Haftasonu kaçışı: İğneada çiftlik hayatı

20 kilometre kesintisiz kumsala sahip, Trakya‘nın Karadeniz‘le öpüştüğü noktada bir kasaba olan İğneada‘ya İstanbul‘dan 2,5 saat süren yolculuk boyunca, Istranca dağlarının kıyılarından dolanıyorsunuz. Demirköy ile Kırklareli arasında, en yüksek noktası 1.000 metrelik dağlardan, 250 kuş türüne ev sahipliği yapan longoz (subasar) ormanlarından oluşan, yollarda manda sürüleri ile karşılaştığınız bu doğal ortam sizi şaşırtacak.

Demirköy’deki Palivor Çiftliği (palivorciftligi.com), modern mimarisi ve doğal-lüks tavrı ile bu coğrafyada beklenmeyen bir mekan. Çiftlikteki mimari ödüllü 10 evde, taş ve cam karışımı ustaca kullanılmış. Evlerden bir tanesi hala alıcı bekliyor. Marketlerde ismini görmeye başladığımız, keçi sütünden Palivor marka peynir, yoğurt, süt ve sucuklar burada yapılıyor. Trakya’nın gastronomik mirasını tanıtmayı amaçlayan çiftliğin ortağı Emre Oral, çevre köylerde ürettirdiği doğal erişte, makarna ve çeşitli yöresel ot ve gıdayı da ülke çağında dağıtmak için kolları sıvamış. Hayvancılık konusunda ülkenin amiral gemisi Trakya’ya gelmişken, Demirköy’ün kasabından mangal için et almayı unutmayın.

Palivor Çiftliği

Palivor Çiftliği

Çiftliğe gitmeden önce arayıp, özel mülk olduğundan gezmek istediğinizi önceden haber vermenizde fayda var. Demirköy’e giderken yolda rastlayacağınız Bahama Restoran (bahamarestaurant.net), geniş bir bahçe içinde tropikal bir adadan buraya düşmüş gibi duruyor. Güveçte alabalık veya kuzu tandır için mola vermeye değer. Gecelemek isteyenler için bölgenin en teşkilatlı plaj oteli olan İğneada Resort & Spa Hotel (igneadaresort.com), özel istek üzerine müsafirlerine Palivor Çiftliği’ne gastronomik tur da organize ediyor.

BENZER YAZI:  Hafta sonu kaçışı: Trakya bağ rotası

-Serra Gürcay

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir