Bali keşfi: Sekumpul Şelalesi

Bali‘nin en iyi şelalerinden biri olarak bilinen Sekumpul için yola düşüyoruz. 80 Metrelik bu şelale Bali’nin en yükseği olduğu için çok etkileyici.

Sekumpul Şelalesi nerede?
Sekumpul Şelalesi Bali’nin kuzeyinde yer alıyor. Ubud ve Canggu’dan 2 saatlik sürüş mesafesinde. Lovina’da kaldığımız için şelaleye ulaşmak için yaklaşık bir saat araba yolculuğu yaptık. Eğer motorsikletinizle şelaleye ulaşmak istiyorsanız harika yol manzaralarına hazır olun.

Sekumpul Şelalesi’ne gitmek için en iyi zaman?
Sekumpul Şelaleleri’ne öğleden sonra yani yoğun vakitlerde gittik. Eğer şelalenin keyfini tek başınıza çıkartmak istiyorsanız erken saatlerde gitmeniz önerilir. Tabii ki kuru mevsimde gitmek daha iyi bir fikir çünkü yağmur sezonunda şelaleye ulaşmak biraz güçleşebiliyor.

Sekumpul Şelalesi’ni ziyaret etmek
Şelale çok etkileyici! Bali’deki en iyi şelalerden biri ama benim favorim değil! Bence Banyumala Şelalesi daha etkileyici! Sekumpul şelalesini turlarla gezmek çok kolay yani yanlış kapıdan giriş yapar veya yanlış bir yere park ederseniz turlara yüksek ücretler ödeyebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse şelaleyi gezmek için bir tura ihtiyacınız yok. Biz kendimiz gezdik. Arkadaşlarımdan biri daha önce geldiği için tur rehberlerini savsaklamayı becerdi. Biz de onu takip ettik.

Sekumpul Şelalesi

Sekumpul Şelalesi’ne doğrudan Google Maps’i kullanarak giderseniz sizi bütün rehberlerin beklediği bir noktaya götürür. Bunu aşmanın en iyi yolu önce Warung Fiji’ye gidin, harita sizi burayı göstermeyecek, ama bir süre sonra keskin bir viraj sonrası dar bir yol göreceksiniz o yolda motorsikletinizle ileryebilirsiniz. Oradan sonra en son park yeri olan yokuşu motorunuzla çıkabilirsiniz.

Banyamula Şelalesi

Sekumpul Şelalesi diyince akla bir grup şelale gelmeli bu da şelaleye neden iki yol gittiğini açıklıyor. Sağ tarafta şirin bir şelale var ama solda asıl olay yaşanıyor!

BENZER YAZI:  Bu video Bali'ye gitme isteği uyandıracak

Şelaleye giriş ücreti 20.000 IDR + 2000 IDR (park için) ayrıca kutsal sularda yüzmek istiyorsanız daha fazla ödemeniz gerekiyor.

Bali’de motorsiklet sürmenin ipuçları
Biz motorsikletlerimizle gittik. Bir süredir Bali’yi motorsikletle keşfediyorum ve size baız ipuçları vereceğim:

  • Google Maps direktiflerini dinlemek için kulaklık kullanın bu şekilde her üç dakikada bir durmanız gerekmez.
  • İyi bir güneş gözlüğünüz olsun. Güneş Bali’de kimileri için kuvvetli olabiliyor. Ayrıca sinekler ve yollardaki tozdan gözlerinizi korumak için önemli. Yani güneş gözlüğünüzün olması çok faydalı!
  • Maske takmak isteyebilirsiniz.
  • Güneş kreminizi hazır edin. Güneş kremi kullanmazsanız bir yengece dönüşebilirsiniz!

Eğer scooterınız yoksa
Eğer scooter kullanacak cesaretiniz yoksa bir şoför tutabilirsiniz Şoförü Facebook gruplarından ya da Grab veya Gojek gibi uygulamalardan bulabilirsiniz. (Kaldığınız yerdeki insanların da bilgisi oluyor.)

BENZER YAZI:  Bali turistler için çöp vergisi getirmeyi planlıyor

Eğer bir günde birden fazla şelale görmek istiyorsanız şelale turlarına katılabilirsiniz. Birkaç seçeneğiniz var:

  • Spectacular Waterfalls Tour (Ubud)
  • Sekumpul Waterfall Hiking Tour
  • Secret Garden and Waterfall Jump

Sekumpul Şelalesinin etrafında nerede kalınır?
Ubud’da kalıyorsanız işte size bütçeye göre farklı seçenekler:

  • Ucuz Hostel: Ons Bed & Breakfast
  • Orta Otel: Uma Taman House
  • Lüks Otel: Byasa Ubud

Sekumpul Şelalesi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir