Sri Lanka’da gezilecek en güzel 10 yer

Sri Lanka epik destinasyonlardan ve son yıllarda popülaritesini artıran yerlerden biri. Bu gizli hazineyi açığa çıkarıyorum!

Bu güzel ülkenin bana göre en güzel 10 yerini seçtim:

1. Sigiriya

Ülkenin en ikonik yeri olan Sigiriya bir kaya kale görünümünde ve çevresine hükmetmekte.

1200 Basamak sonunda ulaşılan zirvesi müthiş bir orman manzarası sunuyor. Zirveye çıkan pişman olmaz! Zirvesinde antik sarayın kalıntıları hala durmakta.

Maymunlara dikkat edin!

Sigiriya.

2. Arugam Bay

Epik plajlarının yanında Arugam Bay ayrıca dünya çapında dalgalarıyla Sri Lanka’nın en ünlü sörf merkezi. Tecrübeli sörfçüler için dalgalar muazzam boyutlara ulaşıyor. Ayrıca kolay noktalarda da yeni başlayanlar için sörf eğitimi veriliyor.

Sörf yapmasanız bile bu plaj kenti ziyaret etmeye değer. Burada güneşlenip, sörfçüleri izleyebilirsiniz.

Arugam Bay.

3. Dambulla

Benim ziyaret ettiğim tapınaklar arasında en benzersiziydi. Burası UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiş ve bir kayanın içerisinde yer alıyor.

Ayrıca biraz aşağısında devasa bir altın Buda heykeli var kayalık kısım kesinlikle daha çok öne çıkıyor.

4. Kaudulla Milli Parkı

Eğer filleri seviyorsanız ve onları doğal ortamlarında görmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Kaudulla Milli Parkı. Sadece Sri Lanka’da değil tüm dünyada geçerli bu!

BENZER YAZI:  Bali'de harika fotoğraflar çekmek için 10 yer

Sürülerce fil burada gündüzleri gölün tadını çıkarıp akşamları ağaçların altına gidiyor.

Buraya gitmeden önce beni ne beklediğini bilmiyordum ama aracımızı 300 fil sarınca büyülendim. Tek kelimeyle harika bir deneyimdi.

Yala ve Udawalawe gibi diğer milli parklar da görülmeye değer ama benim favorim Kaudulla.

Kaudulla Milli Parkı

5. Galle

Tarih severler için 1600’lerde inşa edilmiş bu tabya şehir inanılmaz bir tarih ve koloni mimarisi kenti. Portekiz, Hollanda, Alman ve İngiliz yapıları okyanusla birlikte çok güzel görünüyor. Gezmesi çok keyifli bir yer ayrıca yıl boyunca pek çok pazar ve etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Galle denizfenerini ve Hollanda Reform Kilisesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Galle.

6. Ahangama

Başka bir harika plaj kenti ama Batı yakasındaki Arugam Bay kadar bilinmiyor. Ahangama‘da da her gruba uygun pek çok sörf noktası var.

BENZER YAZI:  Bali'de harika fotoğraflar çekmek için 10 yer

Eğer sörf kampı yapacak yer arıyorsanız Sri Lanka’da en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Ahangama.

7. Ella

Çay çiftlikleri, bitki örtüsü ve serin havasıyla Ella, Sri Lanka’nın tamamen farklı bir yüzü. Yaz sezonunun sıcaklığından bunalanların kaçması için mükemmel bir yer.

Yürüyüş severler için 2-3 saatlik Ella Kayası yürümeye değer. Ayrıca Little Adams Peak de yürüyüş diğer bir seçenek.

Ormandan 30 dakikalık yürüyüşle ulaşılan Nine Arch köprüsü de süper fotojenik! Ella ve Kandy arasında işleyen dünyanın en iyi tren hatlarından birinin de geçiş yeri.

Ella.

8. Adams Peak

Güneşin doğuşuyla ünlü olan ve Sri Lanka’nın en meşhur yürüyüş yerlerinden biri Adams Peak ziyaretçilerini hiçbir şekilde hayal kırıklığına uğratmıyor.

Buraya çıkmak için gerçekten kondüsyona ihtiyacınız var ya da bolca zamana. Buraya alternatif olarak Ella’daki Little Adams Peak’e de çıkabilirsiniz.

Adams Peak.

9. Mirissa

Burası Sri Lanka seyahatimin en öne çıkan yerlerinden biri oldu ve bir daha gidip görmek isterim. Bu güzel plaj kenti palmiyeler içinde plajlar ve inanılmaz güneş batışları manzaraları sunuyor.

BENZER YAZI:  Bangladeş'e giderken bunlara hazır olun

Ayrıca burası yunus ve köpek balığı turlarıyla da meşhur bir yer. Zamanında giderseniz mavi balinaları da görme şansınız var!

10. Kandy

Kandy, Budist kültüründe çok önemli bir yer ve burası Sri Lanka’da gezilecek yerler listesinde her zaman kendine yer buluyor. Şahsen şehrin bu kadar muhteşem olabileceğine ihtimal vermemiştim. Dünyanın en iyi tren maceralarından biri olan Ella-Kandy hattının başlangıç/bitiş yeri. Eğer buradan trenle Ella’ya giderseniz yolda inanılmaz manzaralarla karşılaşacaksınız.

Kandy.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir