Bağımsız gezginler için Seyşeller

Fevkalade plajları ve berrak mavi sularıyla Seyşeller’in, dünyanın en muhteşem adaları sıralamasında tepede olması süpriz değil.

Seyşeller seyahati her zaman bütçe düşmanı olmak zorunda değil. Biraz ön hazırlık ve bazı adaları hakkında bilgiyle kusursuz bir tatil yapabilir inanılmaz bir deneyime düşük bütçeyle sahip olabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

Seyşeller’e direk uçuşlar pahalı özellikle Avrupa’dan. Hatta Paris ve Londra gibi şehirler direk uçuşları durdurup bütün uçuşları Doha ve Abu Dabi aktarmalı yapmaya başladı. Emirates ve Etihad Seyşeller’e uçan ana havayolu şirketlerinden. Ayrıca Etiyopya Havayolları ile ucuza uçabilirsiniz. Bunun için Skyscanner’ı kullanın. Ekim’den Nisan’a fiyatlar genel olarak daha uygun.

Ne zaman gidilmeli?

Aralık ve Haziran ayları en kalabalık dönem özellikle Seyşeller’de yaz mevsiminin yaşandığı Mayıs ve Eylül arası. Ekim’den Nisan’a kadar olan dönemde ada bol miktarda yağış alıyor ama hava sıcaklığı 24 derecenin altına düşmüyor.  Tahmin edebileceğiniz üzere popüler olmayan sezonda fiyatlar düşüyor hatta bu dönem lüks tesislerde çok ucuz fiyatlara konaklayabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Seyşeller'e ne zaman gidilir, ne yenir?

Praslin'de gün batımı.

Hangi adalar ziyaret edilir?

Burada 3 tane ulaşması kolay ana ada var. Mahe en büyük ada, Seyşeller’in başkenti ve havaalanı da burada bulunuyor. Yapılacak ana şeyler yürüyüş, snorkelle dalış ve yüzmek.

İkinci büyük ada Praslin 50 km kuzeyde bulunuyor. Mahe’ye göre daha sakin bir yer. Ada UNESCO tarafından koruma alanı olarak belirlenen Mai (May) Vadi’sine evsahipliği yapıyor.

Küçük La Digue adası 12 km doğuda ve klasik Seyşeller adası. Ada uyuyor, herkes bisiklet kullanıyor, sokak lambaları yok. Ayrıca en sıra dışı plajlara sahip.

Diğer adalara günübirlik gitmek mümkün ama genelde pahalı oluyor. Pek çok ada kişisel mülk durumunda.

Seyşeller'in en büyük adası Mahe.

Seyşeller’in en büyük adası Mahe.

Yemek ve konaklama

BENZER YAZI:  Egzotik ve romantik; Seyşeller

Lüks tesisler elbette en pahalı çözüm, ekonomik yollar için yerel insanlarla takılmak gerekir. Seyşeller Turist Ofisi gecelik 50 euroya konaklayabileceğiniz villa seçeneklerine sahip. Ne kadar uzun kalırsanız o kadar çok indirim de alabilirsiniz. Tesislerde yemek pahalı olabilir ama plaj kenarlarında yer alan kafe tarzı yerlerde leziz yemekleri ucuz fiyatlarla yiyebilirsiniz.

Nasıl gezilir?

Araba kiralamak veya taksi pahalı seçenekler. Mahe ve Praslin’de otobüsleri kullanmak en ucuz yol.  Eğer plaj kenarlarını tercih ediyorsanız bisikletleri kullanabilirsiniz. Adalar arası ulaşım için ise en ucuz yol Cat Cocos Feribotları.

La Digue adasında bir bot.

Hangi dil konuşulur?

Seyşeller, Hint Okyanusu’nda ziyaret edebileceğiniz en güvenilir yerlerden biri. Yerel insanların geçim kaynağı büyük oranda turistler o yüzden arkadaş canlısı ve sizi kibar karşılayan insanlar bulacaksınız. İngilizce ve Fransızca konuşulan dillerin başında geliyor. Ama Fransızca biraz size değişik gelebilir.

BENZER YAZI:  Seyşeller'de iki gizli cennet

Ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Her zaman olduğu gibi bu durum kişiye göre değişebilir. Ama günlük yemek ve konaklama dahil 80-100 euro yeterli olacaktır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir