Maldivler’de yapılması gereken 7 şey

Bembeyaz kumlarda akıp giden kristal berraklığı sular, Maldivler’de deneyimleyeceğiniz şeylerin sadece küçük bir parçası! Çoğu zamanımı palmiye ağaçlarının altında geçirmem bile kabul edilebilir bir şeyken 2 hafta boyunca olağanüstü adaları gezdim ve bu listeyi hazırladım.

Ne tür bir ada yemeği yemek gerekirden, tehlikeli su sporlarına kadar çeşitli sevdiğim ve denediğim şeylerden oluşan listemde aynı zamanda her yaşa ve bütçeye göre etkinlikler bulunuyor. Ayrıca bu yazıda Maldivler kültürü hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Örneğin bikiniyi veya alkolü sadece tatil köylerinde kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?  Okumaya devam edin!

1. Adalara yukarıdan bakın

Maldivler’de yüzlerce ada var ve bunları tekne veya uçaklarla ziyaret edebiliyorsunuz. Bana güvenin en az bir kere de olsa bu uçaklara binmelisiniz. Sadece manzara için bile binilir! Bu yerlerin ne kadar güzel olduğunu, ne kadar muhteşem olduğunu en güzel havadan görebilirsiniz. Eğer iyice dikkatli bakarsanız yüzen bungalowlar da görebilirsiniz!

Not: Adalarda çok fazla uçak uçtuğu için çoğu adada drone uçurmak yasak.

Havadan Maldivler

2. Bikini Plajları

Başlangıçta da belirttiğim gibi, Maldivler kültürüne göre burada yapacaklarımızı seçmeliyiz. Eğer bikini giyip güneşin tadını çıkarmak istiyorsanız bu sadece “bikini plajı” olarak bilinen bazı yerel adaların tatil köylerinde mümkün! Çünkü çoğu insanın bilmediği gibi Maldivler müslüman bir ülke.

BENZER YAZI:  Maldivler'in dini ve başkenti

Yani genelde bikininizle etrafta dolaşmak istiyorsanız (ki ben bütün zamanımı böyle geçirdim) bir tatil köyüne rezervasyon yapmak isteyebilirsiniz!

Maafushi bikini plajı.

Maldivler’de kahvaltı.

3. Ada yemeklerini deneyin

Dünyanın en büyük beyaz ton balığının Maldivler’de yakalandığını biliyor muydunuz? Scuba diving yaptığımda sürekli balıklarla yüzdüm! Bu bilgilerin ışığında kesinlikle taze beyaz ton balıklarını denemelisiniz. Ayrıca Maldivler mutfağında yoğun bir Akdeniz etkisi var. Deneyecek onlarca lezzetli meze bulacaksınız!

4. Aletli dalış yapın

Herhangi bir dalgıçın bileceği gibi Maldivler dalış için en üst seviye yerlerden biri. Eğer bilmiyorsanız şimdi öğrendiniz! İlk kez dalmak için de fantastik bir yer. Ayrıca sertifika da alabilirsiniz. Maldivler’i bu kadar spektaküler yapan şey ne? Su altı maceraları mı?

Maldiv adaları teknik olarak ada değil… Bunlara atol deniyor. Atoller kısaca denizden su yüzeyine çıkmış mercan resiflerinin parçası ve üst bölüm kuruyup kırıldığında “kum” oluyor. Özetle anlatmak istediğim bu küçük “adaların” aslında okyanusun altındaki canlılığın yüzeye çıkmış devamları olduğu.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Daldığınızda renkli mercanlardan, küçük balıklara, dev ton balıklarına her şeyi göreceksiniz!

Maldivler’de scuba diving. (aletli dalış)

5. Ya da şnorkelle dalın

Eğer suyun altında nefes almaya hazır değilseniz, merak etmeyin! Maldivler dünyanın en iyi şnorkelle dalma yerlerin de bilir. Neredeyse her yerde şnorkel malzemeleri temin edebilirsiniz. Ayrıca çoğu yerde son zamanların havalı icadı “snuba” maskeleri de bulunuyor. Aslında bir tüp vasıtasıyla nefes almak yerine tüm suratınızı kaplayan bir maske takıyorsunuz ve normal bir şekilde nefes alıyorsunuz!

Sığ sularda vahşi yaşamı görmek de çok eğlenceli, özellikle da suyun altına akan muhteşem güneş ışınlarının izleriyle birlikte! Sular genelde sıcak. Ayrıca hava bulutlu olsa bile güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

Maldivler’de şnorkelle dalış.

Maldivler’de mercan parçaları.

6. Suyun üzerini araştırın

Atollerden bahsettiğimde ne demek istediğimi daha iyi anlamak için, beyaz “kumlu” plajlardan bir avuç alın. Tırnak işareti kullanmamın sebebi genellikle kumlar aşınmış deniz kabuklarından yapılır ama Maldivler’de kum kırılan mercanlardan oluşuyor!

BENZER YAZI:  Cennetin tasviri; Maldivler

Tonlarca kırılan mercan parçası bulacaksınız çoğu güneşten ötürü beyazlaşmış durumda. Merak etmeyin mercanların bu parçalanma sebebi doğal bir süreç.

Mercan parçalarını her zaman bulduğunuz yere geri bırakın (eğer herkes evine bir parça götürürse gelecekte kimse bunları göremez) ve eğer hala canlı gibi görünüyorsa onlara dokunmayın.

7. Kum tepelerine gidin

Eğer kum tepelerine gitme şansınız varsa kesinlikle bu şansı ıskalamayın! Kum tepeleri üzerine bir şeyler inşa edilemeyecek kadar küçük mini-atollerdir. Bazıları fotoğraf çektirmek için harika şanslar sunarken bazılarının üzerinde doğal bitkiler bulunuyor. Küçük bir bot ve kaptanın eşliğinde bu kum tepelerine gidebilirsiniz ayrıca bu insanlar size öğle yemeği de sunuyor!

Günü geçirmek için harika bir yöntem ister tenha plajlarda gevşeyin ister benim gibi fotoğraf çekimi yapın.

Bunlar sadece benim favori seçimlerim ama sizin de ekleyeceğiniz bir şey varsa lütfen yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir