Kopenhag’da yeni Nordik mutfak

İskandinav yemek devriminin merkezi ve Noma’nın ev sahibi, aslına bakarsanız şu sıralar Avrupa’nın da çağdaş yemek başkenti. Ama Kopenhag yine de boş durmuyor ve Ren Redzepi’nin öğrencileri Yeni Nordik anlayışını geliştirmeye devam ediyor.

Ünlü mikro-birahane Mikeller’in havadar, Modernist restoranı OL & BROD‘da, şef meşhur açık sandviç smorrebrod’u, frenk üzümü tozu serpilmiş tereyağlı dana tartar ya da tütsülenmiş yumurta sarısı altında şekerlenmiş ve turşulanmış yabani mantar melange’ını içeren tadım menülerine dönüştürüyor.

Restoran işletmecisi Claus Meyer’in deniz kıyısındaki restoran kompleksi Standard’da yer alan iddialı STUDIO, ilk Michelin yıldızını açıldıktan yalnızca birkaç ay sonra kazandı. Açık mut faklı yemek salonunda, uzun süre Noma’nın deneme mutfağının direktörlüğünü yapan Torsten Vildgaard’ı, beyaz üzüm suyunda marine edilmiş istiridyeleri ardıç dallarının üzerine yerleştirirken ya da havuç ve akdiken sorbesinin üzerine creme anglaise koyarken bulabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Dünyanın en mutlu ülkeleri

Bu arada UFORMEL, siyah ve altın tonlarında döşenmiş çarpıcı yemek salonu ve yeşil çileklerin asidik aromasını alan kalkanbalığı ceviche gibi yaratıcı tabaklarıyla hem Nordik, hem de kozmopolit olunabileceğini kanıtlıyor.

BAEST‘te ise Rela, Manfreds ve Noma gibi restoranlardan tecrübeli, Sicilyalı-Norveçli maestro Christian Puglisi, şehre ihtiyacı olan İtalyan’ı kazandırdı. Mükemmel kızarmış pizzalar Napoliten fırından çıkıyor; üst katta ise biyodinamik sütten mozzarella ile ‘nduja ve coppiette gibi baharatlı salamlar yapılıyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir