Bali’de daha ucuza gezmek için 5 ipucu

Endonezya pahalı bir destinasyon değil. Yakın zamana kadar Endonezya ucuz tatil yerlerinden biri olarak biliniyordu. Lüks otellerin açılması, Starbucks gibi zincirlerin akın etmesi, batılı turistlerin savurganlığı Bali‘yi pahalı bir yer yapmaya doğru itse de ne yapacağınızı bildiğiniz sürece Bali’de ucuza gezebilirsiniz.

1. Nasi goreng yiyin

Bu gerçek Endonezya yemeği neredeyse her restoranda yapılıyor ama bu lüks bir restorana girip 10-20 dolar ödemek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor, halkın yediği yerlerde bu yemeği 1 dolara yiyebilirsiniz. Plajda pirinç, et, sebze ve 2.5 dolarlık biralar sizi tok tuar. Dürüst olalım: Bali’de çok ucuz fiyatlara çeşit çeşit Endonezya yemeği var ama iş sizi ayakta tutacak bir şey yemeye gelince nasi goreng en ucuz ve uygun tercih.

Nasi goreng yemeği.

2. Motorsiklet kiralayın, taksiye binmeyin

Güney Asya‘da motorsiklete binmek hala beni bu dünyada korkutan nadir şeylerden. Bunun sebebi gördüğüm ve duyduğum trafik kazaları. Yine de küçük bir scooter (tabii ki kaskla) Bali’yi keşfetmenin en ucuz ve kolay yolu. Uber burada tamamen illegal. Uber kullanan sürücüler dövülüyor. Taksi fiyatları abartılı. Havaalanındaki kiosklardan çağırsanız bile taksi şoförleri her virajda sizinle pazarlık etmeye kalkışıyor.

Bali’de trafik çoğu gelişmemiş Asya ülkesinde olduğu gibi karışık.

3. Pemuteran’da şnorkelle dalın

Bali’de pek çok su aktivitesi var: sörf tahtası kiralamak, Gili Adası‘na feribot bileti almak, dalış kurslarına katılmak, su jetpack’ini denemek… Hal böyleyken güneş kremi sürüp, şnorkel maskesi kiralayıp Amed ve Pemuteran‘daki sulara zıplamak size sadece bir kaç dolara mal olur.

BENZER YAZI:  Bali turistler için çöp vergisi getirmeyi planlıyor

Ünü batık Budist tapınağı suyun sadece 15-20 metre altında yatıyor, eğer su açıksa siz de düşük gelgitde yüzüyorsanız ve şanslıysanız sertifaklı bir dalgıç olmasa bile bu batık tapınağı görebilirsiniz.

Pemutran.

4. Ücretsiz veya ucuz yoga kurslarına katılın

Ucuz yoga kursları Bali’nin her yerinde mevcut ama en nitelikli stüdyolar Canggu‘da bulunuyor. Eğer doğru vakitte Bali’deyseniz bir bedava kurstan diğerine zıplayabilirsiniz. Ama eğer ücretlilere katılmak istiyorsanız bile onlar da 10 dolardan başlıyorlar. Sadece kaliteli klimalar veya kalın matlar beklemeyin, yılın her mevsimi terleyeceksiniz ama paranız cebinizde sabir kalacak.

Bali’de bir yoga sınıfı.

5. Nusa Dua plajında takılın

Eğer Bali’deki vaktiniz kısıtlıysa ve Kuta veya Seminyak‘ta kalıyorsanız kalabalıktan bunalabilirsiniz, satıcılar plajlarda itişip kakışıyor bu durum da sizin hayalinizdeki tatili geçirmenizi engelliyor. Kusursuz bir plaj aramıyor ama huzurun peşindeyseniz sabahın erken saatlerinde Nusa Dua‘ya gidip güneşin doğuşunu izleyebilir ardından Water Blow’a yürüyebilirsiniz. Nusa Dua’daki oteller kalitelerini yükseltiyorlar ve otel sahipleri buraları temiz ve sakin tutmak için ellerinden geleni çoğu zaman yapıyorlar.

Nusa Dua plajı.

Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir