Venedik’e gidenler giriş ücreti ödeyecek

Eğer Venedik‘e kısa bir ziyaret yapmak istiyorsanız giriş ücretinden haberiniz olsa iyi olur. Yeni “iniş ücreti” özellikle cruise gemileriyle şehre gelen günübirlikçileri hedef alıyor. Ücretler 2.5 ve 5 euro arasında değişiyor ve Venedik’in en popüler olduğu yaz mevsimindeyse 10 euro olması bekleniyor.

İtalya‘nın popüler turizm kenti Venedik her yıl 1 milyon yolcu getiren yüzlerce cruise gemisini karşılıyor. Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro yaptığı açıklamayla giriş ücreti alarak 50 milyon euro bir gelir beklediklerini ve bu paranın şehrin temiz tutulması için harcanacağını belirtti. Giriş ücreti uygulamasının sebebi olarak da gelen ziyaretçilerin şehirdeki hizmetlerin bedelini artırdığı ancak getirdikleri turizm gelirinin çok düşük olduğu belirtildi.

BENZER YAZI:  Verona'da opera ve mimari

Cruise gemileriyle gelenlerde giriş vergisi alımı kolay bir şekilde yapılabilir ama havayolu, tren ve karayoluyla gelenlerden bunun alınması hayli zor gözüküyor. Yerel insanlar, işçiler ve öğrenciler bu vergiden muaf tutulacak.

Venedikliler kitle turizmin şehrin karakterini bozduğundan şikayet ettiler ve bunun üzerine yetkililer şehre gelen kalabalıkların şehrin üzerindeki baskısını hafifletmek için çeşitli tedbirler aldılar. Bu tedbirler arasında büyük cruise gemilerinin şehir merkezinden uzak tutulması, yeni otel yapımının yasaklanması ve Piazzale Roma‘ya turnike sisteminin kurulması gibi maddeler var.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir