Kiev’de sokak sanatının peşinde

Ukrayna‘nın en popüler şehri Kiev, Avrupa’nın kültürel noktalarından biri olarak biliniyor. 2014 yılından itibaren artar duvar resimleri ise Sovyet binalarıyla dolu şehre yeni bir hava katmakta. Bugün, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yerli ve yabancı sanatçıların yaptığı 150’den fazla duvar resmi var ve çoğu ara sokaklarda ya da karşınıza kolay kolay çıkmayacak yerlerde. Dinyeper nehrinin doğusunu ve batısını yeniden şekillendiren sokak sanatına göz atacağız.

Binlerce yıllık geçmişe sahip bir metropol olan Kiev küresel bir sokak sanatı merkezi olma yolunda adım adım ilerliyor. Kiev’de sokak sanatlarını keşfe çıkmak gizli bir hazine bulmak gibi bir deneyim yaratabiliyor. Ayrıca bu yolla tarihi yapıları, muhteşem mimarileri ve başka türlü göremeyeceğiniz popüler olmamış yerleri keşfedeceksiniz.

1. Anastasia Belous’tan “Göl”

Lokasyon: Kostiantynivska Sokağı 56

Londra’da yaşayan Ukraynalı sanatçı Anastasia Belous‘un 2016 yılında yaptığı bu duvar resmi ArtUnitedUs projesinin bir parçası. Tarasa Shevchenka metro istasyonundan ve Ukrayna Modern Sanat Müzesi‘nden bir kaç adım ötede bulunan “Göl” Podil bölgesinde yer alıyor. Bir gölde başını su üstünde nilüferler ve koi sazlarının arasında tutan bir kadın resmediliyor. Sanatçı parlak ve canlı renkler kullanmayı tercih etmiş. Eser şehrin işlek sokakları arasında bir sakinlik hissi veriyor.

Fotoğraf: Angelo Zinna

2. Nunca’dan “Başlıksız”

Lokasyon: Spaska Sokağı 6а

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Brezilyalı sokak sanatçısı Francisco Rodrigues da Silva ya da bilinen adıyla Nunca’nın işlek Podil bölgesinde yaptığı “Başlıksız” isimli bu duvar resmini görmek için Kontraktova Ploshchad metro istasyonundan bir kaç adım atmanız gerekiyor. Brezilyalı ve Ukraynalı sanatçıları bir araya getirmek için bir Kazak erkeğini geleneksel Brezilya sanatını kullanarak resmeden Nunca 15 metrelik süslü bir eser ortaya çıkarmış. Bu duvar resminin yapımı, bölgenin tarihi yapısına uymadığı gerekçesiyle kimi çevreler tarafından tepki çekmiş.

Fotoğraf: Angelo Zinna

3. Seth & Kislow’dan “Rönesans”

Lokasyon: Borychiv Tik Sokağı 33/6

Bu devasa görünümdeki duvar resmi St. Andrews Kilisesi ile Bulgakov Müzesi‘nin yakınındaki beş katlı bir binayı kaplıyor. Eserde Ukrayna’nın 2014’teki devrimden sonra yeniden doğuşu anlatılıyor. Fransız sanatçı Seth Globepainter ile Alexei Kislow‘un ortak çalışması olan bu 50 metrelik eser Andriyivskyy Sokağı’nda yapılan Fransız Baharı Festivali’ni kutlamak için yapılmış. Eserdeki göz alıcı kızın kafasında çiçeklerle yapılmış bir taç bulunuyor ve kız Bağımsızlık meydanında protestocular tarafından giyilen askeri bir ceket giyiyor. Figür Ukrayna’nın yeni ruhunu, kızın elindeki çocuk ise gelecek için umudu sembolize ediyor.

Fotoğraf: Angelo Zinna

4. Vhils’den “Serhiy Nigoyan Portresi”

Lokasyon: Mykhailivska Sokağı 22

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Yevromaydan protestosu aktivistlerinden Serhiy Nigoyan‘ın görüldüğü bu eser ünlü St. Sophia Katedrali‘nin yakınlarında yer alıyor. 2015 yazında yapılan eserin sahibi Vhils adıyla bilinen Portekizli sanatçı Alexandre Farto. Eserde resmedilen Serhiy Nigoyan, 2014’teki ayaklanmada Hrushevskoho sokağında vurulan Ukraynalı-Ermeni bir protestocu. Nigoyan hükümet karşıtı protestolarda ölen ilk kişiydi ve Ukrayna devriminin sembol ismi oldu. Bu sanat eseri bir portre olmasının yanında sanatçının tekniği olarak da benzersiz durumda. Vhils eseri boyayarak yapmak yerine tuğlaları kazıyarak ve plaster kullanarak yapmış.

Fotoğraf: Angelo Zinna

5. Alexandr Britcev’den “Kargalar”

Lokasyon: Reitarska Sokağo 9

Yerel sanatçı Alexandr Britcev tarafından yapılan “Kargalar” isimli eser Kiev’de dolaşırken karşınıza çıkması en zor duvar resmi. Golden Gate Anıtı yakınlarında bulunan bu eserde koyu mavi kargalar, beyaz bir karganın etrafında görülüyor. Sanatçıya göre beyaz kuş “iyi haberleri ve yeni bir hayatın başlangıcını” temsil ediyor. Eser 2015 yılının sonunda tamamlanmış ve Reitarskaya’nın efsanevi kuşçusuna ithaf edilmiş. Burada Cyril, Carlos ve Corbin isimli 3 karga dev bir kafeste 20 yıldan fazla yaşamış.

Fotoğraf: Angelo Zinna

6. Fintan Magee’den “Nehri Geçmek”

Lokasyon: Voloska Sokağı 19/22

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

Hipster bölgesi Podil’de Voloska ve Khoryva sokaklarının kavşağında yer alan bu eser Fintan Magee‘nin başyapıtlarından biri. Eserde büyük bir geyiğin, bir adama nehri geçerken yardım ettiği görülüyor. Avustralyalı sanatçı ülkenin devrimden sonra yaşadığı geçiş dönemini temsil etmek ve mevcut çevre sorunlarına dikkat çekmek için bu eseri yapmış.

Fotoğraf: Angelo Zinna

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir