Bali turistler için çöp vergisi getirmeyi planlıyor

Kumlu plajları, zaman aşımına uğramış tapınakları ve Unesco listesindeki pirinç terasları ile ünlü olan Endonezya adası Bali, çöp sorunu yüzünden itibarını kaybetmeye başladı. Artık yetkililer, artan atık dalgalarının üstesinden gelebilmek için bir turizm vergisi getirmeyi düşünüyor.

Bali Çevre Ajansı’na göre, ada günde 3.800 ton atık üretiyor. Ajans, bunun yalnızca %60’ının çöplük alanlarına atıldığını, geri kalanının plajlara ve denizlere atıldığını iddia ediyor.

İngiltere’nin Devon eyaletine benzeyen Bali, 2017 yılında 5.7 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırladı; aynı yıl adada, tek kullanımlık plastik de dahil olmak üzere, kıyılarda biriken çok miktarda çöp nedeniyle, “çöp acil durumu” ilan edildi.

Jakarta Post ‘a göre, Bali şimdi atık bertarafını finanse etmek için 10 dolar (7.60 £) turist vergisi düşünüyor. Yetkililer çöpleri azaltmak amacıyla pipetler ve poşetler gibi bazı tek kullanımlık plastik ürünleri çoktan yasakladılar.

BENZER YAZI:  Bali'de daha ucuza gezmek için 5 ipucu

Ülkeden ayrılış sırasında turistlerden toplanacak olan verginin, Bali kültürünü korumaya yönelik programların finanse edilmesine yardımcı olacağı da konuşuluyor.

Bali valisi Wayan Koster, Jakarta Post’a “Turistler anlayış gösterecek. Çevremizi ve kültürümüzü güçlendirmek için kullanılacağı için vergiyi ödemekten mutlu olacaklar.” dedi.

Tatilciler arasında böyle bir harekete destek verileceği görülüyor. CNN’e göre, Bali’nin Udayana Üniversitesi tarafından yapılan son ankette, uluslararası ziyaretçilerin yüzde 60’ının adanın korunmasına katkıda bulunma lehine olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl, Edinburgh gece konaklamalarına turist vergisi koyma planlarını duyururken, Venedik, Dubrovnik ve Barselona zaten benzer vergileri uyguladı. 2019’da bu tip vergilerin farklı yerlerde de uygulanacağı öngörülüyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir