Seyahatlerden öğrendiğim hayat dersleri

1. Seyahat etmek dünyadaki en iyi eğitimdir

Coğrafya derslerinde bir ülke hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz ama sadece ziyaret ettiğinizde o yeri, insanları, kültürü ve tarihini algılayıp hissedersiniz. Seyahat etmek size ansiklopedilerden ve belgesellerden öğrenemeyeceğiniz çok şey öğretir.

“DÜnya bİr kİtaptır,  gezmeyenler  sadece bİr sayfasını okurlar.” Aziz Agustine

“Dünya bİr kitaptır, gezmeyenler sadece bir sayfasını okurlar.” Aziz Agustine

2. Dünya o kadar korkunç bir yer değil

Medya çoğu zaman yerleri olduğundan çok daha korkunç yansıtıyor, o yasak toprakları ziyaret edip kendiniz göözlemlediğinizde ise gerçeği görüyorsunuz.

3. İnsanlar genelde iyi ve özümüz aynı

Ülkeler ve hükümetler arasında ne olursa olsun günün sonunda insanlar insandır. Sizin ve bizim için hayat nasıl pek çok farklı şekilde akıyorsa onlar için de öyle akıyor.

4. Ne ekersen onu biçersin

Ben karmaya çok inanırım. Başkalarına iyilik yaparsan, ödülünü bir şekilde alırsın. Ya da başkalarına kötülük yaparsan cezalandırılmayı beklemelisin.

5. Farklılıklarımız bizi benzersiz ve özgün yapıyor

İtiraf etmeliyim ki seyahatlerime başlamadan önce bazı ırk ve milliyetlere küçük bir önyargım vardı. Yıllarca yaptığım seyahatlerim bana öğretti ki kültürel farklılıklarımızı benimsemek ve bunların bizim kişiliğimizi oluşturduğunu öğrenmek bizi bir şekilde özel yapan bir şey.

6. Diğerlerinin dilinizi konuşmasını beklemeyin

Çoğumuz gideceğimiz yerde insanların İngilizce konuşacağı veya konuşması gerektiği gibi yanlış bir kanıyla seyahat ediyoruz. Bu saçma bir görüş hele de İngilizce’nin dünyanın en çok konuşulan dili olmadığı (Çince ve İspanyolca) gerçeğini düşündüğünüzde. Ben Çince ve İngilizce konuşarak büyüdüm ve asla dil zorlukları yaşamadım ama aslına bakarsanız dil zorlukları yaşayıp aşmak da seyahat etmenin farklı ve eğlenceli bir yanı.

BENZER YAZI:  Macera seyahati nedir?

7. Arkadaş canlısı ve samimi olmak size harika arkadaşlıklara götürür

İlk uzun gezime çıkana kadar hiç girişken olmam gerektiğini hissetmemiştim. İlk yurt dışı eğitim programıma gitmeden önce Miami’de yaşayan, sosyal etkinliklerde rahat hissetmeyen, utangaç ve ürkek bir kızdım. Seyahatlerim ise beni tamamen değiştirdi. İnsanlara kendimi açmamın, harika arkadaşlıklara sahip olmayı ve bana değer verecek insanlarla tanışmamı sağladığını farkettim.

8. Buzları en iyi gülümsemek eritir

Gülücükler evrensel bir dil. Gülümseme muhtemelen dil sorunlarını aşmakta ve yerel halkla kaynaşmakta kullanabileceğiniz en önemli araç. Birkaç sıkıntılı durumla karşılaştık ve bunları gülümsememizle ve arkadaş canlısı halimizle çözdük.

Herkesin koca bir gülümsemeyle dolaşmasını beklemeyin çünkü bu sizin işiniz. Gülümseyin!

Gülümseyin! 🙂

9. Seyahat edebilir olmak ayrıcalıktır

Benim Singapur pasaportum neredeyse gitmek istediğim her ülkeye pahalı vize ücretleri ödemeden gidebilmemi sağlıyor. Fakir ülke insanları Amerika ve Avrupa’ya turist vizesi alabilmek için 40 takla atıyor ya da uçak bileti alma lüksleri yok.

10. Seyahat etmek pahalı olmak zorunda değil

Tabii ki 5 yıldızlı otelde kalmak için ısrar ediyorsanız pahalı olacaktır. Ama dünyanın çoğu yerinde günlük 10-40 dolar arası bir paraya (konaklama, yemek ve gezmek dahil) seyahat edebilirsiniz. Hindistan ve Peru gibi pek çok ucuz seyahat destinasyonlarında kolayca rahat ve özel bir odayı 20 doların altında bir fiyata tutabilirsiniz.

11. Minimalist olun

Hayatımı 65 litrelik bir sırt çantasına sıkıştırmak, yaşamak için çok şeye ihtiyacım olmadığını ve evde kullandığım eşyaların gereksiz olduğunu farkettirdi. Şu günlerde eskiden aldığım kadar şeyler satın almıyorum, bir şey alacaksam iyi düşünüyorum. Bir arabam veya ev kredim yok. En pahalı eşyam dizüstü bilgisayarım.

BENZER YAZI:  Peek'in kurucusuyla seyahat hakkında

12. Hayal etmekten korkmayın

Bir kariyer ve hayatım boyunca yaşamak için seyahat etme isteğim sebebiyle seyahat yazarlığı yapma peşinde düştüm. Öğrendim ki hayaller eğer iyi ister ve çalışırsanız gerçek oluyor. Hayallerimiz bizi motive ve canlı tutuyor. Hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin. Eğer işler yolunda gitmezse bile yol boyunca ne kadar çok şey öğrendiğinizin ve geliştiğinizin farkına varacaksınız.

“Sınırlarınız, hayal gücünüzdür.” Benny Bellamacina

“Sınırlarınız, hayal gücünüzdür.” Benny Bellamacina

13. Kaderiniz kendi ellerinizde

Limitleriniz sizi tanıyan insanlar tarafından konulmadı, doğdunuz yerde koyulmadı, cinsiyetiniz tarafından kısıtlanmadı ya da sahip olduğunuz para belirlemiyor. Kader deyip geçmeyin. Eğer yeterince azimli olursanız, hayatta başarıya ulaşabileceğiniz pek çok fırsat önünüze çıkabilir. Şimdi harekete geçin! Bekleyenler ne yaptı biliyor musunuz? Hiçbir şey.

14. Korkunun yolunuza çıkmasına izin vermeyin

Korku genellikle insanları seyahat etmekten alıkoyan ana sebep. İnsanlar bir yerin tek başına seyahat etmek için tehlikeli olduğundan, dil sorunlarından, uzun seyahatten sonra eve döndükten sona iş bulamamaktan vb. korkuyorlar. Hepimiz korkuyu yaşadık, ilk kez seyahat eden de tecrübeli bir maceraperest de. Korkuyu bir fırsat olarak görün, sorunlarınızı tasnif etmek ve etkili biçimde çözmek için bir işaret direği kabul edin.

15. Hayatınızı seyahat etmek için geride bırakmaktan suçlu hissetmeyin

Çoğu insan seyahat etmek için işlerinden ayrıldıktan sonra suçlu hissediyor ve gezilerinden döndükten sonra iş bulma kaygısı yaşıyor. 8 Yıl önce ailemi Singapur’da bırakarak daha çok seyahat etmek için ayrıldığımda ben de endişe etmiştim. Ama bu kaygılarımın yolumda durmasına izin vermedim ve sonunda geçimimi seyahatlerimden sağlamayı başardım. Seyahat etmeyi bırakamayacağımı anladığımda ailem bunun benim hayat tarzım olduğunu kabul etti ve yaşam tarzıma saygı duyuyorlar.

BENZER YAZI:  Macera seyahati nedir?

16. Sorunsuz kimse yok

Neredeyse herkesin problemleri var. Diğer insanların sizden zor veya kolay yaşamları olduğunu düşünmeyin. Başarının bazı insanlara kolayca geldiğini düşünerek kendi şansınızı sınırlamayın. Hepimiz kendi başarımız ve mutluluğumuz için savaşmak zorundayız.

17. Herşeyi planlamayın süprizlere yer bırakın

Bir seyahat için bilgi edinip hazırlıklı olmak iyi olsa da bazı seyahatçiler destinasyonlarındaki en ufak detayı dahi araştırıyorlar. Şehirdeki en popüler restoranı bulmayı unutun, bazen sihir kendiniz için yeni yerler ve şeyler keşfetmekte. Kendinizi akışa bırakın bakalım sizi nereye götürecek. Herşeyden önce zaten seyahat etmek bu değil midir?

18. Beklentilerinizi makul tutun

Yüzleşelim, hepimiz bunu yaptık: gelişmemiş bir ülkeye gideriz, hijyenden, yetersiz ulaşım ağından şikayet ederiz, kendi ülkemizle karşılaştırmaya çalışırız. Beklentilerimizi yanımızda getirmek gezgin olarak sıkça yaptığım en büyük hatalarımızdan.

19. Seyahat etmenin doğru veya yanlış bir yolu yok

Biz kim oluyoruz da sırt çantalı ucu ucuna yapılan düşük bütçeli seyhatin doğru; lüks seyahatin yanlış olduğunu söylüyoruz? Hepimizin bireysel seyahat şekli, sevikleri ve sevmedikleri var. Bazılarımız daha çok macera isterken bazılarımız ise kafa dinleyip rahatlamak istiyor, birisinin diğerinden iyi olduğunu söyleyemeyiz. sirt-cantali-luks-tatilci

20. Çokca hata yapın

Bu öğrenmenin en iyi yoludur.

Yazar: Nellie Huang

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir