Altın ülke Myanmar’a fotoğraflarla bir bakış

“Burası Burma. Bildiğiniz hiç bir yere hiç benzemiyor.” der İngiliz şair ve yazar Rudyard Kipling Burma (diğer adıyla Myanmar veya Brimanya) için. Bugün bile başlatılan demokratik süreçle açılan Myanmar, hala dünya dışı bir yer. Hızlı gelişimi ve büyük yabancı yatırımları Burma’yı çok hızlı değiştiriyor, biz ise sadece bu doğal güzelliğin ve harika insanların yıllarca olduğu gibi bu özelliklerini korumalarını umut ediyoruz.

Sömürge Yangon

Sömürge Yangon

Hızlı gelişimine rağmen, Yangon hala sömürge zamanından kalma çok sayıda binaya ev sahipliği yapıyor. Bazıları çok iyi muhafaza edilmesine rağmen bazılarının acil bir restorasyona ihtiyacı var.

Yangon’un en ünlü yeri: Shwedagon Pagoda

Pagoda, Yangon şehri içinde küçük bir tepede 99 metre yüksekliğinde altın kaplama, bir tapınak. Alanı domine ediyor ve neredeyse şehrin her yerinden görünebiliyor. Karanlık çökünce aydınlatmayla mistik bir atmosfer oluşuyor. Ayrıca Altın Pagoda olarak da bilinir ve Myanmar'ın en önemli Budist hac yeridir. Gotama Buda'nın   kutsal sayılan kalıntılarının olduğu ana tapınaktır.

Pagoda, Yangon şehri içinde küçük bir tepede 99 metre yüksekliğinde altın kaplama, bir tapınak. Alanı domine ediyor ve neredeyse şehrin her yerinden görünebiliyor. Karanlık çökünce aydınlatmayla mistik bir atmosfer oluşuyor. Ayrıca Altın Pagoda olarak da bilinir ve Myanmar’ın en önemli Budist hac yeridir. Gotama Buda’nın kutsal sayılan kalıntılarının olduğu ana tapınaktır.

Shwedagon Pagoda akşam alaca karanlığında

Shwedagon Pagoda akşam alaca karanlığında

Shwedagon Pagoda akşam alaca karanlığında

Bagan’daki Tapınaklar Düzlüğü

Asya'nın en güzel manzaralarından Tapınak Düzlüğü büyük ve küçük, yeşillikten göğe yükselen pagodalar... Antik Bagan kralları burada  sadece 230 yılda 4.400 Budist tapınağı yaptırdı. Bugün bu kırmızı tuğlaların yarısı sanat için ayakta, Ananda Pahto gibi çoğu ziyaretçilerin liste başlarından.

Asya’nın en güzel manzaralarından Tapınak Düzlüğü büyük ve küçük, yeşillikten göğe yükselen pagodalar… Antik Bagan kralları burada sadece 230 yılda 4.400 Budist tapınağı yaptırdı. Bugün bu kırmızı tuğlaların yarısı sanat için ayakta, Ananda Pahto gibi çoğu ziyaretçilerin liste başlarından.

 

BENZER YAZI:  Dünyanın en tehlikeli 5 adası

Bagan’da gün batımı

Bagan'da gün batımı

Bagan’da gün batımı

 

Mandalay’daki Kuthodaw Pagoda

Burası üzerinde tüm Pali dilindeki Budist kutsal metinlerinin yazılı olduğu 729 mermer plaka ile dünyanın en büyük kitabı.

Burası üzerinde tüm Pali dilindeki Budist kutsal metinlerinin yazılı olduğu 729 mermer plaka ile dünyanın en büyük kitabı.

 

Amarapur’adaki U-Bein Köprüsü

Bu 1.2 km uzunluğundaki ahşap köprü dünyanın en uzun ahşap köprüsü konumunda. Belediye başkanı U bein tarafından, eski sarayın Mandalay'a taşınması sırasında kalan Hint meşesi (tik ağacı) ağaçlarının değerlendirilmesi amacıyla yaptırılmıştır.

Bu 1.2 km uzunluğundaki ahşap köprü dünyanın en uzun ahşap köprüsü konumunda. Belediye başkanı U bein tarafından, eski sarayın Mandalay’a taşınması sırasında kalan Hint meşesi (tik ağacı) ağaçlarının değerlendirilmesi amacıyla yaptırılmıştır.

 

Amarapur’daki U-bein Köprüsü’nde gün batımı

Amarapur'da bulunan U-Bein Köprüsü'nden gün batımı ve insan silüetleri

Amarapur’da bulunan U-Bein Köprüsü’nden gün batımı ve insan silüetleri

 

Mandalay’da çocuklar, Mahamuni Pagodas’ıında  Noviciation seramonisinde performans sergiliyor

Bu tapınak ayrıca Mahamuni Buda'nın görüntüsüne ev sahipliği yapıyor, ülkede en çok saygı duyulan Buda görüntüsü.

Bu tapınak ayrıca Mahamuni Buda’nın görüntüsüne ev sahipliği yapıyor, ülkede en çok saygı duyulan Buda görüntüsü.

 

BENZER YAZI:  2015'te Cruise Seyahati

Puro içen kadın

Purolar Burma ve Hindistan'da geleneksel sigarlardır.

Purolar Burma ve Hindistan’da geleneksel sigarlardır.

 

İpek fabrikasında çalışan kız

İpek fabrikasında çalışan Myanmar'lı bir kız işci

İpek fabrikasında çalışan Myanmar’lı bir kız işci.

 

Inle Gölü marketinde çalışan genç kız

Bu kız geleneksel "tanaka" giyiyor. Antik zamanlardan beri Burmalı kadınlar ağaç ve kabuklarını yaygın olarak kozmetik olarak kullanıyor.

Bu kız geleneksel “tanaka” giyiyor. Antik zamanlardan beri Burmalı kadınlar ağaç ve kabuklarını yaygın olarak kozmetik olarak kullanıyor.

 

Myanmarlı kızdan masum bir gülücük.

Myanmarlı kızdan masum bir gülücük.
Myanmarlı kızdan masum bir gülücük.

 

Inle Gölü’nde bir yaşlı kadın

Inle Gölü'nde geleneksel pazarda bir yaşlı kadın. Fotoğraf çektirmek isteyen herkese mutlulukla gülümsüyordu.

Inle Gölü’nde geleneksel pazarda bir yaşlı kadın. Fotoğraf çektirmek isteyen herkese mutlulukla gülümsüyordu.

 

Inle Gölü’nde Yüzen Köy

Inle Gölü Batı Shan Bölgesi'nde bulunuyor ve 116 km2'lik yüzölçümüyle Myanmar'ın en büyük ikinci gölü. Ayrıca 880 metrelik irtifasıyla en yüksek yerlerden biri. Yağışsız sezonda su yüksekliği 2.1 metre, yağmurlu sezonda ise 1.5 metre daha yükselebiliyor.

Inle Gölü Batı Shan Bölgesi’nde bulunuyor ve 116 km2’lik yüzölçümüyle Myanmar’ın en büyük ikinci gölü. Ayrıca 880 metrelik irtifasıyla en yüksek yerlerden biri.
Yağışsız sezonda su yüksekliği 2.1 metre, yağmurlu sezonda ise 1.5 metre daha yükselebiliyor.

 

BENZER YAZI:  Gelecekte turizmde popüler olacak 10 ülke

Inle Gölü’nde bir balıkçı

Inle Gölü balıkçılarının benzersiz bir kürek çekme tarzları var. Açıklamak gerekirse; balıkçı tek ayağıyla kayığın sonunda dikilir ve diğer ayağını kürek olarak kullanır.  Kayığın arkasında durarak güzel bir görüş açısı yakalarlar ve kayığa daha hakim olurlar. Ayrıca ellerini ağlardan balıkları toplamak için daha iyi kullanırlar.

Inle Gölü balıkçılarının benzersiz bir kürek çekme tarzları var. Açıklamak gerekirse; balıkçı tek ayağıyla kayığın sonunda dikilir ve diğer ayağını kürek olarak kullanır.
Kayığın arkasında durarak güzel bir görüş açısı yakalarlar ve kayığa daha hakim olurlar. Ayrıca ellerini ağlardan balıkları toplamak için daha iyi kullanırlar.

Tek ayakla balık tutma sanatı

O kayığın üzerinde iki ayakla yolculuk etmek bile göz korkutucuyken.

O kayığın üzerinde iki ayakla yolculuk etmek bile göz korkutucuyken.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir