Antarktika turu öncesi bilinmesi gerekenler

Sadece 100 yıl önce Antarktika‘ya gitmek imkansız gibi bir şeydi. Yıllarca evden uzak olmayı kabul eden, mızmızlanmayı sevmeyen kaşiflerin yapabileceği bir şeydi. 2019’a gelindiğindeyse akşam yemeğinde şarabınızı yudumlayabileceğiniz, hizmetçileriniz olan cruise gemileriyle Antarktika turuna katılabiliyorsunuz. Antarktika’ya gitmek ucuz olmasa da Beyaz Kıta parası olanlar için çok erişebilir bir halde. Ama yine de 10 günlüğüne Karayipler’e gitmek kadar kolay bir şey de değil.

Çünkü Antarktika dünyadaki hiçbir yere benzemiyor. Gitmeden önce bilmeniz gereken pek çok şey var. Silversea Silver Cloud ile Antarktika’ya gitme şansımız oldu ve bu yazıda bilmeniz gereken bazı faydalı şeylerden bahsetmeye çalıştık.

1. Antartika değil Antarktika

Dünyanın en gereksiz k harfi kullanımı olabilir ama kullanmak lazım. Antarktika.

Fotoğraf: Laura Grier

2. Kalkış yapılacak limana gitmek 2 gün sürüyor

Antarktika çok uzakta. Haritaya bakarak da bunu öğrenmiş olabilirsiniz ama Şili‘ye veya Arjantin‘e yapacağınız saatlerce süren uçuşlardan, orda geçireceğiniz geceden daha sonra Ushuaia veya Punta Arenas‘a yapacağınız 3-4 saatlik uçuştan önce bunu idrak etmeniz biraz zor olabilir. Buraya kadarki kısım başlangıç noktasına gelebilmek içindi. Rezervasyonlarınızı ucuz olması açısından haftalar önce yapın.

Antarktika’da cruise gemisi.
Fotoğraf: Laura Grier

3. Cruises gemileri yavaş ve pahalı

Dünyanın en hain ve korkutucu sularında gezinmek için bir gemiyi donatmak ucuz bir şey değil. 200 Kişilik bir geminin de ekonomik bir tarafı olmuyor. Antarktika’ya gitmek için ciddi bir bütçe ve vakit ayırmak gerekiyor. Ortalama ücretler günlük 1000 dolara tekabül ediyor ve 11-18 gün arası sürüyor.

Antarktika sularında tur gemisi.
Fotoğraf: Laura Grier

4. Denizde çok fazla zaman geçireceksiniz

Tekrar söylüyorum Antarktika çok uzakta. Falkland Adaları veya Güney Georgia ya da başka bir yer son gördüğünüz kara parçası olduktan sonra suyun üzerinde başka bir kara parçası görmeden 3 gün geçireceksiniz. Sonrasında Antarktika’ya giriş yaptığınızda deniz kenarında restoranlar, dükkanlar falan tabii ki görmeyeceksiniz. Gemiden birkaç saatliğine ayrılacaksınız ve günün geri kalanını tamamlamak için tekrar gemiye bineceksiniz. Demek istediğimiz şey kitaplar, masa oyunları gibi vakit geçirebileceğiniz şeyleri yanınıza alın.

Fotoğraf: Laura Grier

5. İnternet yok gibi bir şey

Gemideki onlarca saat için 2019 insanı Netflix izlerim ya da arkadaşlarımla video sohbet yaparım gibi şeyler düşünebilir. Bunun için tabii ki yüksek hızlı bir internete ihtiyacınız var. Gemilerdeki WiFi 1999’daki internet ne kadar hızlıysa o kadar hızlı. Dünyanın bir ucunda sadece emaillere cevap verebilirsiniz. Narcos’un yeni sezonunu izlemeyi düşünmeyin.

BENZER YAZI:  Eylül-Aralık Gemi Seyahatleri

6. Drake’s Passage şaka değil

Güney Amerika’nın güneyindeki adalar ile Antarktika’nın kuzey ucu arasındaki deniz şeridi, Drake’s Passage olarak bilinen hoş küçük bir kanal. Kaşif Sir Francis Drake’ten adını alan kanal bazı zamanlar bir göl kadar dinginken bazı zamanlar ise çılgın dalgalar üretebiliyor. Geminin koridorlarında tökezleyerek yürümeye hazır olun.

Spor salonu ağırlıkların düşme tehlikesi yüzünden kapalı olabilir ya da bazı günler yemekler denizin dalgalı olmasından dolayı planlandığı şekilde çıkmayabilir. Eğer deniz tutulmasına kolayca yakalanabiliyorsanız Drake’s Passage’ı geçene kadar odanızdan çıkmazsanız iyi edersiniz. Deniz tutmasını engelleyen bilekliğinizi ve bulantı ilacınızı getirmeyi unutmayın.

7. Karaya kısıtlı bir süre için belli sayıda kişi çıkabilir

Antarktika hiçbir ülkeye ait değil ama ziyaret etmek Uluslararası Antarktika Tur Operatörleri Birliği (IAATO) kurallarına tabiidir. Bu kuralların arasında Antarktika’da herhangi bir noktaya belli sayıda insanın ayak basması gibi şeyler var. Bu siz ve gemideki arkadaşlarınızın gruplar halinde karaya ayak basabileceği anlamına geliyor ve tabii ki kısıtlı bir süre için. Bu şekilde herkes karın keyfini çıkarıp, penguenlerle selfie çekebilir.

Fotoğraf: Laura Grier

8. Antarktika’da renkler hiç görmediğiniz şekilde

Denizde bir kaç gün geçirdikten sonra filmlerdeki korsanların karayı gördüklerinde nasıl heyecanlı bir şekilde sevinip “karaaa!” diye bağırdıklarını anlayacaksınız. Gördüğünüz ilk buzdağı gözünüze olağanüstü gelecek. ve dağın tepesi bulutlarla kaplıysa ürkütücü siyah beyaz manzaraya hazır olun. Eğer güneş çıkarsa hiç görmediğiniz mavi tonlarına tanıklık edersiniz. Ayrıca karda kör edici bir beyazlığa da hazır olmak için gözlüğe ihtiyacınız olacak.

Antarktika’da buz mavisi.

9. Antarktika çapraz kontaminasyonu çok ciddiye alıyor

Antarktika’nın zorlu koşullarında herhangi bir şeyin büyümesi zor olsa da karaya çıkarken giyeceğiniz kıyafetler bir tohum veya organik yaşamı karaya çıkarmamanız için tarımsal bir denetime tabii tutulması gerekiyor. Ayrıca karaya çıkarken giyeceğiniz botlar Antarktika’ya özel ve gemide ayrı bir odada tutuluyor.

BENZER YAZI:  Eylül-Aralık Gemi Seyahatleri

10. Hayvanlar sizden korkmuyor

Karaya çıkınca buzların üzerinde tembel tembel takılan geniş penguen kolonileri ve deniz aslanları göreceksiniz. Nadiren insan gördükleri için korkmak yerine sizi çılgınca merak ederler. Genel kural hayvanlara 15 adımdan fazla yaklaşmamak ama hayvanlar size gelirse sorun yok. Bir penguen sizi takip ediyorsa kaçmanıza gerek yok yani.

Antarktika’da hayvanların yanınıza gelmesine hazır olun.

11. Penguenlerden bıkacaksınız

İlk gün acayip şirinler özellikle yavru olanlar ama 4. günde neden sürekli dışkılarının üzerinde gezindiklerini merak edeceksiniz ve berbat kokudan şikayet etmeye başlayacaksınız.

Fotoğraf: Laura Grier

12. Antarktika dağlarla dolu

Antarktika’nın çoğu yeri penguenlerle dolu Kuzey Dakota’ya benziyor. Büyük, yassı, çorak, karlı… Ama yarımada boyunca yükselen dağlar ve onları çevreleyen adalar nefes kesici güzellikte. Manzara hiçbir yere benzemiyor. Suda zodyak botuyla penguen, deniz aslanı, balinalar arasında yapılan gezinti dünyanın en büyülü deneyimlerinden biri.

Antarktika dağlarla kaplı.

13. Seyahat planınız esnek

Antarktika’daki hava saniyeler içinde değişebilir. Mükemmel bir güneş ışığı altında uyanmış olabilirsiniz ama 20 dakika sonra kar fırtınasının ortasında kendinizi bulmayacağınızın garantisi yok. Antarktika’da takviminiz kesin değil. İneceğiniz kara parçası buzdan veya rüzgardan dolayı ulaşılamaz olabilir. Antarktika’ya ayak basma planınız gemide yapacağınız kartopu savaşına yerini bırakabilir. Tur boyunca karaya birkaç kez çıkabiliyorsunuz ama çok daha fazlası için ümitlenmemek lazım.

14. Kendi başınıza gezemeyeceksiniz

IAATO’nun Antarktika’nın topraklarını ve hayvanlarını koruma çabalarının bir parçası olarak, rehberler karaya indiğinizde bulunmanız gereken yeri detaylı bir şekilde işaretler. Bunun birkaç sebebi var. Bunlardan biri derin ayak izleri bırakmamanız böylece içine bir penguenin düşmesi engellenir. Bu sebepten geceyi geçirmek için karda açtığınız boşlukları sabah uyandığınızda kapatmanız gerekiyor. Antarktika’da yürünecek çok fazla yer görebilirsiniz ama bunu yapamayacaksınız çünkü gemi arkadaşlarınızla bir arada olmanız gerekiyor. Odanızda yalnız kalabilirsiniz.

Antarktika’da hep beraber kamp kurulur ve uyku tulumu için açılan çukurlar sabah kapatılmak zorundadır.

15. Antarktika karasına ayak basamayabilirsiniz ama olsun basmış sayılırsınız

Çoğu Antarktika yolculuğu sizi Antarktika Yarımadası’na götürür, kıtanın bir haritasına bakarsanız biraz Antarktika’nın Florida’sı gibi görünebilir. Florida gibi, sahillerde, yolcu gemileri için popüler iniş noktaları olan birçok bariyer adası vardır. Hava durumu yüzünden bazen anakaraya iniş yasaklanabiliyor bu zamanlarda dağlık adalara çıkılıyor. Bazı insanlar bu durumda gerçekten Antarktika’ya ayak basmadıklarını düşünüp hayal kırıklığına uğruyor. Ama Key West’e gidip Florida’da bulunmadığını iddia eden kimseyi göremezsiniz.

BENZER YAZI:  Eylül-Aralık Gemi Seyahatleri

16. Antarktika’da su çok temiz

Drake’s Passage’daki dalgalar dünyanın bütün pisliğini Antarktika’dan uzak tutuyor. Bu da Antarktika sularının kusursuz derecede temiz olmasını sağlıyor. Gemiden baktığınızda suyun dibinde gemiyle birlikte güzen penguen ve yunusları görebilirsiniz.

Antarktika sularının içi çok rahat görülebilir şekildedir.

17. Düşündüğünüz kadar ölümcül değil

Yaz mevsiminde Antarktika korkutucu derecede soğuk olmuyor. Eğer güneş çıkarsa hava sıcaklığı 1 derece oluyor, soğuk günlerde -17 derece görülebiliyor. İçlikler ve kış çamaşırları getirin tabii ki ama soğuktan o kadar korkmayın.

18. Kutup dalışı yapın

Çoğu cruise gemisi cesur yolcuları için kutup dalışı imkanı sağlıyor. Su genelde donuk oluyor ve merdivene yüzüp yukarı çıktığınızda ayaklarınızı hissetmiyorsunuz. Ama bu hayatta insanın karşısına bir kez çıkacak türden bir şey. Kurtarma botları ve sağlık personeli olduğu için tamamen güvenli diyebiliriz. Sonrasında ısınmak için ise de jakuzi bulunuyor.

Çoğu gemiden atlayışta belinize kemer bağlanıyor ayrıca bazı turlar karadan suya girmenize izin veriyor.

19. Paranız varsa değer

Sert deniz, kıyıda kısıtlı zaman, çalışmayan WiFi’ye rağmen Antarktika’ya gitmek hiçbir şeyle kıyaslanmayacak nadir yaşanan bir deneyim. Dünyanın hükümetsiz, toplumsuz, dış dünyayla bağlantısız son vahşi yeri. Uzak, zorlu ve güzel. Eğer bütçeniz varsa pişman olmazsınız.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir