Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Harabeler ve drone’lar Instagram için biçilmiş kaftan halini aldı. Bu ürkütücü ama güzel fotoğrafların tadını çıkarın. Belki bu fotoğraflardan sonra yılbaşı listenize bir drone ekler ve 2019 seyahatinizi planlamaya başlarsınız.

Peru’daki Sacsayhuaman harabeleri.

Burası Peru‘ya bağlı Sacsayhuaman‘da yer alan İnka kalesi harabeleri. Machu Picchu kadar etkileyici mi kararı siz verin. İnşa sırasında devasa taşlar kullanılmış ki bazıları 9 metreden uzun. Tahkimat ve ritüel alanları hala varlıklarını sürdürmekte.

Bafa Gölü üzerinde yer alan Herakleia Antik Kenti.

Bafa Gölü üzerindeki Antik Yunan’dan kalma Herakleia Kenti. Türkiye’nin İyonya bölgesinde yer alıyor. İzmir ve Aydın kıyılarına antik çağda İyonya adı veriliyordu.

Apollo Hylates Kutsal Alanı / Kıbrıs.

Kıbrıs‘ın Limasol kenti yakınlarındaki Apollo Hylates Kutsal Alanı.

Segobriga harabeleri.

Segobriga Keltler ve Roma için önemli bir şehirdi. 8. yüzyılda terkedilen bu kentten Romalı tarihçi Yaşlı Plinius da bahsetmiş. Roma hamamları, tiyatro, kemerler ve amfitiyatro bulunan harabeler İspanya’nın merkezinde yer alan modern şehir Saelices‘e yakın.

Nysa Antik Kenti’nin tiyatrosu.

Nysa Antik Kenti Aydın’ın 30 km. doğusunda yer alıyor. Yunan mitolojisine göre Şarap Tanrısı Dionysus bu şehirde doğdu ve büyüdü. Nysa’dan Homeros’un İlyada’sında da bahsedilir.

Pentedattilo.

Yunan şehri Chalcis‘in kolonisi olarak kurulan Pentedattilo, İtalya‘da Calabria bölgesinde bulunuyor. Edward Lear kent hakkında “görünüşü kusursuza yakın derecede büyülü… Kulelerin sivri tepesi gökyüzünü deliyor” demiştir. 1783’te yaşanan depremde zarar görmüş, 20 yüzyılın ortasına kadar kullanılmamıştı.

Olympos Antik Kenti / Antalya.

Olympos Antik Kenti, Likya Antik Bölgesi‘nde yer alıyor. Fethiye‘den başlayarak Antalya‘ya uzanan Likya Yolu‘nun duraklarından biri konumunda.

Gaz adası.

Hırvatistan‘ın Brijuni bölgesinde yer alan balık biçimli bu adada insanlar 200 dinazor ayak izine rastlandığını söylüyor.

Faselis Antik Kenti.

Antalya‘nın batısında Kemer‘de yer alan Faselis Antik Kenti Likya bölgesinde yer alan bir başka harabe. Roma banyoları, agora ve tiyatro günümüzde hala varlığını korumakta. Yürüyüş mesafesindeki plajda yüzdükten sonra buraya dinlenmeye gelip, kitap okunabilir.

Fethiye’de oldukça popüler olan bir antik yerleşim alanı: Kayaköy.

Dünyaca ünlü oyuncu Russel Crowe’un The Water Diviner filminde de görünen Kayaköy 1923 yılında terkedildi. Görünüşü ürkütücü olan bu yer 2014 yılında yeniden geliştirilmeye başlandı. Louis de Bernieres, “Kanatsız Kuşlar” romanının ilhamını bu köyden almış. Romandaki “Eskibahçe” isimli hayali yer Kayaköy’a dayanıyor. Louis de Bernieres 2014’te yapılan restorasyon için “işin ne kadar hassas yapıldığına bağlı olarak ya harika bir yeniden doğuş olacak ya da vandalizmin korkunç örneklerinden biri.” demiştir. Kayaköy Muğla‘nın Fethiye ilçesinde yer alıyor.

Quin Abbey harabeleri.

İrlanda‘da yer alan Clare Kontluğu’nda 1402 ve 1433’te inşa edilen “Quin Manastırı“nın çoğu yerine çatı yapılmamış. Oliver Cromwell 1650 yılında yağmalayana kadar bu yapı okul olarak hizmet vermiş. Daha sonra tekrar restore edildi ve 1820’ye kadar rahiplerin evi olarak kullanıldı.

Aquis Querquennis arkeolojik alanı.

İspanya‘da bulunan Galiçya bölgesindeki Roma arkeolojik alanı olan Aquis Querquennis Portekiz sınırına yakın bir konumda. Galiçya’nın başkenti Santiago de Compostela‘dan geçen hac yollarından birinin üzerinde bulunuyor.

Nebraska’daki Antakya harabeleri.

Bu seferki Roma harabesi değil Antakya harabesi ama Türkiye’de değil ABD eyaleti olan Nebraska‘daki Antakya harabeleri. Bir zamanalr şehirde 5 bin kişi yaşardı 20. yüzyılın ilk yarısında şehir terkedildi.

ABD eyaleti Arkansas’ta yarım kalan Ozark Kalesi harabeleri.

Bu harabe durumundaki kale Avrupa’da bir yerde sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Arkansas‘ta Ozark Ortaçağ Kalesi 13. yüzyıl Fransız kalesinin bir replikası olarak inşa edilmeye 2009 yılında başlamıştı ama bütçe 2 yıl sonra tükenince kaderine terkedilmiş olarak kaldı.

İlk olimpiyatlara ev sahipliği yapan Elis’teki kalıntılar.

Elis ören yeriMani Yarımadası‘nda bulunuyor. Homer’in de bahsettiği bu kent ilk Olimpiyatların 8. yüzyılda burada yapılmasıyla biliniyor. Elis’ten Coroebus isimli aşçı yapılan koşuda galip gelerek ilk altın olimpiyat madalyasına sahip olan kişidir.

Pripyat şehrine Kiev’den günübirlik turlar düzenleniyor.

Pripyat, Ukrayna‘da yer alıyor ve Kiev oblastında bulunuyor. Bu şehir nükleer santral çalışanları için inşa edilmişti ancak Çernobil faciasından sonra terkedildi. Zamanın durduğu bu yerde doğa yavaşça kenti tekrar ele geçirmeye çalışıyor. Issız, depresif ve hiçbir yere benzemiyor.

Amathus arkeolojik alanı.

Kıbrıs‘ın Limasol kentinde bulunan Amthus arkeolojik alanı.

Selge Antik Kenti.

Toros Dağları’nın güney yamaçlarında yer alan Selge Antik Kenti Antalya sınırları içerisinde bulunuyor. Tiyatrosunun haricinde 2000 yıldır hala ayakta olan Roma dönemine ait Köprüçay Köprüsü ziyaret edilebilir.

Hacienda Mazapa

Terkedilmiş Hacienda MazapaMeksika‘nın başkenti Meksiko’da bulunuyor.

Kurdun Sığınağı anlamına Gelen Wolf’s Lair isimli kale.

Polonya ormanlarındaki pek çok kale doğa tarafından yutuluyor. Hitler’in karargah olarak kullandığı Kurdun Sığınağı isimli kale çok geniş yeraltı tünellerine sahip.

Castello di Pedres.

Castello di Pedres, Sardinya‘da Olbia şehrinin güneyindeki bir zirveyi taçlandırıyor.

Karaburun’daki Sazak köyü.

Terkedilmiş Sazak köyüİzmir‘in Karaburun yakınlarında bulunuyor.

Corcomroe Manastırı.

İrlanda‘daki Corcomroe Manastırı da harabe durumda.

BENZER YAZI:  Biarritz Gezi Rehberi

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir