Stressiz seyahat için 5 ipucu

Bu ipuçlarını aklınızda tutarsanız bir sonraki seyahatiniz daha kolay geçecek, gittiğiniz yerde daha keyifli olacaksınız, çok daha rahat hissedeceksiniz.

Ben çok seyahat ederim. Dünyanın her yerinde aylarca yaşayarak ve çalışarak seyahat ederim. Evdeki kadar rahat olabilmek için de seyahatlerimde ince ayarlar yaparım.

Eskiden çoğu insan gibi ben de devasa bir bavul alır, kesin bir program yapar, rezervasyonlarıma yetişebilmek için stres yaşardım.

Yılda kendime 2 hafta rahatlamak için tatil ayırdıysam bundan stres yaşamak çok saçma. Bu yüzden yıllardır dijital göçebe olarak yaşmamamın bana verdiği tecrübeyle stresi azaltmanın yolunu buldum. İşte onlardan birkaçı.

1. Az eşya

Evden uzakta geçirdiğim 4,5 ayda yanımda sadece bavul büyüklüğünde bir sırt çantası vardı. Benden daha az eşya taşıyan insanlarla taşıdım (benim çantamdaki eşyaların çoğu işimle ilgiliydi). Eğer bir haftadan fazla bir süre için seyahate çıkıyorsanız kuru temizleme için bütçe veya kıyafetlerinizi kendiniz yıkamak için vakit ayırın. Az eşyayla daha çok mobil olmak sizi özgür kılacak.

BENZER YAZI:  Plansız gezmek neden daha iyi?

2. Az plan

Bu başka bir mantığa aykırı ipucu ama ne kadar az planınız olursa o kadar az stres yaşarsınız. Saniyesi saniyesine planlanmış bir gezi rehberi sizin için harika bir şeymiş görünebilir ama plana uymak için koşturduğunuzda ve endişeli olduğunuzda bunun aslında iyi olmadığını farkedeceksiniz.

Tabii ki yapmak istediğiniz şeylerin bir listesini yapın ama kendinize fazlasıyla da esneklik payı bırakın. Her şeyi göremeyeceksiniz dolayısıyla görebildiklerinizle mutlu olun ve koşturmayın. Az plan sevdiğiniz yerlerde daha çok vakit geçirme şansı, sevmediğiniz yerlerden de erken ayrılma fırsatı tanır.

3. Az hız

Bu zor bir şey. Fazlaca nasihat veriyor gibi oldum ama üzgünüm 14 günde 15 şehir gezmek sizi mahveder. Gittiğim her şehirde en az 3 gün vakit geçirmeye çalışıyorum. Bu bana o yerin hissini yaşamam için gereken zamanı sağlıyor. Gezdiğim yeri beğenmezsem erken ayrılabiliyorum. Herkesin gezme hızı farklıdır ama her gün başka bir yerde konaklarsanız yorgunluktan bitkin düşersiniz.

BENZER YAZI:  3 yıl dünyayı dolaşan adamdan 30 tavsiye

4. İnternetiniz olsun

İşle ilgili mailleri ve bildirimleri kapatın ama internet erişiminiz hep açık olsun. Google Haritalar, Google Translate, rezervasyon siteleri, evdeki insanlarla iletişime geçilebilecek mesajlaşma uygulamaları işlerinizi kolaylaştıracak böylece kendinizi çok kolay şeyler için gereksiz stres altına sokmayacaksınız.

5. Doğru uygulamaları indirin

Onlarsız yaşayamayacağım “seyahat” uygulamalarım var. Google Haritalar ve Google Translate tabii ki en çok kullandıklarım. İkisi de içerikleri daha önce indirdiğiniz taktirde offline çalışabiliyor.

Booking, Orbitz, Hostelworld gibi rezervasyon uygulamaları da çok faydalı oluyor. Bir diğer çok faydalı servis ise Rome2Rio. Bu uygulama sayesinde istediğiniz yerden, istediğiniz yere, istediğiniz ulaşım aracıyla nasıl gidebileceğinizi görebiliyorsunuz: otobüs, feribot, tren, uçak. Selanik’ten Dubrovnik’e ya da Hakodate’den Nagano’ya gitmek istediğinizde paha biçilemez bir hizmet sunduğunu göreceksiniz.

BENZER YAZI:  Plansız gezmek neden daha iyi?

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir