İran’da görülmesi gereken 13 harika yer

Haberlerde duyduklarınıza ya da hükümetinizin söylediklerine göre muhtemelen İran’ı seyahat listenize koymuyorsunuz. Ama biz iki kez düşünmeniz gerektiğiniz konusunda ısrarcıyız. Binlerce yıl eskiye dayanan kültürel tarihi, tepesi karlı dağları, çölleri, değişmek isteyen nüfusu, insanların misafirperverliğiyle İran ziyaret etmeye değer bir yer. Eğer İran’a gitme planlarınız varsa bu yazıda görecekleriniz sizi ikna edecek.

1. Tarihi Tebriz Çarşısı

Tebriz Çarşısı tarihi önemi ve kültürel değeri sayesinde 2010 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındı. Dünyanın en büyük kapalı çarşısı olan bu yer 72 dönüm arazi üzerine tamamen kırmızı tuğlalardan inşa edilmiş. Yüzlerce dükkanın arasında kaybolacaksınız.

Tarihi Tebriz Kapalı Çarşısı.

2. Yazd’daki Sessizlik Kuleleri

Sasani İmparatorluğu çökene kadar İran zerdüştçülük inancını benimsemişti. O günlerden kalma tören yapıları hala günümüzde de varlığını sürdürmekte, özellikle Yazd şehrinde.

Yazd şehrindeki sessizlik kuleleri.

3. Nakş-ı Rüstem

Yazd’dan Şiraz’a uzun bir yol katettiğinizde Persepolis’e yakın Farsi eyaletinde Nakş-ı Rüstem mezarlığına varacaksınız. Bir uçurama işlenen 4 mezar var burada. Mezarlarda Sasani işlemeleri hala güzelliğini koruyor. Burası ayrıca UNESCO dünya mirası aday listesinde bir yer.

Nakş-ı Rüstem İran’ın Farsi eyaletinde bulunuyor. Burası Persepolis’e 12 km. uzaklıkta.

4. Amir Chakhmaq Kompleksi

15. Yüzyılın başlarında inşa edildi ve yıllar içerisinde defalarca restorasyondan geçti. Burası UNESCO tarafından korunmakta. Etraftaki dükkanları gezebilir, çay içebilirsiniz.

Amir Chakhmaq kompleksi Yazd şehrinde yer alıyor.

5. Sultan Amir Ahmad Hamamı

1778 Depreminden sonra Tahran’a 2 saatlik bir mesafeye Kashan şehri inşa edilmeye başlandı. Burada günümüzde hala varlığı süren mimari sanat eserleri yapılmıştı. Bu inşa aşamasında varlıklı insanlar yerel mimarların desteğiyle Kashan’ın ana yapısı olan bu müthiş hamamı yaptırdılar.

BENZER YAZI:  İran'ı keşfetmek

6. Ganjali Khan Kompleksi

Kervansaray, cami, çarşı içeren bu kompleks Kerman şehrinin sembolü durumunda.

Bu kompleks Kerman şehrinde bulunuyor.

7. Vakil Camisi

Şiraz’ın kalbinde yer alan Vakil çarşısının arkasında konumlanan Vakil camisi müthiş bir el emeğinin ürünü. Cami 1971-1973 yılları arasında tamamlandı.

Vakil camisi.

8. Persepolis

Persepolis ortak dönemden önce 518 yılında inşa edildi. Ahameniş İmparatorluğu’na başkentlik yapan bu şehir İranlılar’ın Şehri olarak da biliniyor. UNESCO tarafından 1979’da Dünya Mirası olarak kabul edildi. Persepolis’e Şiraz’dan günübirlik gelinebilir daha sonra birkaç kilometre ötede olan Nakş-ı Rüstem de görülebilir.

Persepolis.

9. Bafg Çölü

Bafg çölü en ulaşılabilir çöller arasında. Yazd şehrinden sadece 1 saatlik bir mesafe uzaklıkta yer alıyor. Çölde geceyi geçirmek isteyenler için kabinler mevcut. Buraya gelen gezginler çoğu zaman Sessizlik Kuleleri’ni de plana dahil ediyor.

Badg Çölü İran.

10. Zerdüştçülerin Ateş Tapınağı

Yazd’da bulunan bu tapınak İran’da göreceğiniz diğer tapınaklardan oldukça farklı. Tapınağın içerisinde sürekli bir ateş yanıyor ve bunun yüzyıllardır hiç sönmediğine inanılıyor.

Ateş Tapınağı.

11. İsfahan Ulu Cami

İsfahan şehrinin kalbinde yer alan bu cami İslami mimarinin harika örneklerinden biri.

İsfahan Ulu Cami (Cuma Camisi)

12. Nuşabad Kalesi

Çamurdan yapılan bu kale planlarınızda yer alamayabilir ama Kashan şehrine giderseniz bu arkeolojik alana uğramayı unutmayın.

Nuşabad Kalesi.

13. Kerman Cuma Camisi

Mavi ve altın renkli mozaiklerle süslenmiş caminin girişi muhteşem. Kerman şehrinin merkezindeki bu cami ziyaret etmeye kesinlikle değer.

Kerman Cuma Camisi

Kaynak

BENZER YAZI:  İran'ı keşfetmek

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir