Seyşeller’e ne zaman gidilir, ne yenir?

Başkent Victoria’daki geziniz sırasında, 1977 Fransız yapımı Goodbye Emanuelle filminin çekildiği evi görebilirsiniz. 

Adanın sembolü; Coco de Mar

Seyşeller Palmiyesi olarak bilinen ve sadece Hint Okyanusu‘ndaki Seyşel adalarına ait bir bitki türü olan Coco de Mar, yalnızca Praslin ve Curieuse adalarında yetişen ve Seyşeller fındığı ya da deniz cevizi olarak adlandırılan bir meyve veren bir palmiye türü, ve aynı zamanda adanın sembolü. Coco de Mar olarak adlandırılan ve çapı 30 ila 50 cm arasında değişen bu devasa meyvelerinin takribi ağırlığı 10 ile 12 kg arasında değişiyor. Bitki dünyasının en büyük ürünü olan Coco de Mar’ın içerisinde ancak 6-7 yılda olgunlaşan 2 ya da 3 tohum bulunuyor. Oldukça yavaş büyüyen ve geç meyve veren bu palmiye ağaçlarının gelişimi ise yaklaşık 50-60 seneyi buluyor. Günümüzde sadece 4000 tane bulunan ve pek çoğu Praslin ve Curieuse adalarında yer alan ve ancak özel izinle adan çıkartılabilen bu meyveleri veren palmiyeler UNESCO Dünya Mirası tarafından koruma altına alınmış durumda. Praslin Adası’ndaki muhteşem Valle de Mai vadisi bu benzersiz bitkilerle dolu. Dışarıdan bakıldığında ikiz bir cevize benzeyen, şekil itibariyle kalbi ya da kadın göbek ve baldırlarını andıran bu bitki yıllardan bu yananadanın sembolü olmuş durumda. Neredeyse tüm hediyelik eşyalar Coco de Mar temalı. Bu arada alışveriş yapacaksanız eğer, kent merkezindeki dükkanların hafta içi sabah 9:00’dan akşamüstü 16:00’ya kadar cumartesileri ise gündüz 12:00’ye kadar açık olduğunu unutmamak gerekiyor. Pazar günleriyse alışveriş yapmayı düşünmeyin bile, kent merkezindeki her yer kapalı. Uygun saatte kent merkezinde olmayı başarabilirseniz eğer, tahta oymacılığı ile yapılan ve denizkabuklarından üretilen büjiteri ürünlerinden satın alabilirsiniz. 

Şeyseller Mutfağı

Tıpkı halkı ve tarihi gibi Seyşeller’in mutfağı da farklı, karışık ve renkli. Fransız, Hint, Çin, İngiliz ve Afrika mutfağının bir karması gibi. Menülerinde balık ve deniz ürünlerine bolca yer veren, mürekkepbalığı, köpekbalığı, ahtopot gibi balıkları deneme fırsatı bulacağınız Şeyseller, Hint Okyanusu’ndaki adalar içinde Creole mutfağı en iyi olanı. Balık en çok tükettikleri canlı olurken pilav ise en çok tüketilen yemeklerin başında geliyor.

Seyşeller’e zaman gitmeli? 

İklimin dengeli bir sıcaklıkta değiştiği (24-32 derece arası) Seyşeller’e yılın her dönemi gidilebilir. Siklon bölgesinin dışında kalsa da kuzeybatıdan esen rüzgarlar adalar kasım ve şubat ayları arasında Muson yağmurlarının etkisinde kalmasına neden olur. Muson iklimi etkisi altındaki takımadaların en yağmurlu dönemi olan ocak ve şubat aylarında bile bolca güneş görülür ve deniz her zaman için sıcaktır. Ocak en yağışlı, temmuz ve ağustos ise en kuru aylarıdır. Bizim gittiğimiz haziransa adanın en rüzgarlı ayıydı, deniz yer yer dalgalı olsa bile bu kesinlikle denize girmemize engel olmadı. Skuba diving içinse önerilen en uygun aylar nisan-mayıs ile ekim-kasım ayları. Ekim ayından mart ayına kadar geçen dönemde deniz gayet sakin. Yelken tutkunlarının ise havanın en dingin olduğu mayıs ve eylül aylarını tercih etmeleri öneriliyor. Bu arada dip not olarak belirtmek gerekirse, onların “wet season -ıslak mevsim” olarak nitelendirdiği yağışlı mevsimde gidececekseniz eğer, kısa süreli ancak şiddetli yağışlar için yanınızda bir yağmurluk ve küçük bir şemsiye bulundurmanızda fayda var. Bizim çok şemsiyeye ihtiyacımız olmadı açıkçası. Yağdığı anlarda da Constance Lemuria’nın oda kapılarındaki geniş şemsiyeler bizi kurtardı. Bu arada fiyatların görece daha makul olduğun yağışlı sezonda gitmeyi düşünenler küçük bir dip not daha: Mahe ve Silhouette takımada grubunun en çok yağış alan adaları. 

Seyşeller’e ulaşım

Seyşeller’e Dubai ya da Paris aktarmalı gidebilirsiniz.  Tabii ki Türkiye’den en iyi seçenek Emirates Havayolları ile Dubai aktarmalı olarak gitmek. Dubai aktarmalı olarak haftada 4 kez salı, cuma, cumartesi ve pazar Seyşeller’e gidebilirsiniz. Yol sandığınız kadar uzun değil, hele ki Emirates’in rahat koltuklarındaysanız eğer… Yaklaşık 4 saat süren Dubai yolculuğunun ardından yaklaşık bir o kadar da Mahe’ye olan yolculuğunuz sürüyor. Aktarmalarla birlikte toplamda 10 saat kadar süren yolculuğunuz Mahe’de kal mayaca ksan ız eğer burada bitmiyor, bir posta da da Seyşeller’e özgü küçük, tropik uçaklalarla kalacağınız adaya aktarılmanız gerekiyor.  Yaklaşık 12 saati bulan bu aşamalı yolculuk sonrasında, içinde huzur bulacağınız tropik bir tatil ortamı sizi bekliyor. 
Bu arada bir iki küçük dip not daha, Seyşeller’e giriş için vize gerekmiyor. Otel rezervasyonuzu göstererek ve ülkeye giriş formunu doldurarak umumi pasaportunuzla geçiş yapabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir