Neden Bakü’yü ziyaret etmelisiniz?

2017’nin Mart ayında Azerbaycan‘ın başkenti Bakü‘yü ziyaret ettim ve gerçekten keyif aldım. Dürüst olmak gerekirse beklentim çok düşüktü ama şehir beni sürprizlerle yakaladı. Bu yazıda size deneyimlerimi aktarmaya, bazı ipuçları vermeye ve Bakü’den ne beklemeniz gerektiğine dair açıklamalarda bulunmaya çalışacağım.

Ama önce bakü hakkında yaptığım bu kısa videoyu izleyin:

What Can $10 Get You in Azerbaijan?

Azerbaijan probably isn't on your list to visit, but I hope to change your mind because it's a really unique and affordable country. A cup of tea, a kebab… and what else did I get? Join me as I discover what $10 Can Get You in my 100th country! Please share this video if you enjoy, and LIKE Drew Binsky on Facebook for more videos 😀

Drew Binsky paylaştı: 22 Mart 2017 Çarşamba

Bakü’ye neden gittim?

Aslında daha iyi soru şu: Bakü’ye neden gitmemiştim? O zamanlar Rusya’nın Moskova şehrinde seyahat ediyordum ve 3 saatlik uçuş ve 175 dolarlık bir biletle Azerbaycan’a uçma fikri bana eğlenceli geldi.

Ayrıca çoğunuzun bildiği gibi dünyadaki bütün ülkeleri gezme hedefim var. Azerbaycan Kafkasya’da son ülkemdi ve benim ziyaret ettiğim 100. ülke oldu.

Bakü Uluslararası Havaalanı’na Bakü hakkında sıfır bilgiyle indim. Bakü’de arkadaşım da bağlantım da yoktu. Hatta Bakü’de bulunmuş insan bulmakta da çok güçlük çektim. Hiç bir araştırma yapmamıştım çünkü her şeyin sürpriz olmasını istedim.

En yakın ATM’ye gittim, biraz Azerbaycan manatı çektim, elimde kamerayla Uber çağırdım ve keşfetmeye hazırdım!

Bakü’nün gece görüntüsü.

Bakü’de ilk izlenimlerim

Bakü’de hemen farkettiğim şey burasının bir kültür karışımı olduğuydu. Azerbaycan ülkesi Avrupa, Asya ve Orta Doğu’nun kesiştiği yerde bulunuyor ve bu yüzden her bölgeden din, yemek, kültür vs. gibi özellikler almış.

Hiç tanımadığınız bir ülkede açık gözlerle ve plansız bir şekilde yürümek harika bir his. Daha önce yapmadıysanız yapmanızı öneririm!

Biraz vakit geçirdikten sonra Bakü’nün hem yeni hem de eski göründüğünün farkına vardım. Eski görünüm büyük duvarlarla çevrili Antik Eski Şehir’den gelirken yeni görünüm gökdelenlerden (Flame Towers’a merhaba) ve şehirdeki kentsel dönüşümden geliyor. Doğalgazdan kazanılan para şehir ekonomisini canlandırmış ve her hün biraz daha gelişiyor gibi görünüyor.

Ayrıca yemekler muazzamdı. Kebaplar, çay, sebzeler, et, ekmek… Hayatı yaşıyordum!

Bakü’de ne yapılır?

Bazılarına göre şehirdeki turist atraksiyonlarından dolayı burası “Minik Dubai”. Sizi eğlendirecek pek çok aktivite var ve şehir hızla büyüyor.

Benim Bakü’deki favori şeylerim:

Eski şehirde yürüyün

Eğer Bakü’de tek bir şey yapmak zorundaysanız gününüzü alımlı eski şehirde yürüyüş turuyla geçirin. Bu bölgenin içerisinde arnavut kaldırımları dar ve dolambaçlı sokaklar, butik evler tonlarca yerel dükkan, cafe ve restoranlar var.

Bakü eski şehir.

Flame Towers’a (Alev Kuleleri) çıkın

Flame Towers şehrin en ikonik binası ve Kafkasya’nın en modern inşalarından biri. Görünüşte tıpatıp aynı 3 bina ziyarete değer. Füniküler ile kulelerin dibine kadar gidip orada ücret ödeyerek gözlemevine çıkmak için kaydolabilirsiniz. Burada sizi harika bir manzara bekliyor!

Flame Towers (Alev Kuleleri)

Haydar Aliyev Müzesi

Muhtemelen Bakü’deki favori deneyimimim acayip, modern binaların dışındaki parkta Azeri atmosferini yaşamamdı. Müze ünlü kadın mimar Zaha Hadid tarafından inşa edilmiş ve çok yenilikçi bir görünüme sahip.

Haydar Aliyev Müzesi

Hazar Denizi’nin kıyısındaki ahşap yolda yürüyüş yapın

Hazar Denizi devasa bir göl. Bakü ile Hazar Denizi’nin buluştuğu yerde yürüyüş yapabileceğiniz üzeri cafeler, barlar, restoranlar, konser alanları, parklarla dolu ekstra uzun bir cadde var.

Bakü’de Hazar Denizi’nin yanındaki ahşap yolda yürüyebilirsiniz.

Formula 1 Pisti

Eğer NASCAR’ı veya araba yarışlarını seviyorsanız dünyanın en prestijli yarışlarından biri olan Formula 1’in bu pistini ziyaret etmelisiniz.

Bakü Formula 1 pisti.

Yemek yiyin

Bir Bakü ziyareti yerel yemekler yenmeden tamamlanmış sayılmaz. Kebaplar, salatalar, ekmekler, humus, taze meyve suları, sebze yemekleri göz önüne alındığında Azeri mutfağının İran ve Türk mutfağıyla pek çok ortak noktası var. Benim favori Azeri öğünüm çilek reçeliyle çay içmekti. (Azerbaycan’da olan bir şey ve muhteşem!)

Çilek reçeliyle servis edilen Azeri çayı.

Son sözler

Bakü’ye yaptığım kısa ziyaretten gerçekten keyif aldım. Umarım yakında bir kere daha ziyaret edebilirim! Sonraki ziyaretimde bu gelişen şehire eklenen gökdelenler ve fütüristik cazibe merkezleriyle şehir nasıl görünecek merak ediyorum. Azerbaycan seyahati hakkında sorunuz var yorum kısmında belirtmekten çekinmeyin.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir