Yeni gezginlere 12 tavsiye

Umut. Korku. Heyecan. İlk seyahatim bana tutarsız duygular yaşattı. Dünyayı gezmek için evimden çıktığımda ne beklemem gerektiğini bilmiyordum. Çok gezmemiştim, fazlasıyla deneyimsizdim. Tanıdığım hiç kimse böyle bir tura çıkmamıştı. Hazırlık eksikliğimi telafi etmek için rehberlerimi takip ettim ve yeni duruma alışmaya çalıştım. Genç ve deneyimsizdim dolayısıyla pek çok çaylak gezgin hatası yaptım.

Kafamın içinde büyük bir tabela vardı ve üzerinde “NE YAPTIĞIMI BİLMİYORUM” yazılıydı.

Şimdi, 10 yıllık seyahat tecrübemle daha iyi biliyorum. Eğer genç halime dünya turuna çıkmadan önce tavsiye verebilseydim şunları söylerdim:

1. Korkma

Korku güçlü bir caydırıcı. Bilinmeyene sıçramak korkutucudur ama dünyada seyahate çıkan ilk insan sen değilsin. Yeni kıtalar keşfetmeyeceksin ya da daha önce keşfedilmemiş topraklara gitmeyeceksin.

Klişe olmuş seyahat yolları ve yol boyunca size yardım edecek insanlar var. Eğer milyonlarca insan her sene kendi yollarını bulabiliyorlarsa sen de bulabilirsin!

Korkmuş veya gergin hissedebilirsin ama sen de en az herkes gibi bunun üstesinden gelme kapasitesine sahipsin.

2. Seyahat rehberine göre yaşama

Rehberler destinasyonların genel görünüşü için faydalı şeyler ama asla henüz aşınmış yolları, barları ya da restoranları rehberlerin içinde bulamazsın. En iyi şey yerel insanlarla iletişime girip en güncel şeyleri öğrenmektir. Tavsiye için diğer gezginlere veya hostel yetkililerine danış.

Son haberlerden bilgisi olan en iyi seyahat kaynağı insanlardır. Eğer seyahat rehberiniz dijital değil ve sık sık güncellenmiyorsa. Rehberin muhtemelen güncel değildir dolayısıyla onunla yaşayıp nefes almaya çalışma.

3. Yavaş gez

Her şeyi görmek kulağa cazip gelebilir. Sınırlı tatil süresiyle her zaman her şeyin suyunu çıkarmaya çalışıyoruz. Mesela 20 günde 20 şehir görmek istemek gibi. Ya da bir dünya turunda 100 ülkeyi gezmek gibi. En sonunda stres yaşıyoruz, göstereceğimiz fotoğraflar oluyor ama gezdiğimiz yerler hakkında bilgimiz olmuyor.

(Avustralya’yı hızlıca gezmeye çalıştıktan sonra yanıp kül olduğunu ve her şeyi gördüğünü hissedeceksin ama daha sonra hiçbir şey görmediğini öğreneceksiniz ve keşke daha yavaş gezseydim diyeceksin.)

Seyahatini koştur koştur yapma. Bir parkta oturup rahatlamak için veya bir kafede oturup sadece insanları gözlemlemek için vaktin olsun. Yavaşla. Bir kültürü daha iyi tanıman için sana fayda sağlar.

4. İnsanlardan iletişim bilgisi al

Yolda onlarca arkadaş edineceksin. Bazıları hayat boyu arkadaşın olacak. Ama bazen yoldaki arkadaşlarından iletişim bilgisi almazsın ve bunun pişmanlığını sonsuza dek yaşarsın (Panama’da tanıştığın o harika çifte ne olduğunu hala düşünürsün!). Facebook ve email insanlarla yıllar sonra bile iletişim halinde kalmayı kolaylaştırıyor. İnsanlardan iletişim bilgisi iste! Yeni arkadaşlarının hafızanda kayıp gitmesine izin verme!

5. Her eşyaya ihtiyacın yok!

2003’te Costa Rica’ya gittiğinde yanında için tonlarca eşyayla dolu bir çanta götürmüştün; yürüyüş ayakkabısı ve pantolonu, rüzgar ceketi, çok fazla kıyafet ve eczanelerden bile daha çok tuvalet eşyası. Sen sınırları geçtikçe eşyaların hepsi çantanda yer kaplayarak oturdu.

Ders: Hafif paketle. Taşıyacak az eşyan olsun. Küçük bir çanta al, güneşin altında her şeyi paketlemekle uğraşma. Gerçekten bir şeye ihtiyacın varsa gittiğin yerlerden alabilirsin.

Bana güven, düşündüğün kadar eşyaya ihtiyacın olmayacak!

6. Telefonun olsun!

Yol boyunca tekrar görüşmek isteyeceğin onlarca insanla tanışacaksın. Facebook iletişimde kalmak için kullanışlı olsa da insanlar sürekli hareket ederken buluşma ayarlamak için pek ideal değil. Arkadaşların mesajı aldı mı? Gelecekler mi? Kim bilir!

Ucuz telefon ve sim kartlar dünyanın her yerinde var. Bir tane edin ve arkadaşlarınla hep iletişim halinde kal. Bu şekilde arkadaşlarının planlarını değiştirip Roma’ya gittiklerinden haberin olur.

7. Akışına bırak

Her gün planlandığında ve takip edilecek bir zaman çizelgesi olduğunda stres olursun. Çok stresli. Koşarsın. Çok fazla plan yaptığında yolda karşına çıkacak mutlu kazalar için takviminde yer olmaz.

Takvimine esneklik koy ve akışına bırak. Bir iki aktivite planla ve gerisini o gün başına geleceklere ayır. Daha eğlenceli ve az stresli bir deneyim olacak. Olacaklara şaşıracaksın (mesela arkadaşlarından biri seni Tayland’ın bir adasına davet edecek ve orada bir ay kalacaksın!).

8. Fazla para al

Gezmek düşündüğün kadar pahalı değil. Bütün Asya’yı günde 15 dolara veya bütün Avrupa’yı günde 40 dolara gezeceksin ama yolda her zaman beklenmedik harcamaların olduğunu öğreneceksin.

Bir yastığın olsun! Bütçen ne kadar iyi olursa olsun farketmez, bütün felaketleri veya plandaki değişiklikleri (mesela scuba dalışı yapmak için aniden Fiji’ye gittiğin gibi) önceden hesaplayamazsın. Planın çok iyi olsa da her zaman bir şey ortaya çıkar ve bütçene küt diye darbeyi indirir!

İhtiyacın olduğunu düşündüğünden de çok para al yanına. Yaptığın için memnun olacaksın.

9. Utangaç olma

İçine kapanık olduğunu biliyorum. İnsanların ne düşündüğünü umursadığını biliyorum. Yabancılarla konuşmak cesaret ister ama herkes aynı gemide. Etrafındaki herkes arkadaş arayan yalnız gezginler. Onlar da yeni insanlarla tanışmak istiyor.

Sadece “merhaba” de ve bütün endişelerin yok olsun. Hostelde insanların diyaloglarına ve içme oyunlarına katılmak için izin iste. Hiç kimse hiçbir zaman “hayır” demedi. İlk adımı at. Kulaklıklarını çıkar, yanındaki ilk insana dön ve merhaba de.

Kaybedecek bir şeyin yok ve süreçte bu şekilde utangaçlığından kurtulup yeni arkadaşlar edineceksin. Diyalog kurmada daha iyi olacaksın.

10. Maceracı ol

Yüksekliği sevmediğini biliyorum. Sporu sevmediğini biliyorum. Kuyruk sokumundan ısırıldığında bile Galapagos’ta tekneden atladığına pişman olmayacaksın! Bir kız gibi çığlık atabilirsin ama o kanyoda yüzmeye bayıldın! O solucanlar da çok lezzetlydi!

Kendine meydan oku. Risk al. Yeni şeyler dene. Bazılarından nefret edeceksin ama hiçbirinden pişman olmayacaksın. Kendine daha çok güvenir bir şekilde yoluna devam edeceksin.

Inca

11. Saplanmış değilsin

Eğer gezmek eğlenceli gelmiyorsa ve nefret ediyorsan dur ve dinlen. Amsterdam veya Sidney’de bir kaç ekstra gün harca. Gevşe. Hala gezmekten nefret ediyorsan yola düş ve geri dön. Bunda utanılacak bir şey yok.

Deneyip başarısız olmak hiç denememekten iyidir. Eğlenmiyorsan her zaman eve dönebileceğini hatırla. Seyahat etme kararına saplanmış değilsin.

12. Yalnız değilsin

Nereye gidersen git arkadaşın olacak, tavsiye verecek, yardım edecek gezginlerle ilgili bir ağ vardır. Sana rehberlik ederler, doğru yolu gösterirler, akıl verirler. Tek başına değilsin. Arkadaşlar edinirsin. İyi olursun. Yalnız seyahat etsen de asla yalnız değilsin.

Bilinmeyene doğru gittiğin için gergin olduğunu biliyorum, bu çok norma. Endişelenmek insanın doğasında var ama gezerken daha iyi bir insan olursun.

Derin bir nefes al, gevşe ve tadını çıkar!

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir