Avrupa’da araç kiralama 101

Acenteyi iyi seçin: Hertz, Enterprise ya da Avrupa merkezi Sixt gibi büyük şirketler, özel isteklerle ilgilenecek en iyi donanıma sahip (otomatik vites; GPS aletleri; çocuk koltukları). Yerel acentelerin ücretleri daha düşük olsa da, bir aksilik halinde 24 saat hizmet sağlamayabiliyor.

Önceden planlayın: Online rezervasyon yaparken, kiralama noktaları için çalışma saatlerine bakın. Havalimanları genelde her gün açık, ancak şehir merkezindeki araç kiralama acentelerinde çalışma saatleri değişebilir (çoğunlukla öğle vakitlerinde birkaç saatliğine ve pazar günleri tamamen kapalı oluyorlar).

İşe koyulun: Avrupa’daki birçok kiralık araç, manüel vitesli. Rezervasyon yaparken, aracın otomatik vitesli olduğu belirtilmemişse, manüel olduğunu varsayabilirsiniz. Büyük acentelerin otomatik vitesli araçları bulunuyor, ancak yüzde 10 ile 50 arasında ek ücret alabiliyorlar.

Kendinizi sigortalatın: Seyahat sigortanızın masraflarınızı otomatik karşılaması garanti değil. Birçok sigorta poliçesi, pahalı araçlar ile İtalya ve İrlanda gibi bazı ülkelerde araç kiralamayı kapsamıyor. Kiralama acentesinden “kaza hasarından feragat” (Collision Damage Waiver CDW) belgesi satın almanız gerekebilir.

Bu avrupa trafik tabelalarının ne anlama geldiğini (ve nereden olduklarını) tahmin edebilir misiniz?

Bu avrupa trafik tabelalarının ne anlama geldiğini (ve nereden olduklarını) tahmin edebilir misiniz?

Trafik kurallarına dikkat!

Yasaklı trafik bölgeleri: Sadece kayıtlı araçların giriş izni olan (İtalya’nın tarihi merkezlerindeki gibi) dairesel kırmızı tabelalara dikkat edin. Bazı bölgeler daima yasaklı, bazılarıysa sadece belli mevsimlerde ve günün belli saatlerinde trafiğe kapalı. Kameralar aracınızı kayıt altına alıyor ve ceza fişiniz, posta kutunuza aylar sonra gelebiliyor.

BENZER YAZI:  Biarritz Gezi Rehberi

Uygun ekipman: Bazı ülkeler, her araçta bir takım alet edavatın bulunmasını şart koşuyor: Uyarı reflektörü ve yeleği veya kış aylarında kar zincirleri (o günkü hava koşulları önemli değil). Acenteye, neye ihtiyacınız olacağını sorun ve bir şeylerin eksik olmadığına emin olun.

Hız kapanları: Otobanlarda ve tali yollarda hızlı araçları tespit eden kameralara dikkat edin. İzlenen bir bölgeye girdiğinizde, etrafta bir polis aracı veya kamera olduğunu gösteren tabelalar görebilirsiniz. Eğer aracınız kenara çekilirse, cezanızı olay yerinde ödemeye hazır olun (nakit olarak veya kredi kartıyla).

Trafik harcı: Stokholm ve Londra gibi bazı büyük şehirler, belli bölgelerde yoğun saatlerde araç kullanımını harca tabi tutuyor (genelde hafta içi saat 07:00-18:00 arası).

BENZER YAZI:  Endülüs'e acıkmak

Yol vergisi: Orta Avrupa’ya gidiyorsanız (Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Slovenya ve İsviçre dahil), yol vergisini ödediğinizi gösteren bir etiketin aracınıza yapıştırılmış olması gerekiyor. Kiralık araç firmanızdan isteyin ya da sınırda bir tane satın alın.

Şehirde dolaşmak için diğer seçenekler

Taksiler: 71 Avrupa şehrinde geçerli olan cabforce.com’dan rezervasyon yapın veya MyTaxi ve Hailo gibi aplikasyonları kullanın. Uber hayranları, aplikasyonu Milano’dan Münih’e 14 farklı şehirde kullanabilir, ancak yurtdışı kullanım ücreti ödemeniz gerekebilir.

Saatlik araç kiralama: Zipcar üyeler, artık Londra ve Barselona’da araç bulabilir. Almanya’da, DriveNow aplikasyonuyla BMW ya da Mini Cooper seçimi yapabilirsiniz ya da çevre dostu bir aracı Car2o ile deneyebilirsiniz. Fransa’da ise Buzzcar’ı deneyin.

BENZER YAZI:  Verona'da opera ve mimari

Toplu taşıma: Ücretsiz MetrO aplikasyonu, 400 şehrin önbelliğe alınmış toplu taşıma haritalarını sunuyor.

Bisiklet paylaşımı: Avrupa’da son derece yaygın ve ekonomik olan bu ulaşım aracı, Antwerp’in Velo’suyla günlük bisiklet kullanımı 5 dolardan ucuz bir ücretle ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir