İsveç’in inanılmaz buz oteli: Icehotel

İsveç’in harika buz oteli Icehotel bir seneye daha hazır, kar ve buzun sanatla harmanlanıp konaklamaya dönüştürülmüş hali seyahat etmeyi seven insanları buraya çekiyor.

Bu sezonluk otelde 13 ülkeden 34 sanatçı haftalarca buzu işleyerek çalıştı. Sonuç olarak şeker dükkanından dev bir akvaryuma kadar çeşit çeşit eserler buzdan inşa edildi. 14 Aralık’ta Jukkasjärvi’de açılan İsveç’in Icehotel’i bu sene 29. yaşına girdi.

Yakınlardaki Torne nehrinden alınan buzlarla inşa edilen otelde bu sene odalar doğadan ilham alınarak tasarlandı. Kanada’dan Jennie O’Keefe ve Christopher Pancoe’nun “Ladin ağaçları” isimli odasında ziyaretçiler ormanda kamp alanında ateşin başında oturuyormuş gibi hissediyor. İngiltere’den Jonathan Green ise “Yaşayan Okyanus Odası” isimli odayı kızı Marnie Green ile balıklar, kabuklar mercanlar kullanarak yaptı.

Ladin Ağaçları isimli oda.

Otelin inşası Mart ayında başladı ve Torne nehrinden alınan 2500 ton buz kullanıldı. Alınan buzlar Ekim ayına kadar saklandı ve asıl inşa Ekim ayında başladı. Buzdan sayısız bardak, plates, kase gibi detaylı işler yapıldı. Açılıştan sadece haftalar önce sanatçılar işe koyuldu.

Yaşayan Okyanus isimli oda.

Otelin 70 bin ziyaretçi ağırlaması, 50 düğüne ev sahipliği yapması bekleniyor. İnanılmaz odaların ötesinde ziyareçiler köpek kızağı, kar aracı, buzdan heykel yapma gibi etkinliklerden faydalanabilecek. Icehotel 13 Nisan 2019’a kadar açık ve fiyatlar sıcak odalarda (normal otel odası) yetişkin iki kişi için 171$’dan, buz odalarda ise 260$’dan başlıyor.

BENZER YAZI:  İsveç'te kış tecrübesi

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir