2019’da gezilecek ucuz yerler

Bugünlerde “2019’da nereye gidilmeli” arayışları çoğalıyor. Peki bunu “2019’da gezilecek ucuz yerler” yaparsak nasıl olur? Göreceğiniz harika yerler ama ödeyeceğiniz daha az para sizi daha çok mutlu etmez mi? Gidilmesi gereken ucuz yerler için TravelPirates’ten Dom Scarlett’a danıştık. İşte o liste:

Mısır

Kuzey Afrika‘da güvenlik problemleri azaldıkça Mısır, “2019’da ucuza gezilecek yerler” listesinde ilk sıraya yükseliyor. 2019’da uzun zamandır beklenen Büyük Mısır Müzesi kısmen açılacak. Müze 5 milyon metrekarelik bir alana yayılıyor ve dünyanın en büyük arkeolojik müzesi olacak. 2019’da açılacak ilk kısmında Kral Tutankamon’un mezarından elde edilen 5400 parça eşya sergilenecek. Turist akınlarına rağmen Mısır ucuzluğunu kaybetmiyor. Türk lirasının neredeyse tüm paralara karşı değer kaybetmesine rağmen Mısır, Türk vatandaşları için hala gezilebilir durumda. Dolarla kazananlar için ise bir cennet gibi duruyor.

Kahire

Fiji

Biliyoruz, biliyoruz… Royal Davui gibi müthiş özel adalara sahip bu ülkenin ilk bakışta hiç de bütçe dostu gibi görünmediğini biliyoruz. Ama Fiji‘ye gittiğinizde göreceksiniz ki atraksiyonlar oldukça makul fiyatlı. Örneğin dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olan Beqa Lagoon‘a bot turu 50$. Güney Pasifik lüksünü yaşamak isteyenler Fiji’den ucuzunu bulamaz.

Fiji adaları görünüşleriyle herkesi cazip edebilecek güzellikte.

Ürdün

İsrail‘in doğusundaki bu krallık son yıllarda orta doğunun turizm merkezlerinden biri oldu. İnsanlar buraya tarihin eski yerleşim yerlerinden biri olan Ceraş, Ürdün çölünün kırmızı kumtaşlarının oyulmasıyla yapılmış antik şehir Petra gibi pek bilinmeyen tarihi alanları gezmeye geliyorlar. Ürdün‘ün başkenti Amman‘da lüks otellerin gecelik fiyatı olan 50$, İstanbul’da en kötü otel odasının bile 20$ olduğu göz önüne alındığında gayet makul oluyor. Çöl kamplarında kalmak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar ise 20$. Bütçenizi kısmazsanız gayet lüks bir tatil yapabilirsiniz.

Amman

Kamboçya

Güneydoğu Asya dünyanın en kelepir bölgesi olabilir. Burada günde 20$’dan daha az para harcayarak inanılmaz şeyler görüp, Asya‘nın tadına varabilirsiniz. Güneydoğu Asya’nın en güzel seçeneği ise Kamboçya. Angkor Wat‘ıyla bilinen Kaçboçya’da doğa da inanılmaz güzel ve çeşitli. Orman keşifleri için Cardamom dağlarının eteğindeki yağmur ormanlarına gidebilirsiniz. Yemeklere bir kaç dolardan fazla bir ücret ödemeyeceksiniz. Başkent Phnom Penh‘te oteller gecelik 75$ civarında.

Angkor Thom’un giriş kapısı.

Yeşil Burun Adaları

Avrupalılar’ın uzun zamandır bir plaj destinasyonu olarak bildiği Afrika‘nın kuzeybatı kıyısında yer alan Yeşil Burun Adaları gerçekten de muhteşem plajlara sahip. Lüks tatil köyleri sizi fiyatlarıyla üzebilir ama temiz ve konforlu küçük oteller gecelik 60$’lık fiyatlarıyla sizi memnun edecektir. Bir öğün yemek 5-6 $ civarında.

Yeşil Burun Adaları, adı gibi yemyeşil.

Peru

Son 10 yılda Peru turizmi istikarlı bir şekilde artmakta ve başkent Lima tüm dünyadan boğazına düşkün gezginlerin hedefi konumunda. Miraflores‘in fine dining restoranlarında yemek size pahalıya malolabilir ama diğer yerlerde yiyeceğiniz taze ceviche ve baharatlı lomo saltado size asla 5$’dan fazla bir paraya malolmayacaktır. Machu Picchu deneyimi tüm gezginlerin bucket list’inde yer aldığı için hala ucuz değil ancak herkes oraya gittiği için daha az bilinen Puno, Arequipa, Nazca Lines gibi yerler için çok fazla harcama yapmanız gerekmeyecek.

Plaza de Armas Cusco

Bolivya

Amazon turizm bölgesinin yeni oyuncusu olan Bolivya rakipleri Brezilya ve Peru ile kıyaslandığında Amazon nehri turları ve yağmur ormanları için çok çok ucuz kalıyor. Ormanda yürümek sizlik bir şey değilse La Paz ve Uyuni Tuz Gölü turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca Titicaca gölü turlarına da 30$ karşılığında katılabilirsiniz. La Paz müzesi giriş ücreti sadece birkaç dolar.

Uyuni Tuz Gölü

Kolombiya

200$’a şehrin göbeğinde bir haftalık 3 katlı süper lüks bir villa kiralayabileceğiniz bir yer Kolombiya. Krallar gibi yemek yemek istiyorsanız 20$’a halledebilirsiniz.

Medellin’de yer alan Guatepe Kaya’sından kuş bakışı.

Makedonya

Üsküp Avrupa’nın en ucuz başkenti. Yemekler en fazla 10$ tutuyor, bira 2$’dan daha ucuz. Şehrin sokakları neoklasik yapılarla dolu. Ohrid‘de Hırvatistan‘ın plajları kadar güzel plajlar bulunuyor. Yılın belli dönemlerinde de Uluslararası Folklör Festivali Üsküp’de düzenleniyor.

Üsküp’teki Büyük İskender heykeli.

Hindistan

Hindistan büyük bir ülke, bunu biliyoruz. Ülkenin en popüler yeri Taj Mahal‘a Yeni Delhi‘den trenle gitmek sadece 20$ tutuyor. Özel turlar 100$’ın altında. Hindistan’ın bir diğer önemli özelliği ise ucuz yemekleri. 3-5$’a gayet güzel yemekler yiyebilirsiniz. Popülasyondan dolayı toplu taşıma kalabalık ve zor ama özel bir şoförle kalabalıktan kurtulabilirsiniz. Bu da günlük 30$’a malolur.

Hindistan’ın her yer bir renk cümbüşü.

Macaristan

Muhtemelen Macaristan‘a giden gençlerin en popüler durağı “harabe barlar”. Popülerlikleri bir yana bu barlarda bir bira için en fazla 2$ ödersiniz. Şehir ayrıca zengin bir tarihi geçmişe sahip. 3 Yıldızlı otellerde gecelik fiyat 25$ civarında. Macaristan’n geleneksel yemeği gulaş ve pek çok sokak yemeği 5-10$ arası fiyatlarda.

Budapeşte’den geçen Tuna nehri.

Kaynak

BENZER YAZI:  Yeni bir hayata başlayabileceğiniz 5 cennet yer

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir