Akdeniz tarihinin anahtarı Kaş

Kaş, dört bir yanı tarihle çevrili doğal güzelliklerin şımarttığı mavi bir tatil cenneti. Etrafında adı bilinen Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai gibi herkesin haberdar olduğu antik kentler yanında ismi bilinmeyen birçok harabe yeri de var.

Kekova‘nın tarihe ışık tutan misyonu deniz ve doğanın güzelliği ile birleştiği için hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisi, mavi suların tarihle buluştuğu kıyılara çekiliyor.

Batıda Eşen Çayı ile Muğla‘nın Fethiye ilçesinden ayrılan Kaş, doğuda Demre kuzeyde ise Elmalı ilçelerine komşudur. 
Akdeniz’deki en yakın komşusu, tam karşısında yer alan ve Yunanistan’a bağlı olan Meis Adası’dır. Antalya il merkezine 189 km mesafede yer alan Kaş, 70 kmlik bir sahil boyunca uzanır. Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü Kaş aynı zamanda Akdeniz sahillerinin en serin yazlarına da ev sahipliği yapar. 

Yaz aylarında turizm amaçlı pansiyon, otel, ve motel işletmeciliği yaparak geçinen bir halka sahip olan Kaş, misafirperverlik açısından da kendisinden övgüyle söz ettirmektedir. Ova ve yaylalarda önemli yaş sebze, meyve ve çiçek üretimi yapılan Kaş, balıkçılık konusunda da ileri bir durumdadır. Tüm bu artı yanları eşsiz bir mutfağa sahip olma konusunda akıllıca kullanan belde, tatil dendiğinde akla ilk gelen yerlerden biridir. 

Mavi Yolculuğun Uğrak Noktası Kekova

Yıllık turizm kapasitesi 1 milyon kişiyi bulan Kekova, deniz yolculuğunu sevenlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Batık kent, Theimussa ve Simena antik kentlerinin çokça ilgi gördüğünü, Tersane ve Gökkaya koylarının dillere destan güzelliklerini düşünecek olursak bu çok da şaşırılacak bir durum değil elbette. Ülkenin hem sualtı hem de su üstü kültür ve tarih zenginliğinin vücut bulduğu Kekova, Antalya’nın Demre ilçesine bağlı. Bölgenin tarihe ışık tutan misyonu deniz ve doğanın güzelliği ile birleştiği için hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgisi, mavi suların tarihle buluştuğu kıyılara çekiliyor. 

Bölgede yürütülen su altı arkeolojik projeleri ve yüzey araştırmaları Kekova’nın tarihi zenginliğini, bir açıdan da güncel tutuyor. Bölgenin en önemli tarihi alanlarından olan Tersane Koyu‘nda yürütülen kazı çalışmaları ve tarihi yapıların planları Akdeniz kıyılarının geçmişini bugünün spot ışığının altına çekiyor. Konumu gereği hem denizcilik tarihi hem de kıyı yerleşim biçimleri hakkında ipuçları barındıran Kekova, tüm dünyaya geçmişle ilgili ders vermeye muktedir durumda. 

Kekova’nın ev sahipliği yaptığı batıklar arasından çıkan bulguların evrensel bilim dünyasıyla da paylaşıldığını unutmamak gerek. Sadece Anadolu’nun Akdeniz kıyılarının değil bütün Akdeniz’in tarihini aydınlatan doğası ile Kekova hem tarih hem de deniz tatili yapmak isteyenler için biçilmiş kaftan. 

Leziz Mutfağı ve Tarihi ile Patara

Kaş’a 41 km uzaklıkta yer alan Patara, 3 km uzunluğundaki vadi tipi bölgenin girişinde yer alıyor. Limanının doğu yakasında büyük bir yer kaplayan antik kent bugünkü görünümüne yüzyıllarca süren bir coğrafi değişim sonucunda ulaşmış. Eşen Çayı’nın getirdiği alüvyonların denizi doldurması sonucu ortaya çıkan Patara Limanı’ndan ilk bahseden kişi Herodot. Herodot’un yazılarındaki rivayetlere göre su perisi Lykia’nın kurduğu kent aynı zamanda Apollon’un da doğum yeri olarak anılıyor. Yapılan çalışmalar şehrin tarihinin MÖ 6’ncı ve 5’inci yüzyıla ulaştığını kanıtlamış olsa da, Patara’nın daha eski bir kent olduğu yönünde görüşler de mevcut. 
Tarih turizminin yanı sıra klasik anlamda tatil yapmak isteyenlerin de ilgisini çeken bölge, Patara Plajı ile de ünlü. 1 8 km boyunca uzanan plaj, aynı zamanda ülkenin en uzun kumsalına da sahip. Caretta-Caretta deniz kaplumbağalarının üreme bölgelerinden biri olan Patara Plajı, Çevre Bakanlığı tarafından özel koruma altında. Turistik açıdan aktif bir bölge olması sebebiyle pek çok konaklama tesisine, otel ve pansiyona sahip olan bölge leziz mutfağı ile de tanınıyor. 

Patara Plajı

Patara Plajı

Taşın Denizle Buluştuğu Büyüleyici Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde bulunan Kaputaş Plajı, kanyon ağzı biçimli bir kumsala sahip. Yerin derinliklerinden gelen suyun deniz kıyısında kumlar arasından geçmesi sebebiyle yılın büyük bir bölümü serin olan suları ile ünlü olan Kaputaş, eşsiz bir turkuaz rengine sahip. Kaputaş Plajı bölgedeki en güzel plajlardan birisi. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerinden kabul edilir. Kaş-Kalkan arasına kalan iki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş, taş dominant bir yapının Akdeniz’in mavisi ile buluştuğu noktada büyüleyici bir güzellik yakalanır. 

Kaputaş Plajı bölgedeki en güzel plajlardan birisi. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri.

Kaputaş Plajı bölgedeki en güzel plajlardan birisi. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerinden biri.

 

BENZER YAZI:  Masallardan alınmış gibi duran 25 yer

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir