2015’te Nereye Gitmeli?

Doğru anda doğru yerde olmak, sadece hayatlarımızın akışını belirleyen güzel tesadüflerin başımıza gelmesini sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda iyi bir seyahat tecrübesi yaşamayı da garantiliyor. Sadece mevsimsel garabetlerden veya hava muhalefetinden dolayı otel odasına kapalı kalmaktan kaçınmayı kastetmiyorum. Tam da yaratıcı bir enerjiyle yüklenmiş, kıpır kıpır bir haldeyken bir yeri ziyaret etmekten; dünya pazarına yeni açılmış kapalı kutu ülkelere henüz tek tipleşmeden gitmekten; seyahatinizi mümkünse bir şehrin uykuda olduğu zamana değil de özel bir müzik veya sokak festivaliyle şenlendiği zamana denk getirmekten bahsediyorum.

2015’te Nereye Gitmeli?” sorusuna cevap olarak öncelikle Marakeş‘in daha az tanınan kızkardeşi Fez geliyor. 15 yıl önce Marakeş’in başına gelenler şimdi de Fez’de yaşanıyor. Yerli-yabancı girişimcilerin yeni restoran, otel ve sanat galerileriyle donanan şehir, 2,5 milyon yolcu kapasiteli geliştirilmiş havalimanının çok yakında açılmasıyla kalkışa geçmeye hazırlanıyor.

BENZER YAZI:  Afrika'nın 15 inanılmaz güzelliği

Bugüne dek hep Amsterdam‘ın gölgesinde kalmış fütüristik Rotterdam da her zamankinden daha enerjik. Rezidanslar ve mağazalara ev sahipliği yapan, MVRDV tasarım stüdyosu imzalı at nalı şeklindeki pazar yeri Markthal bile şehre gitmek için başlı başına yeterli neden.

Rotayı Almanya‘ya çevirdiğimizde ise “fakir ama seksi” Berlin‘in yaratıcı tiplerinin, oluk oluk Leipzig‘e akmaya başladığını görüyoruz. Belki de geçen sene 2 milyon ekstra geceleme daha kazanarak, Avrupa’nın en hızlı turistikleşen şehri olan Berlin’den kaçmak istemekte haklılar. Leipzig, 2015’te sokak tiyatroları, sergiler, halk konserleri ve dev bir doğum günü pastasıyla, ilk milenyumunu devirmesini kutlayacak!

Ada ülkesi Malta da önümüzdeki yıl hareketlenecek noktalardan. Adanın başkenti, 1565’te Osmanlılar tarafından kuşatılmasının 450. yılını kutluyor (Hospitalier Şövalyeleri neticede adayı iyi savunmuşlar ama ne yapalım!). Yıllardır renovasyon için ziyarete kapalı duran, yıldız şeklindeki Saint Elmo kalesi, ünlü mimar Renzo Piano‘nun tasarladığı yeni ana kent kapısı ve açık hava tiyatrosuyla beraber bu yıl ziyarete açılıyor. Bu yenilenme sürecinde Valletta‘nın yeni barlar ve restoranlarla donandığını da söylemekte fayda var.

BENZER YAZI:  Fas'ta görülmesi gereken 5 yer

Öte yandan Milano, gelecek mayısta Expo 2015 ile hareketlenmeye hazırlanıyor. Yeme-içme odaklı Expo, şehre 20 milyon ziyaretçi çekecek. Oraya kadar gitmişken, daha önce çok gördük demeyin ve İtalya‘nın şimdiye kadarki en büyük Leonardo da Vinci sergisini ziyaret etmek için Palazzo Reale‘ye uzanın.

Liste böylece uzayıp gidiyor… Gezginlere ise antenlerini her daim açık tutmak ve sürprizlerden kaçınmamak kalıyor.

Kaynak: TL+

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir