Kışın Cote d’Azur seyahati

Rutin tatil rotalarımdan biri olan Cote d’Azur’a (Fransız Rivierası) yaklaşık 4 senedir düzenli olarak gidiyorum. Yılın 5 gününü bu güzel Fransız sahillerine ayırıyorum. Cannes, Nice, Antibes, Eze, Saint Tropez, Monaco, Monte Carlo derken o masal gibi 5 gün nasıl geçiyor anlamıyorum. Dilerseniz ilk olarak sizlerle Saint-Paul de Vence’a gidelim. Öyle bir yer hayal edin ki; minik minik sokaklar, her yerinden tasarım akan dükkanlar, kaybolmak isteyeceğiniz anlar ye her yeri fotoğraflamak için can atacağınız mekanlar. İşte burası hayal ettiğiniz köy. Bir arkadaşımız ziyaret boyunca “Ben köylüyüm” diye boşuna demedi. Biz bu güzel köye yemek yemeye geldik… Ama bu öyle böyle bildiğiniz bir yemek olayı değil. Neden mi? Siz yemek yerken duvardan size Picasso göz kırpabilir. Restoranın duvarlarında bildiğinizo orijinal tablolar var. Dikkat! Replika falan değil. Neyse önce bizim köyü tanıyalım; Saint-Paul de Vence ile Cannes arası 30 dakika, taksi ile tek yön 80 Euro’ya mal oluyor. Bir sınır kalesi olarak kurulmuş etrafı surlarla çevrilmiş şirin bir kasaba. Rue Paris Grande caddesinde bir çok sanat galerisi ve designer shop’ları görebilirsiniz.

BENZER YAZI:  Rodos kışın başka güzel

Hemen köyün meydanında bahsettiğim restoran yeralıyor ”La Colombe d’Or” yani Altın Kaz. Bu restoran aynı zamanda otel olarak kullanılıyor. Hikayeye göre Picasso,Colet gibi sanatçılar konaklama karşılığı eserlerini verirlermiş. İşte şimdi bu resimler, oteli ve restoranı süslüyor. Picasso size göz kırparken kadeh tokuşturmak paha biçilemez. Otelde 13 normal oda ve 20 özel süit yer alıyor.

Oda fiyatları mevsimine göre değişiyor 250-430 Euro arası. Bu arada öyle pat diye gidemezsiniz yemek yemenin saatleri var o yüzden öğle vaktinde orada olmalısınız. Öğlen servisi bitince akşama hazırlık için restoran kapanıyor. İşte disiplin, kolay mı 1920’den beri hizmet veriyorlar. La Colombe d’Or Ekim sonunda tatile giriyor ve Christmas sonrası kapılarını açıyor. Ama derseniz ben denize gireceğim güneşleneceğim, bu memleket yazın biraz tuzlu o nedenle 50 Euro şemsiye ve şezlonga ödemeye hazır olun. Bu arada hazır Cannes’a kadar gelmişken 5 saat bir tren yolculuğu ile Paris yapabilirsiniz. Audrey Hepburn’in dediği gibi “Paris is always a good idea.”

Cote d’Azur

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir