevrilen, yapımı 1909’a dayanan tarihi Bayazhan’da açılan mekandaki mezeler, sunum ve servis etkileyici. Hafta sonları mikrofonsuz söyleyen bir de fasıl ekibi var. Aslında bu 100 yıllık tarihi hanın avlusunda, Bayazhan Meyhane dışında birçok irili ufaklı restoran ve tasarım dükkanı da sizi bekliyor.

Bayazhan Meyhane

Bayazhan Meyhane

 

Şehirden ayrılmadan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan Botanik Bahçesi‘ni (Gazi Mah., Zübeyda Hanım Bulv., Şehitkamil) ziyaret etmeyi de unutmayın. Gaziantep Yaşam Parkı yanında 20 dönümlük bir alan üzüerinde kurulu bahçede 1000’e yakın tür ve 100 binlerce kök bitki yaşıyor ve ziyaretçiler parkı elektronik rehberler ile gezebiliyor.

Botanik Bahçesi

Botanik Bahçesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir