2015 Seyahat trend ve öngörüleri

Uçuş millerinizi ve gezi albümlerinizi daha iyi organize edebilseydiniz; uçaklara biniş daha kolay olsaydı ve tüm ödemelerinizi telefonunuzla yapabilseydiniz… Tüm bu hayaller ve fazlası, artık gerçek oluyor. 2015’te bizi bekleyen parlak yeniliklere ve trendlere göz atın ve sıradaki seyahatinizi ona göre planlayın…

Gelecek sene için neler bekleyebiliriz? Mobil teknolojiyi yeni boyutlara taşıyacak uygulamalar ve servisler; otel kavramının sınırlarını zorlayacak odalar; oteller ve uçaklar için daha akıllı tasarım. Sizin için seyahat dünyasını değiştirecek 11 trendi yazdık. Endüstriyel tasarım, mimari ve seyahat konusunda uzmanlar ise sıradaki yenilikleri yorumladı.

Kiralık evler otel konforu kazanacak

Cabos, Meksika‘da özgürlüğüne düşkünlerin hoşuna gidecek sekiz odalı şık otel Drift San Jose‘de kalmak istiyorsanız rezervasyonunuzu web sitesinden ya da herhangi bir otel sitesinden yaptıramazsınız. Odalar yalnızca Airbnb‘den tutulabiliyor. Bu gelecekte olacakların da habercisi: Ev kiralama devi, 2013’te ev sahiplerinin misafir memnuniyetini artırabilmeleri için butik otel uzmanı Chip Conley’i danışman olarak işe aldığından beri kokulu mumlar, taze meyve, müzik gibi detaylar işin içine girmeye ve otellerle kiralık evler arasındaki ince çizgi kaybolmaya başladı. Airbnb bu amaca yönelik olarak sitenin en profesyonel ilanlarını öne çıkaran Süper Ev Sahibi programı ve ev sahipleri için ipuçları veren üç günlük bir konferans gibi bir dizi yenilik yaptı. Lüks One Fine Stay ve hesaplı BeMate gibi diğer kiralama servisleri de temizlik ve konsiyerj gibi servisler sunarak rekabete girmeye başladılar. BeMate dilerseniz bagajlarmın alacak ve oda servisi niyetine, yakındaki partner otellerden yemek de getirtecek.

BENZER YAZI:  Meksika'da piramitlerin üzerinde balon turu

Havalimanları her hareketinizi takip edecek

Havaalanındayken telefonunuz titreşmeye başlarsa yakınınızdaki “alıcıların”, yani düşük frekanslı Bluetooth sensörlerinin gönderdiği konumunuza özel bildirimler olabilir. Böylece hangi döviz ofislerinin en iyi kura sahip olduğu, biniş kapınıza ulaşmanın ne kadar zaman alacağı ve benzeri faydalı ipuçlarından yararlanabilirsiniz. Bu teknoloji şimdiden San Fransisko’dan Amsterdam’a birçok havalimanında kullanılıyor.

Uzak diyarlara uçacaksınız

Uzak diyarlara uçacaksınız.

Uzak diyarlara uçacaksınız.

Gittikçe daha fazla sayıda uluslararası havayolu şirketinin uçak filolarına A380 gibi üstün nitelikli modelleri dahil etmeye başlamasıyla beraber, uzun menzilli uçuşların popülerliği ve erişilebilirliği de artıyor. Yukarıda, Türkiye’den direkt veya bir aktarmayla uçabildiğimiz uzak diyarlara 2014 ve 2015’te eklenen destinasyonlardan bazılarını listeledik.

Telefonunuz cüzdanınız olacak

Google’ın öncülük ettiği ve Apple Pay’in perçinlediği mobil ödemeler norm haline gelecek. Kredi kartlarınızı Google Wallet (Android için) ya da Apple’ın Passbook’uyla (i0S) senkronize edebilecek, cep telefonunuzu kasada bir sensöre göstererek alışveriş yapabileceksiniz. Airbnb ve OpenTable gibi gittikçe daha fazla seyahat uygulaması, Uber’den esinlenerek kartınıza bağlanan dijital ödeme imkanları sunuyor.

Sosyal ağlar yeni boyutlara taşınacak

Uçak bileti için Delta’nın Innovation Class uçuş sınıfına başvuranlar, endüstri dünyasının önemli etkinliklerine uçarken iş dünyasının liderlerinin yanında oturma şansına sahip olacaklar. KLM yolcuları havayolunun Meet & Seat programını kullanarak sosyal medya profillerine göre yanlarına oturanları seçebilecek.

BENZER YAZI:  Meksika'da tasarım yıldızı otel: Casa Fayette

Milyon dolarlık fikri keşfedeceksiniz

Önce Bohemian Grove ve Davos’un C-suite zirveleri vardı. Sonra TED ve South by Southwest’in entelektüel toplantıları geldi. Eskiden tarikat kadar sadık endüstri üyelerini çeken bu tür özel buluşmalar, şimdilerde daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Tina Brown’ın “Women in the World” konferansları, sadece bir örnek. Oteller de bu konuda harekete geçmeye hazır görünüyor. New York’taki Quin (thequinhotel.com) ve Andaz otelleri (andaz.com) kültürel programlar ve konferans salonları sunmaya başladı. Colorado’daki yeni Gateaway Canyons Resort & Spa’nın (gatewaycanyons.com) sahibi John Hendricks, Discovery Channel’ın kurucusu olarak bağlantılarını kullanıp fizikçiler, teknoloji ve dışişleri uzmanlarıyla Curiosity Retreats adlı etkinlikler düzenliyor. Ve eğer TED toplantılarına gidemiyorsanız, bağımsız girişimlerin aynı yaklaşımla organize ettiği ve Meksika’nın sayfiye kenti Tulum’dan İstanbula kadar dünyanın her yerine uzanan, daha küçük TEDx etkinliklerini takip edebilirsiniz. Program ayrıntıları ted.com’da.

Yeni bir uçuş sınıfı aklınızı çelecek

Premium ekonominin hayatın bir parçası haline geldiğinin bir göstergesi: Business class ve first class uçuşlarında çıtayı yüksek tutan Singapore Havayolları,bu yeni dördüncü uçuş sınıfını bu yılın sonuna doğru takdim edeceğini duyurdu. Lufthansa ve Finnair, dördüncü sınıflarını geçenlerde tanıttı; Japon Havayolları ise kendi versiyonunu tamamen yeniledi. Bu yeni sınıfın niye ilgi çektiğini anlamak güç değil: Daha fazla yatan koltuklar, daha iyi yemekler, özel perdeler ve lounge girişi gibi business ayrıcalıklanyla buluşan ekonomik fiyatlar.

BENZER YAZI:  Mükemmel taco'nun peşinde

Uçağa binmek daha kolay olacak

Boeing, Alaska Havayolları’nın bu yılın sonuna doğru kullanmaya başlayacağı 737’ler için geliştirilmiş Space Bin ile uçağa yerleşmeyi daha rahat hale getirmeye öncülük ediyor. Kabin içine yerleştirilecek bu yeni baş üstü dolaplar 174 bagaj kapasitesine sahip (yani şimdiki kapasiteden %49 fazla) ve çantaları o kadar fazla kaldırmak gerekmesin diye 5 cm daha aşağıda.

Tamamen dolu restoranlarda yer bulacaksınız

ABD’de kullanılmaya başlanan yeni birtakım mobil uygulamalar, en popüler restoranlarda bile kapıları size açıyor. Bunu, partner restoranlarda yüksek talep gören zamanlarda masa bloklayarak veya iptal edilen rezervasyonları yeniden satarak gerçekleştiriyorlar. San Fransisko ve Los Angeles’ta Table8 var; New York’ta Killer Rezzy, Resy ve I Know the Chef; Şikago’da ise TableSavvy. Hepsi de aşağı yukarı aynı şekilde çalışıyor ve aynı gün içinde yapılan rezervasyonlar için belirli bir ücret alıyorlar (genelde 30 dolardan az). Üstelik işi daha da geliştirmek için büyük planları var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir