Kapsül oteller hakkında bilmeniz gerekenler

Eğer kuruş hesabı yapan biriyseniz ve klostrofobiniz yoksa Japonya konaklamak için size en uygun yer! Kapsül otellerin varlığından hala şüphe ediyorsanız, gördüğünüz fotoğrafların varlığından emin değilseniz size gelsin: kapsül oteller son yıllarda dünyanın en ikonik yatakhanelerinden biri oldu. Bu miniminnacık odaları neredeyse sadece uyumak için kullanabiliyorsunuz.

Dünyanın ilk kapsül oteli Osaka‘da Capsule Inn Osaka ismiyle 1979 yılında açıldı ve şimdi kapsül oteller Çin’den Belçika’ya, İzlanda’dan Hindistan’a, Filipinler’den Hong Kong’a her yere yayıldılar. Hatta şimdi bazı havaalanlarında da kapsül oteller yer alıyor.

Peki klasik oteller varken kapsül oteller neden tercih edilir? Zaten bahsettik fiyatı yüzünden. Fiyatlar hostellerle yarışır durumda ama kapsül oteller size en azından uyurken gizlilik ve özel alan sağlıyor. Bu küçük kapsüllerde temiz bir yatak, özel ışık, havalandırma, klima, priz ve bazen televizyon ile WiFi bulunuyor.

BENZER YAZI:  Mikro Oteller'den Sıcak Karşılamalar

Kapsül otellerde konaklamanın bazı dezavantajları da var. Eğer kapsülde klima yoksa içerisi sıcak olabiliyor. Ayrıca kapsüller arasındaki bariyer çok ince olduğu için ses geçirgenliği fazla oluyor. Eğer gürültü yapan bir kapsül komşunuz varsa bu sizin için sorun olabilir, kulak tıkacı kullanılmalı. Son olarak Japonya’daki bazı kapsül oteller kadın ve erkek misafirleri farklı katlara yerleştiriyor hatta bazıları kadınları hiç kabul etmiyor. Rezervasyon yapmadan önce durumunuza göre soruşturma yapın.

Eğer küçük yerlerde yapamıyorsanız, buralar kesinlikle size göre değil. Eğer ucuz, farklı, Japon deneyimi olsun istiyorsanız kapsül oteller tam size göre!

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir