Krakow’da yapılacak en iyi şeyler

Krakow’da ne yapılır sorusuna yanıt mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz!

Krakow Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak biliniyor ve bunun bir sürü sebebi var. Bu harika şehir turistler için aktraksiyonlar, kültürel deneyimler ve daha fazlasıyla dolu.

Polonya tatilinizde Krakow’da yapılacak şeyler hakkında sizi bilgilendirelim.

Krakow’a ne zaman gidilir?

Temmuz ve Ağustos arasındaki dönem bütün turistleri şehre çekiyor. Bu dönemde şehir üstesinden gelmek için biraz zor olabilir.

Bu yüzden biz eğer mümkünse Mayıs veya Haziran’da ziyare etmenizi öneriyoruz çünkü yazın başında çiçekler açıyor, şehir uyanıyor. Bu dönemde Krakow’un saf görkemine saygıyla hayran kalabilirsiniz.

Eğer Krakow’a daha serin aylarda gelmek istiyorsanız kışın havaların çok kötü olduğunu bilmeniz lazım. Maalesef şehirdeki pek çok kültürel aktivite yazın gerçekleşiyor. İlk bahar – yaz dönemi ziyaret etmeniz çok daha iyi olur.

Krakow’da kaç gün kalınır?

Krakow’u ziyaret ettiğinizde burada birkaç günden fazla kalmanız gerektiğini hissedeceksiniz. Krakow’da her zaman görülecek bir yer, girilecek bir sokak, hayran hayran bakılacak bir bina vardır.

Yine de 3-4 gün hedefli bir seyahat Krakow ambiansınının keyfini çıkartmak için yeterli olabilir. Şimdi Krakow’da yapılacak en iyi 10 şeye göz atalım ve Krakow için ne kadar güne ihtiyacınız var kendiniz karar verin.

Krakow’da yapılacak en iyi 10 şey

Krakow’da yapılacak tonlarca şey var ve hepsinin kendine özgü bir havası var. Yine de sizin için en iyi 10 şey listesi hazırlamaya çalıştık!

BENZER YAZI:  Endülüs'e acıkmak

1. Krakow Meydanı

Krakow’daki Stare Miasto isimli eski şehir UNESCO Dünya Mirası listesinde. 5 Dönümlük bu alanda yürüyüş yapabilirsiniz.

13. Yüzyılda kurulan Krakow eski şehir evleri, St. Aldabert Kilisesi, Krakow Kumaş Borsası (meydandaki ana anıt), St. Mary’s Bazilikası ve şehir kulesi… Şimdiden bir yerde bir sürü yer!

Krakow eski şehir içinde gezintiye çıkmak, zaman yolculuğuna çıkmak gibi hissettiriyor. Eski zamandan kalma sokaklarda yürümek, antik polonya mimarisiyle sizi orta çağ Polonyasına ışınlıyor.

Sokakları kendi keyfinize göre keşfedebilirsiniz ya da bir yerel rehberle her yeri gezebilirsiniz.

Krakow meydanı

2. Wawel Kalesi

Eğer Krakow’da yapılacak en iyi şeyler listesi yapıyorsanız Wawel Kalesi bu listede en önlerde bulunmalı. Genelde Krakow kalesi olarak biliniyor. Bu devasa kale Krakow’da görülecek en görkemli şeylerden biri. Kale çeşitli mimari dönemlerden izler taşıyor; orta çağ, barok, rönesans gibi…

Wawel Kalesi müzesinde uzun vakit geçirmenize sebep olacak tonlarca sergi var. Osmanlı çadırlarının en büyük koleksiyonuna ev sahipliği yapan kalede Rönesans dönemine ait sanat eserleri de çok sayıda bulunuyor.

Wawel Kalesi

3. Rynek Tünelleri

Ana meydanın tam altındaki bu gizli alanı gezmeden bu şehirden ayrılmayın. Polonya’nın ve Krakow’un zengi tarihi hakkındaki çok sayıdaki Holografik ve görsel-işitsel sergilerin keyfini çıkarın.

Ayrıca bu yerde yemek de yiyebilirsiniz. Şaşırtıcı sayıda restoran var. Buraya yeterli bir vakitle gelmeyi unutmayın.

Rynek Tünelleri

4. Krakow’daki Yahudi gettosunu ziyaret edin

Krakow’da bir zamanlar çok fazla yahudi vardı. Nazilerin gelişinden sonra yahudiler şehirde bu küçük gettoya sürüldü ve şimdi buranın adı Yahudi gettosu olarak biliniyor.

BENZER YAZI:  Sicilya mutfağına giriş

Bu ziyaret, Polonya gezinizin aksine çok hüzünlü olacak. Buraya gitmeden önce burası için hazırlıklı olun. Ayrıca bu bölge Steven Spielberg’in filmi olan Schindler’s List’teki Schindler’in Fabrikası’na ev sahipliği yapıyor.

5. Maly Rynek’teki Stalls’ta yemek yiyin

Krakow’a gelip de pierogi’nin keyfini çıkarmamak neredeyse bir günahtır! Maly Rynek’te hepsini ziyaret edemeyeceğiniz kadar yeme-içme yeri var. Burası kesinlikle Krakow’da yemek yemek için gidilmesi gereken bir yer.

Pierogi, Kielbasa, Oscypek, Zapiekanka, Bigos, Buraczki gibi yemeklerin tadına bakın.

Ev yapımı çorbalarla, votka ve bira en çok içilen şeyleri. Burada bir yerel gibi yiyip içmek Krakow’da yapılacak en güzel şeylerden biri!

Eğer tatlıya hazırsanız ünlü Polonya waffle’ı gibisi yoktur! Biz Polonya’da pek çok waffle denedik ama şunu söylemek zorundayım en iyileri Krakow’daydı!

6. Fayton gezisi

Sakin sakin orta çağ Krakow’unda vakit geçirmek isteyenlere bu ilginç bir alternatif.

Faytonlar Krakow’daki en eğlenceli atraksiyonlardan biri. Başka nerede böyle asiller gibi hissedebilirsiniz bilmiyorum.

En popüler rota pazar meydanından Wawel tepesi rotası. Yine de istediğiniz yerden istediğiniz yere gidebilirsiniz (yarım saati 200 zloty).

Eğer gezerken hız sizin için önemli değilse bunu kesinlikle öneririm!

Krakow fayton turu

7. Kraliyet rotası yürüyüşü

Eğer Krakow’daki havalı şeyleri görmek istiyorsanız Kraliyet rotasına tutabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Baltık Güzeli Riga'ya Gitmek İçin 4 Neden

Eski şehrin ana görülecek yerleri kraliyet rotasında yanyana dizili. Floriańska Kapısı’ndan Wawel Kalesi’ne.

Ayrıca buna alternatif yürüyüş rotası ise Krakow tren istasyonunda ana meydana. Bu yolda fotoğraflamaya değer harika yapılar göreceksiniz.

8. Mariacki Kulesi

Ana meydan, seyredilesi bir manzara ve buraya tepeden bakmak Avrupa’nın sunacağı en güzel manzaralardan. St. Mary’s Bazilikası’nın bir parçası olan bu kule civarın en uzun iki kulesinden biri. Krakow’a kuşların gözünden nefes kesici bir bakış atabilirsiniz.

Mariacki Kulesi

9. Kiliseler

Krakow’da çeşit çeşit bazilika ve şapel var. Krakow’daki büyük kilise sayısı 50’yi geçiyor bu yüzden Krakow’a “Kiliseler Şehri” desek abartmış olmam.

Kesinlikle St. Mary Bazilikası’nı ziyaret edin. Burası dünyanın en geniş gotik altar panolarına sahip.

St. Peter ve St. Paul ile St. Andrew Kiliseleri, Krakow’un en ünlülerinden.

Yeraltı mezarları ve gizli geçitlerle ilgilenenlere Prens Casimir Kilisesi harika fırsatlar sunuyor!

10. Kumaş Borsası’nın önünde güvercinlerle fotoğraf

Kumaş Borsası, Krakow şehir merkezinin anıtı durumunda. Resmedilesi ve muhteşem gözüküyor. Öğle sonraları ziyaret edip fotoğraf çektirmelisiniz!

Eğer bir süre kalıp kuş sürülerini eğlendirmek istiyorsanız biraz ekmek getirmeyi unutmayın.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir