Tokyo’ya gitmeden önce bilinmesi gerekenler

1. Yemekler muazzam

Tokyo dünyanın en güzel ziyafet çekilecek yeri. New York değil. Paris değil. Bangkok değil. Bütün bu şehir dallanıp budaklanan yemek kültürüne sahip ama hiçbiri Tokyo’daki derinliğe ve lezzete sahip değil. Her şeyden önce büyüklük. New York’ta 30 bin restoran varken Tokyo’da 160 bin restoran var! Ama Tokyo’da nicelik değil nitelik de var! Japon mutfağını özel yapan bir sürü faktör var. Bunlardan biri Japon aşçıların ihtisası. Batıdaki restoranlarda trüflü pizza, kuzu kaburga, deniz mahsullü makarna aynı menüde olabiliyor Japonya’da bu durum tam tersi. Her restoran kendi alanında uzmanlaşıyor. Ömrünü et pişirmeye veya balık kesmeye adayan shokunin denen alanında uzman Japon ustalar var. Bu insanlar Tokyo’daki lezzetleri benzersiz kılıyor.

Japonya’nın en popüler yemeklerinden ramen.

2. Küçük daha iyidir.

Ne yediğinizin önemi yok: eel, sushi, noodle, tatlı. Shokuninler hep küçük dükkanlarda. 6 İskemleli bir işletmeye girmek korkutucu olabilir ama buralarda her zaman yiyecek güzek şeyler vardır ve çoğu zaman karı-koca işletir. Özel yerler davetiye veya yanınızda bir Japon isteyebilir ama şehir sizi kucaklar.

Koenji’de küçük bir bar.

3. İngilizce konuşulmuyor

Japonya’da İngilizce çok konuşulmuyor, konuşanların aksanı da bazı harfleri söylemedikleri için pek anlaşılır değil bu yüzden vücut dilinizi geliştirseniz iyi olur! Gitmeden bazı Japonca kelimeleri ezberleyin.

Ginza’da akşam üzeri.

4. Olympik ruhu yaşayın

2020 yaz olimpiyatları Tokyo’da düzenlenecek. Bu milyonlarca dolar yatırımın şehre gelecek insanlar için harcanacağı anlamına geliyor. Raylı sistemler, oteller, turist noktaları iyileştirilmeye çalışılıyor.

BENZER YAZI:  Dünyanın en tehlikeli 5 adası

5. Geleneklere dikkat

Japonya geleneklerine bağlı bir ülke. Bazı şeyleri bilmekte fayda var. Fiziksel temas veya fazla samimiyet Japonya’da hoş karşılanmaz. El sıkışmak gibi selamlaşmaların yerini burada vücut dili alıyor. Japonlar İsviçre saatleri kadar dakik insanlar eğer birisine randevu verirseniz o saatte orada olun. Kırmızı ışıkta geçmek gibi bazı yasak şeyler düşündüğünüzden de çok önemsenir, kuralları çiğnememeye fazlasıyla özen gösterin.

Koban polis istasyonundaki gece nöbetindeki polisler.

6. Yerin altında devasa bir pazar var

Tsukiji dünyanın en büyük balık marketi, belki de Tokyo’nun en büyük yemek atraksiyonu ama kalabalık ve turistlerin ilgisi burada vakit geçirmeyi güçleştiriyor. Eğer Japon yemek kültürünü gerçekten tanımak istiyorsanız depachika’ya inin.

7. Pasmo kart edinin

Tokyo’da özel ve devlet olmak üzere 2 toplu taşıma ağı var. Pasmo kartla bütün ulaşım ağını kullanabileceğiniz gibi makinelerden yiyecek içecek bile alabilirsiniz. Bu kart Tokyo’da hayat kurtarıyor.

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

8. Çalışanlar en iyi arkadaşınızdır

Tokyo otelleri genelde küçük odalara sahip ama alandan kaybettiğinizi servisle karşılıyorlar. Düşük bütçeli otellerde bile çalışanlar her türlü ihtiyacınıza yardım etmeye çalışıyor. Sizin için lüks restoranlardan rezervasyon bile yapıyorlar. (Bazı lüks restoranlar bilinmeyen numaraları açmıyorlar ama otel aramaları her zaman açılır) Yeni bir yere gitmeden önce otel çalışanlarından gideceğiniz yerin haritasını isteyin.

9. Nakit taşıyın

Hızlı trenleri, robotları ve pek çok teknolojik ürünü icat eden Japonların kredi kartı kullanma alışkanlıkları olmadığına inanmanız biraz zor olabilir ama durum böyle. En lüks yerden en ucuz yere kadar pek çok yer sadece nakitle çalışıyor olabilir. Ayrıca çoğu Japon ATM’si yabancı kartları da kabul etmiyor. Hazırlıklı olun.

10. Karar veremediyseniz izakaya’ya girin

Tokyo’ya indiğinizde henüz nerelerde yiyeceğinizi bilmiyorsanız ya da biliyor ama hemen restoran arayacak durumda değilseniz izakaya’ya girin. Bu dükkanlar İspanya’nın tapas barlarının benzeri. Buralarda küçük tabaklarda lezzetli yemekler yenip, içki içiliyor. Japon mutfağının en lezzetli yiyeceklerinden sashimi, tempura, karaage, ızgara balık, güveç gibi gibi yemekleri yiyebilirsiniz. İzakaya’lar farklı büyüklüklerde ve türde olabiliyor. Michelin yıldızlı restoran kalitesinde olandan gürültülü ve içinde sigara içilenlere kadar.

Tokyo’da bir izakaya restoranı.

11. Japonlar gibi yiyin

Aile tarzı yemek Japonya’da popüler ve herkes aynı masayı eşit ölçüde kullandığında şaşırmayın. Japonlar sankaku tabe denen bir döngüde yemek yemeyi seviyor. Eğer masada üç tabağınız varsa tek tek ilerlemek yerine hepsini aynı anda bir döngüde yiyin. Japonlar buna yemeklerin biribirini tamamlaması diyor. Ayrıca herkesin yemeği masaya gelmeden yemeye başlamayın. Bu saygısızlık olur.

BENZER YAZI:  Dünyanın en iyi botanik bahçeleri

12. Bahşiş vermeyin

Müthiş bir hizmet alacaksınız ama %20 bahşiş endişesi yaşamaycaksınız çünkü bahşiş verirseniz garsonlar iade edecektir. Ya da paranızı bozup size geri verecektir. Böyle saçma durumlar yaşamamak için memnuniyetinizi kalpten bir şekilde “gochisousama” (çok lezzetliydi) diyin.

13. Özgürlüğe biletinizi alın

Japonya raylı sistemi ülkede seyahati eğlenceli bir hale geriyor. Biletinizi ülke dışında seyahat acentaları, online satıcılar veya havaalanından alabilirsiniz. Japan Rail Pass 260 dolar karşılığında üç haftalığına sınırsız seyahat hakkı veriyor. Herhangi bir yeri veya her yeri keşfedin!

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir