Asya’daki benzersiz ve eğlenceli festivaller

İnanın ya da inanmayın bir senedir Asya’dayım! Asya olağan üstü kutlamalarıyla bilinen eğlenceyi ve havalı kültürel deneyimleri yaşatan bir yer. Asya’daki benzersiz festivallere bir göz atıp size hangisi uyuyor onları tespit edelim. Bazı festivaller dünyanın en iyisi. Bir sonraki Asya seyahatiniz için size bazı gezi ipuçları da verebilirler.

Ucuz uçuşları JustFly’dan bulabilirsiniz. Makul ücretli uçuş sözkonusuysa JustFly ideal platform. Platform tutkulu gezginlerce kuruldu ve özetle daha çok seyahat etmenize yardım ediyor.

1. Songkran Festivali / Tayland

Songkran Festival’i nedir?
Songkran Tayland’ın yeni yıl milli tatili. Songkran değişim ve dönüşümü çağırıştırıyor. Songkran’da kovalarca su, su tabancasıyla her yere su sıçratarak eğleniliyor. Dışarı adım atar atmaz ıslanacağınızı bilin yani kaldığınız yerden bu riski göze alarak ayrılın! Bu festival 3 günden 1 haftaya kadar sürebiliyor.

Songkran Festival’i ne zaman?
13 Nisan 2019 – 15 Nisan 2019

Songkran Festival’i nerede?
Songkran’ın bütün Tayland’da deneyimleyebilirsiz yine de en popüler mekanı Chiang Mai’de diğer yerlerden daha uzun sürüyor.

İpuçları:
Kalacağınız yeri önceden ayarlayın ve telefonunuz için su geçirmez bir kılıf edinin.

Songkran Festivali

2. Yee Peng Festivali / Lantern Festivali, Tayland

Yee Peng Festival’i nedir?
Diğer adıyla Lantern Festival’i her sene onikinci kameri ayında kutlanır bu da Kasım ayının ortalarına denk geliyor. İnsanlar bu festivalde gökyüzüne uçan fenerler salıyor.

BENZER YAZI:  Ocak-Nisan Cruise Seyahatleri

Yee Peng Festival’i ne zaman?
21 Kasım 2018 – 23 Kasım 2018

Yee Peng Festival’i nerede?
Yee Peng Festival’i Chiang Mai’de kutlansa da Tayvan, Çin, Vietnam gibi ülkerlerde de Lantern Festivali kutlanıyor.

İpuçları:
Kalacağınız yeri önceden ayarlarsanız iyi olur.

Latern Festivali

3. Çin Yeni Yılı Çin / Singapur / Malezya

Çin Yeni Yılı nedir?
Çin Yeni Yılı’nın diğer adı Bahar Festivali’dir ve fener festivaliyle beraber kutlanabilir. Kutlamaların sona ermesi 15 günü bulabiliyor ve bu süre zarfında havai fişekler, uçan fenerler, yemekler festivale renk katıyor.

Çin Yeni Yılı ne zaman?
5 Şubat 2009’ta kutlansa da kutlayacağınız yere göre tarih değişebilir. Nerede kutlamak istiyorsanız oranın tarihine bakmakta fayda var.

Çin Yeni Yılı nerede?
Tabii ki Çin’de kutlayabilirsiniz. Ayrıca Malezya ve Singapur’da da bu etkinliğe katılabilirsiniz hatta bazı diğer Asya ülkelerinde de bu festival düzenlenebilir. Gideceğiniz Asya ülkesinde hangi tarihte kutlanacağını öğrenin.

BENZER YAZI:  Vietnam'da lezzet turu

İpuçları:
Kalacağınız yeri önceden ayarlayın!

Çin Yeni Yılı

4. Holi Festivali, Hindistan / Nepal

Holi Festivali nedir?
Holi, baharın gelişinin kutlandığı bir Hindu festivalidir. Ayrıca renk festivali diye bilinir çünkü insanlar birbirlerini rengarenk renklere boyar. Holi’te katılmak eğlenceli ve ilginç bir deneyim.

Holi Festivali ne zaman?
21 Mart 2019

Holi Festivali nerede?
Holi Hindistan ve Nepal’de kutlanıyor. Hindistan’ın kuzey taraflarında oldukça popüler olan bu festival özellikle Mathura ve Vrindavan’da geniş çaplı kutlanıyor.

İpuçları:
Seyahatinizi önceden ayarlayın ve üzerinizde en eski kıyafetleriniz olsun çünkü günün sonunda hepsini çöpe atacaksınız!

Holi Festivali

5. Dolunay Partisi, Tayland

Dolunay Partisi nedir?
Dolunay partisine aslında turistler katılıyor. İnsanların sabaha kadar partiledeği ve boyandığı plajda devasa bir parti düşünebilirsiniz. (Kişisel olarak ben bu tip partilere hiç ilgi duymam ama bir daha genç olamayacağım!

Dolunay Partisi ne zaman?
Bu parti genelde dolunaylarda ve özel tatil günlerinde düzenleniyor. Sıradakiler 22 Kasım, 22 Aralık, 25 Aralık, 31 Aralık 2018 günleri.

Dolunay Partisi nerede?
Tayland’da Koh Phangan’da kutlanıyor. Ayrıca dünyada partilerin yapıldığı yerlerde benzer versiyonları gerçekleştiriliyor.

BENZER YAZI:  2019'da gezilecek ucuz yerler

İpuçları
Konaklayacağınız yeri önceden ayarlayın.

Dolunay Partisi / Full Moon Party

6. Nyepi, Bali / Endonezya

Nyepi nedir?
Nyepi klasik festivallerden biri değil. Bali’de olmasından ve benim Bali’de yaşıyor olmamdan dolayı bence listede özel bir yeri hakediyor! Nyepi, Sessizliğin Bali Günü olarak biliniyor. İnsanlar sessizlik içinde oruç tutup, meditasyon yapıyor. Kimse evini terkedemiyor. Bu Hindu bayramı genellikle yereller tarafından kutlanıyor ama turistler de kurallara uymak zorunda. Bu şu demek oluyor Nyepi gününde otellere giriş-çıkış yapamıyorsunuz veya bir yere gidemiyorsunuz. Nyepi’nin en güzel yanı önceki gecenin kutlamalardan ibaret olması. Önceki gece müzik, dans ve ritüellerle dolu oluyor. Görmesi şenlendirici ve sevimli bir gün.

Nyepi ne zaman?
7 Mart 2019

Nyepi nerede?
Bali ve Endonezya’da kutlanıyor. Eğer gününüzü kapalı bir yerde geçirmek istemiyorsanız öncesinde diğer Endonezya adalarına gidebilirsiniz.

İpuçları:
Nyepi gününde otellere giriş veya çıkış yapamadığınız için konaklamanızı önceden seçin ve kendinize yiyecek ayarlayın.

Nyepi Günü

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir