5 Harika hafta sonu kaçamağı fikri

Beykoz

İstanbul‘a 45 dakika uzaklıkta, Polonezköy‘ü geçtikten sonra İshaklı Köyü‘nde karşınıza çıkan Village Park Doğa Oteli içindeki Matsu Spa (matsuspa.com) bu sene saz damlı sevimli spa kulübelerinin sayısını ikiye katlayarak 17’ye çıkardı ve terapi yelpazesini genişletti. Shiatsu, Tay masajı, Muson yağmuru gibi cilt bakımlarına şimdi bir de spa’nın bahçesinde su dalgası havuzu eklendi. Dalgalara karşı yüzdüğünüzde kalori yakımınız, yürüyüş bandındaki ile eş değer. Bu arada yakınlardaki Cam Ocağı‘nın (camocagi.org) etkinlikleri de tam gaz devam ediyor. Vakıfta, el becerilerine güvenenlere ve camın rengarenk dünyasına adım atmak isteyenlere yine çok seçenek var. Ay başında Mark Angus ile mimari cam ve gravür dersleri devam edecek. 13 Mayıs’tan ay sonuna kadar ise Paul Marioni ve Chad Holliday ile kuma döküm teknikleri eğitimi gerçekleşecek.

Matsu Spa'nın saz damlı kulübeleri...

Matsu Spa’nın saz damlı kulübeleri…

Şile

Şile yakınlarında Ulupelit Köyü‘nde, lavanta bahçeleri içinde İngiliz kır evi tarzında yapılmış Lavanda Butik Otel, bu sene karşımıza cilalanmış ve toplantı salonları eklenmiş olarak, Casa Lavanda (lavandaotel.com; çift kişilik odalar 550 TL’den başlıyor) ismiyle yeniden çıkıyor. Düğün organizasyonları ve toplantılar için eklenen binada, her biri oturma düzeninde 40-60 kişi ağırlayacak üç ayrı toplantı salonu var. Otelin restoran şefi Emre Şen, köyden toplanan siyah borazan mantarı, Fransız kaz ciğeri, Zonguldak kuzu kestanesi gibi yöresel ve nadir malzemeleri kullanmaya devam ediyor. Emre Şen, geçtiğimiz sene İstanbul’da açılan Flamingo restoranın da şefi. Şile’ye kadar gelmişken dünyanın ikinci büyük feneri olan Şile Feneri‘ni görmeyi ve Şile Kadın Toplum Merkezi‘nden (Üsküdar Cad. Gökçedeniz Sok. No:3 Ahmetli Köyü; 0216 704 25 13) özel dokuma şile bezi ürünlerinden almayı ihmal etmeyin.

Casa Lavanda Otel

Casa Lavanda Otel

Kerpe – Kandıra

Yıllardır kişisel gelişim ve şirket eğitimleri veren Nardane Kuşcu’nun, Kocaeli‘nin Kandıra ilçesindeki Nar Eğitim ve Organik Tarım Çiftliği‘ne bu bahar bir de Nar Çiftlik Otel (narkoy.com; çift kişi tam pansiyon 350 TL) eklendi. Ahşaptan, büyük camlı, İskandinav tarzı küp binalara dağılmış standart, süit veya yurt tipi odalardan oluşan otelde ayrıca kapalı ve açık derslikler de mevcut. Münferit olarak gidenler de tarihleri denk geldiği takdirde, çiftlikte peynir ve ekmek yapmaktan tutun da, doğada hayatta kalma yöntemlerine kadar çeşitli atölyelere katılabiliyor. Bu ay adaçayı ve altın çilek hasadı var. Her Cumartesi günü yapılan Yararlı Cumartesi seminerine ise kişisel gelişim meraklıları ilgi gösteriyor. Gelmişken, macera tutkunları Kerpe koyunda Danube Surfboards (danubesurfboards.com; mayıs-kasım arası haftanın her günü açık) okulunda Uluslararası Sörf Federasyonu sertifikalı sörf eğitmenlerinden ders de alabilir.

Nar Çiftlik Otel'deki İskandinav tarzı odalar...

Nar Çiftlik Otel’deki İskandinav tarzı odalar…

Ayvalık

Cunda adasında iki sene önce sessiz sedasız açılan konaklama mekanı Nisi‘nin (nisi.com.tr; çift kişilik odalar 500 TL) otelin bakçesi, adanın taş ağırlıklı mimari dokusunda yeşil bir vaha gibi. Bahçede 200 yıllık bonsai şeklinde budanmış zeytin ağaçlarının altında kahve içmenin ayrı bir keyfi var. Lokasyon deseniz, restorasyonu tamamlanmak üzere olan Taksiyarhis Kilisesi‘nin neredeyse bahçesindesiniz. 30 odalı otelin sahibi Ankaralı Fatma Ayaz, nevi şahsına münhasır, deli-dolu ve candan. Odalarda tek duvar taş, dekorasyonda ise antika havalı objeler kullanılmış. Bahçedeki modern ve zen hava, iç mekanlara yansımamış. Esas parsayı toplayan, muhteşem iç avlu ve modern kış bahçeleri. Taksiryahis Kilisesi ise (rmk-museum.org.tr) kapılarını bu ay sonu açmaya hazırlanıyor. Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı tarafından restore edilen yapının içinde, sanayi devrimi sonrası endüstriyel makineler ile ailenin özel koleksiyonunda eski oyuncaklar, ilk dikkat çekenler arasında. Bahçesindeki kafeteryada Ayvalık peynirleri ile bölge şaraplarını tatmak mümkün.

Nisi Otel

Nisi Otel

Çeşme

Yarımada, bu yıl Alaçatı‘ya açılan, biraz Kaliforniya, biraz Marsilya havası taşıyan Bloom Otel (bloomalacati.com) ile renkleniyor. Bloom’un zamansızlık hissi veren kocaman bahçesi, kasabanın en büyük yeşil alanı ile bu bahçeye açılan stilize bahçe odaları vaat ediyor. Çeşme’nin bağcılık merkezi olma yolunda ilerleyen Ovacık’taki gastronomik bağ evi Noni’s House (cesmenonishouse.com) ise bölgeye Provansal bir hava katıyor. Mekanın zarif sahibesi, bağcılık ile uğraşan şef Selin Solmazer ise son birkaç yıldır evinde misafir ettiği yerli ve yabancı grupların yoğun talebi üzerine, evini tüm misafirlere açmaya karar vermiş. 19 Mayıs’tan itibaren pazartesi hariç her sabah, yöreye özel taze kahvaltılar ile rezervasyonlu gruplara yerel şarap eşliğinde şık akşam yemekleri başlıyor. Mayıs boyunca devam eden Marina’da Jazz Rüzgarı (marinada.jazzruzgari.com) için de Alaçatı merkezinden Çeşme Marina‘ya ücretsiz servis kalkacağını ekleyelim!

Bloom Otel

Bloom Otel

 

BENZER YAZI:  Hafta sonu kaçışı: Trakya bağ rotası

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir