İskoçya’da gezilmesi gereken 12 yer

İskoçya göl, kale ve epik manzaraların ülkesi. Bir İngiliz olarak her ne kadar ihanet ediyormuş gibi hissetsem de Birleşik Krallık’da harika bir seyahat yapmak istiyorsanız İskoçya ilk durağınız olmalı. İşte size bir haftalık İskoçya gezinizde görmeniz gereken yerlerin listesi:

1. The Devils Pulpit

The Devils Pulpit Ya da lakabıyla Fin Vadisi, Glasgow’dan kısa bir sürüş mesafesinde olsa da hala az gezilen yerlerden. Bulması çok kolay bir yer değil ama kan kırmızısı sular, yosun kaplı mağaralar ve kır yürüyüş yolları burayı şehirden uzaklaşmak isteyenler için harika bir seçenek yapıyor. Kaygan patikalara dikkat edin gezinizi daha da macera dolu yapmak istiyorsanız uygun kıyafetleri üzerinize geçirin ve nehirin içinden yürüyün.

The Devils Pulpit ya da lakabıyla Fin Vadisi.

2. Loch Lomond Köyü

Loch Lomond & The Trossachs Milli Parkı, İskoç güneş ışığı altında uyuşuk bir akşam üzeri geçirmek için çok çarpıcı bir yer. Küçük evlerin ve renkli çiçekliklerin bulunduğu bu şirin köyde park yeri ve göl kenarında piknik alanı olanakları var. Pikniği yapmanızı şiddetle tavsiye ederim. Yürüyüşçüler ve bisikletçiler için çok fazla enerji harcamadan görecekleri harika manzaralara sahip muhteşem yollar bulunuyor.

Loch Lomond Milli Parkı’nda yer alan Luss Köyü.

3. Loch Awe Gölü / Kilchurn Kalesi

Kilchurn Kalesi’nin kalıntıları Loch Awe gölünden destansı yansıma fotoları çekebilmenize olanak sağlıyor. Göl kenarı yürüyüş yolu her ne kadar kısa olsa da; dağlar, ördekler ve kale kalıntısı burayı İskoçya’nın en iyi fotoğraf çekim yerlerinden biri yapıyor. Loch Awe Gölü’nün içinde Inishail gibi küçük adacıklar var. Inishail’e bir kanoyla geçip tembel bir fotoğrafçılık günü geçirmeye karar verdim.

Loch Awe Gölü’nden Kilchurn Kalesi yansıması.

4. Glencoe

Küçük Glencoe köyü, vaidisiyle ünlü bir yer. İskoçya seyahatinde görülmesi gereken yerlerden biri. James Bond Skyfall filminin en etkileyici çekimlerinin yapıldığı bu vadi artık ülkenin en ünlü vadilerinden biri oldu. Arabayı park edecek bir yer bulun ve şelalenin dağdan aktığı yere doğru yürümeye başlayın. Görüntü sizi huşu içine sokacak.

Glencoe

5. Glenfinnan

Başka bir ünlü film seti olan Glenfinnan viyadüğünü büyücülük okuluna giden Harry Potter’dan anımsayabilirsiniz. Harry bu rotayı kullanıyordu ve siz de yolculuğunuza ara verip Jacobite trenine atlayabilirsiniz! Loch Shiel’deki viyadükün hemen yanında, Jacobite’den gelenleri onurlandıran Glenfinnan anıtı bulunuyor.

Glenfinnan

6. Dunrobin Kalesi

Dunrobin İskoçya’nın doğu yakasındaki en güzel kalelerden biri. Bu azametli ev ziyarete açık ve sivri kuleleriyle masallardan fırlamış gibi görünüyor. Gitmesi biraz zor olsa da görmeye değer.

Dunrobin Kalesi

7. Morar ve Arisaig

İskoçya dendiğinde aklınıza plajlar gelmez. Ayaklarınızın altında uzanan Atlas Okyanusu, gök mavi sularda yer alan İskoç adaları, gümüş kumlar… Burası Avrupa’daki gerçek hazinelerden biri.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Mallaig yakınları feribotların ve çok ünlü bir tren yolculuğunun başlangıç noktasıdır. Kuzey İskoçya’nın batısında İskoçya turunuza devam etmeden önce hayatın ağır aktığı köylerdeki gibi dinlenip, rahatlayabilirsiniz. Arisaig kayık kiralamak ve suda temiz İskoçya havasını ciğerlerinize çekmek için harika bir yer.

Morar’ın beyaz plaj kumları.

8. Elgin Katedrali

Kuzey-doğu İskoçya’da yer alan 1224 yaşındaki Elgin Katedrali kalıntılarına Inverness’ten doğuya doğru ilerleyerek ulaşabilirsiniz.

Elgin Katedrali

9. Loch Ness / Inverness

Inverness şehri beni şaşırttı ve harika bir yarım gün yaşattı. Burada karnınızı doyurun ve İskoçya’nın en güzel manzaralarına sahip Loch Ness’e gitmeden önce katedrali ve kaleyi ziyaret edin.

Loch Ness Canavarı için burada bir müze / tema park yapılmış. Çocuklarla gezen aileler için uygun bir durak durumunda. Efsanelerin ötesinde burası ülkenin güzel yerlerinden biri, göl kenarında yürüyüş yapmanın tadını çıkarın.

Loch Ness

10. Edinburgh

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’u gezmeden olmaz. Eğer Ağustos’ta gezecek kadar şanslıysanız Edinburg Festivallerine katılmayı unutmayın! Dünyada açık ara en favori şehirlerimden biri Edinburgh.

Edinburgh

11. Glasgow

İskoçya’nın en sevdiğim ikini şehri Glasgow olabilir. Restoran endüstrisinde çalışırken burada aylar geçirdim ve şehri oldukça iyi öğrendim. Aksana alışmak biraz vakit alıyor; şehir vızıltılı; harika yemeklere, müziğe, sanatsal sahnelere ve muhteşem müzeler sahip.

Glasgow

12. Isle of Skye

Skye özellikle yaz aylarında aşırı turistten dolayı acı çeken İskoçya’nın en ünlü ve en popüler adası.

Isle of Skye

Kaynak

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir