20 İlginç ve Ekstrem Spor

Öncelikle bu kimi ilginç kimi ekstrem kimi de eğlenceli olan sporları tanıtmadan önce belirtmek isteriz ki birçoğu ülkemizde ya yapılmıyor ya da popüleritesi yok denecek kadar az. Bu sebeple çoğu sporun ve terimin kabul görmüş Türkçe karşılığını bulmakta zorluk çektik, bazılarının çevirisinin ise hiç olmadığını gördük ve bu durumda İngilizce bırakmak yerine Türkçe isim babası biz olduk. Örneğin; “Kanyon geçme” (Yüzerek yapılan sporun adı yüzme ise, kanyon geçerek yapılan sporun adı neden kanyon geçme olmasın? :))

Volkan Kızağı

Özetle: Daryn Webb adında bir Avusturalyalı tatilci tarafından Nikaragua / Leon’da bulunan Volkan Kızağı, bir kızakla aktif bir volkanın üzerinden aşağı kayma sanatıdır. Kızağı yönlendirmek ve fren yapmak için topuklarınızı kullanırsınız ve saatte 90 kilometre/hıza ulaşmanız mümkündür. Tabii ki bir volkanın tepesine çıktığınız zaman…

Yapılabilecek yer: León Big Foot Hostel neredeyse her gün yakındaki Sierra Nevada Volkanı’na turlar düzenlemektedir.

volkan-kizagi

 

Bisikletle Dağdan Serbest İniş

Özetle: Kayaların ve ağaç köklerinin üzerinde sürülmesi amacıyla tasarlanan tam süspansiyon bisikletlerle dik yamaçlardan aşağıya inilerek yapılan tehlikeli ve heyecanlı bir spordur.

Yapılabilecek yer: Bolivya / Death Road veya daha güvenlisi Kanada / Whistler Bike Park

bisikletle-dagdan-serbest-inis

Tatlısu Mağara Dalışı

Özetle: Okyanusda tüplü dalış yeterince ekstremken yine de bazılarına yetmeyebilir. Bir level üstü ise tatlısu mağara dılışıdır. Bu dalıştaki ama bir mağara deliğine girip içerideki sistemi incelemektir. Amatörler için ölüme dalıştır denilebilir. Tatlısu mağara dalışı yapmak için hem mağara hem de dalış konularında tecrübe sahibi olmak gerekir. Dünyanın en tehlikeli sporlarındandır, mağarada pek çok sebepten yönünü kaybetmek ve ölmek olasıdır.

Yapılabilecek yer: Meksika’daki Yucatán Yarımadası dünyanın en çok dalış obrukları olan yeridir. Yemyeşil ormanlar, kristal berraklığında turkuaz havuzlar olan cennet köşesidir.

tatlisu-magara-dalisi

Helikopterle Kayak

Özetle: Helikopter üzerinden, ayak değmemiş karla kaplı yamaçlara atlanılarak yapılan bir spordur. İşin içinde helikopter de olduğundan oldukça maliyetlidir. Helikopterin çıkardığı sesten hayvanların korkarak düşük yapması ve çığ düşme sebepleriyle çoğu ülkede bu spor yasaktır.

BENZER YAZI:  Pembe severler için Meksika'da görülmesi gereken 15 yer

Yapılabilecek yer: Avrupa’da tek yapılabilecek yer Türkiye’de bulunan Kaçkar Dağları’dır. Ayrıca Kanada, Yeni Zelanda ve Alaska’da yapılması mümkündür.

helikopterle-kayak

Bungee Jumping

Özetle: Vanuatu’da ritüel olmuş olan toprak dalışından esinlenerek ortaya çıkan Bungee Jumping  yüksek bir çıkıntıdan güvenlik kablolarına bağlı bir şekilde aşağı atlayarak yapılır.   AJ Hackett isimli bir girişimci tarafından popülerleştirildi.

Yapılabilecek yer: 233 metre ile dünyanın en uzun Bungee Jumping atlayış yeri olan Çin’de bulunan Makau Kulesi’nde,  Zambia’daki muhteşem Victoria Şelalesi’nde, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Cape Town’da bulunan Bloukrans köprüsünde asla unutamayacağınız bungee jumping deneyimleri yaşayabilirsiniz.

bungee-jumping

Ekstrem Ütücülük

Özetle: Henüz Türkçe ismi konmamış biz bu sebeple koymayı denedik: ekstrem ütücülük. Ütü yapılamayacak çılgın yerlerde ütü yapma sanatıdır. Bu facebook sayfasından bu spora gönül vermiş kişilerin fotoğraflarını görevilirsiniz.

Yapılabilecek yer: Dağların tepesinden tutun da okyanusun dibine kadar, bungee jumping yaparken aynı zamanda ekstrem ütücülük yapan çılgın insanların var olduğunu hatırlatalım.

ekstrem-utuculuk

Küreyle Yuvarlanma

Özetle: Bu da bir Yeni Zelandalı buluşu. Bir tepeden şeffaf, plastik bir kürenin içinde yuvarlanarak icra edilen bir spordur. Kürenin içinde tek başına veya birden fazla kişiyle birlikte yapılabilir. Bu sayfaki sporlar arasında belki de en eğlencelisi!

Yapılabilecek yer: Yeni Zelanda / Rotorua’da “Zorb” adında bir firma 85 lira karşılığında bu sporu yapmanızı sağlıyor, ABD ve Guam’da da yapılacak yerler mevcut.

kureyle-yuvarlanma

Buz Tırmanışı

Özetle: Buz tırmanıcıları tarafından donmuş şelaleler gibi, donmuş buzullarda buz çekiçleri ve özel ekipmanlarıyla tırmanarak yapılır.

Yapılabilecek yer: Kolarado’da 1995 yılında bu spor için yapılan Ouray Buz Parkı en uygun yerdir.

buz-tirmanisi

Uçurtma Sörfü

Özetle: Bu spor 5 sporun bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş bir ekstrem spordur. Kontrol edilebilen büyük bir uçurtmayla rüzgar gücünü kullanarak su üzerinde surf tahtasıyla yapılır.

Yapılabilecek yer: İngiltere, Türkiye, Mısır, Hawaii bu sporu yapmak için uygun yerlere sahip.

ucurtma-sorfu

Peynir Yuvarlama

Özetle: İngiltere / Gloucester’da 15. yüzyıldan beri yapılan bu sporda amaç tepeden yuvarlanan peyniri yüzlerce kişi arasında ilk yakalayan olmak.

BENZER YAZI:  Auckland mahalleleri ve en iyi otelleri

Yapılabilecek yer: Gloucester’da, Cooper’s Hill’de her senen dünyanın en büyük katılımlı peynir yuvarlama yarışması yapılıyor. Daha az katılımlı yarışmalar dünyanın diğer ülkelerinde de düzenleniyor örneğin; Kanada Peynir Yuvalrma Festivali.

peynir-yuvarlama

Serbest Düşüş

Özetle: Planör uçuşunu veya yamaç paraşütünü unutun, 10 bin feetten atlamak gibisi yoktur!

Yapılabilecek yer:  Avustralya’daki Byron Körfezi gibi doğası muhteşem bir yer seçin ya da İsviçre Alpleri’nde yapabilirsiniz.

serbest-dusus

Kısa Kaya Tırmanışı

Özetle: Tırmanış o kadar popülerleşti ki 2020 Olimpiyatlarına dahil edilmesi konuşuluyor.  Kısa Kaya Tırmanışı ise normal tırmanıştan farklı olarak güvenlik ekipmanları olmadan yapılıyor.

Yapılabilecek yer: Kuzey Amerika’da kapalı tırmanış merkezleri çok popüler oldu, İngiltere’den Almanya’ya pek çok ülkede bu tarz kapalı tırmanış merkezleri mevcut. Doğada kayalara tırmanmak isteyenler için ise Güney Afrika’daki Rocklands, Kaliforniya ve Türkiye’de pek çok doğal ortam mevcut.

kisa-kaya-tirmanisi

Köpüklü Su Raftingi

Özetle: İlk olarak 1991’de Victoria Şelalesi’nin aşağısında Zambezi nehrinde denenen köpüklü su raftingi şişme bir botla 1-5 arası kişiyle yapılan bol heyecanlı bir spor. Normal raftingden farkı daha hızlı akışlarda yapılması. Adını da (Whitewater rafting) bu akışlarda bol köpük olmasından alıyor.

Yapılabilecek yer: Zambezi nehrinde dünyanın en güzel manzaralarında birinde 5 hızlı akış noktası bu spor için en uygun yerlerden biridir. Ayrıca Kolombiya yakınındaki Suarez nehri ve Nepal’deki Sun Kosi nehri de bu spor için uygun yerlerdir.

kopuklu-su-raftingi

 

Buzda Yüzme

Özetle: Kuzey Avrupalılar saunaya girmeden önce buzlu suya girmeye yüzyıllar boyunca düşkün olmuşlardır. Uluslar Arası Buzda Yüzme Federasyonu’nun resmi olarak varsaydığı buzda yüzme su soğukluk derecesi 5 derece veya altıdır. Bu sporun yapılmadığı ülkelerde oteller tanıtım ve reklam amacıyla düzenlediği organizasyonlarla buzda yüzme yaptırır.

Yapılabilecek yer: Finlandiya ve ABD “Kutup Ayısı” kulüplerine sahiptir.

buzda-yuzme

 

Flowboarding

Özetle: Sörf ve tahtayla yapılan bir kaç sporun birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Yapay bir havuzda yapay dalgaların üzerinde kaykaya benzeyen bir ekipmanla sörf yapma sanatıdır.

BENZER YAZI:  Yeni Zelanda'da yenilenmek

Yapılabilecek yer: Bangkok, New Jersey ve Yorkshire gibi yerlerde bu sporu yapmak için açılan Flow evleri bulunmaktadır.

flowboarding

 

İpte Kayma

Özetle: Genelde eko-turların bir parçası olarak yapılır. Yüksek bir noktadan alçak bir noktaya asma kabloya bağlanmış bir kasnağa tutulararak yapılan iniştir.  Bu sporu yaparken muhteşem manzaralara göz atabilir aynı zamanda güzel bir adrenalin yaşayabilirsiniz.

Yapılabilecek yer: Türkiye’de Bolu / Göynük’te, Kosta Rika’da Selvature Park’ta ve dünyanın en hızlı ve en uzun ipte kayma yeri Güney Afrika / Sun City’de yapılabilir.

ipte-kayma

 

İpte Yürüme

Özetle: İki noktaya bağlanmış 2-4 santimetre kalınlığında yassı bir ip üzerinde yürüme aktivitesidir.

Yapılabilecek yer: Vancouver’da bu sporu yapan grupların buluşmaları düzenlenmektedir veya bu adresten gerekli ekipmanları satın alarak istediğiniz yerde yapabilirsiniz.

ipte-yurume

 

Kar Motoru Yarışı

Özetle: 1959 yılında kar üzerinde ulaşım amacıyla üretilen kar motorlarıyla yapılan ekstrem yol yarışıdır.

Yapılabilecek yer: Bu spor için en iyi arazi ABD’nin Michigan eyaletinnin Upper Yarımadası’dır. ABD ve Kanada’nın farklı yerlerinde de yapmak mümkündür.

kar-motoru-yarisi

 

Kanyon Geçme

Özetle: Bu spor katılımcılarının tırmanma, iniş, yüzme gibi çeşitli teknikleri kullarak doğa harikası kanyonları geçmesi olarak tanımlanabilir. Tek başına da yapılabilir ancak barındırdığı tehlikelerden dolayı grup olarak yapılması önerilir.

Yapılabilecek yer: Kanyon olan her yerde yapılır. Almanya, Fransa, Ekvator, Kolombiya, Norveç, Türkiye gibi ülkelerde yapılmaktadır.

kanyon-gecme

 

Kıyı Traversi

Özetle: Katılımcıların yüzme, tırmanma, yürüme gibi sportif becerilerini kullanarak aynı zamanda doğal bitki örtüsünü de inceleyerek bir kıyı şeridini boylu boyunca geçmesi olarak tanımlanabilir.

Yapılabilecek yer: Galler’de popüler olmuştur. Uygun kıyı sahillerinde yapılabilir.

kiyi-traversi

 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir