Bangladeş’e giderken bunlara hazır olun

Bangladeş popüler bir yer değil. Dürüstçe bana Bangladeş hakkında bildiğiniz 2 şey söyleyebilir misiniz? Haritada yerini gösterebilir misiniz? Bayrağı neye benziyor biliyor musunuz?

Bangladeş hakkında bir fikriniz yoksa üzülmeyin, çünkü oraya gitmeden önce benim de yok. Başkent Dakka‘ya hiç araştırma yapmadan, ya da beni ne beklediğini bilmeden gittim. Kendime meydan okumak istedim. Meydan okumayı da kazandım.

Dakka için şirin veya tatlı denemez. Kaotik bir şehir. Kirli. Aşırı nüfuslu. İyi bir altyapıdan ve turistik etkinliklerden yoksun. Ziyaret etmek için iyi bir konumu yok. Çok fazla havayolu uçmuyor.

Ama bütün bunlara rağmen Dakka’da geçirdiğim zamandan keyif aldım ve umarım bu yazıyı okuduktan sonra siz de ziyaret etmeyi düşünürsünüz. Eğer çok fazla gidilmeyen ve turist akını olmayan yerleri keşfetmeyi seviyorsanız gerçekten güzel bir yer. Eminim etrafınızda Dakka’ya gitmiş hiç kimse yoktur.

Dakka’da sizi bekleyecek 10 şey:

1. Trafik dayanılmaz

Dakka’yı gördüğüm en kötü trafiğe sahip 5 şehir listesine Manila, Bangkok, Mumbai ve Delhi’nin yanına ekledim. Saatlerce bir santim bile ilerlemeden sıkışıp kalınacak bir trafik için başka ne denir ki. Gerçekten delirtici ama bununla başa çıkmalısınız çünkü bu da Dakka deneyiminin bir parçası.

Ben susayım fotoğraf konuşsun.

2. Bakışlar üzerinizde olacak

Eğer fiziksel olarak öne çıkıyorsanız (beyaz ten, sarı saç vs.)  Bangladeş’te herkesin size bakacağını bilmelisiniz. Buna Hindistan’dan ve Kore’den sonra alışığım ama siz böyle bir şeye alışık değilseniz bir an önce alışmalısınız. Size baktıklarında kabalık etmek istemiyorlar, sadece sizi gördükleri için şaşkınlar ve kafanızla onları selamlarsanız sürekli gülümsüyorlar.

BENZER YAZI:  Cennetin tasviri; Maldivler

Sokakta beni durdurup fotoğraf çektirmek isteyen kaç kişi oldu sayamadım. Bir sürü selfie çektim.

Dakka’da herkes size bakabilir.

3. İnsanlar arkadaş canlısı

Bangladeş’e dair favori şeyim insanlar oldu. Denk geldiğim neredeyse herkes aşırı arkadaş canlısıydı ve her zaman yollarını değiştirip bana yardım etmeye çalıştılar. Her gün yollarda onlarca kez durduruldum ve bana yardıma ihtiyacım olup olmadığını sordular Çay için evlerine davet ettiler. Ne zaman bir köşede durup sağa sola baktıysam birileri geldi ve gideceğim yeri bilip bilmediğimi sordu. Onları tanımak istediğim kadar onlar da beni tanımak istiyor gibiydi.

Eklemek gerekirse asla  tacize uğramış gibi ya da emniyetsiz hissetmedim. Bangladeşli insanların bu konukseverlik anlayışını sevdim.

Arkadaş canlısı bir Bangladeşli.

4. Kirlilik çoşmuş durumda

Yukarıdaki trafik fotoğrafımdan bunu tahmin etmişsinizdir. Dakka çok pis bir şehir. Muhtemelen bulunduğum en pis şehirdi. Toz toprak veya araçların ve fabrikaların kimyasal gazlarını solumamak için  dışarda yürürken bir maskeniz olsa iyi olur.

Dakka çok pis bir şehir.

5. Yemek cenneti

Dakka’da sunulan yemekler beni şaşırttı! Sadece Bangladeş yemekleri değil, ABD’den bildiğim KFC, Burger King gibi pek çok restoran zinciri vardı. Onlarca Kore, Japon, Tayland mutfağına ait restoranlar da gördüm.

BENZER YAZI:  Her yönüyle Singapur

Bangladeş mutfağı, Hint mutfağına benziyor. Köri sos temelli yemek, çorba, sebzeler, gözleme ve çay… Yine de Hindistan’ın aksine Bangladeşliler çok fazla et (koyun, tavuk, sığır) tüketiyor.  Dakka’da yediğim favori yemek fotoğrafta da gördüğünüz koyun eti kızartmasıydı.

Bangladeş-Çin füzyon restoranında da yedim, yemekler muhteşemdi, tadını size anlatamam.

6. Asya’daki en ucuz ülke olabilir

Söylemesi zor çünkü bütün Asya ülekerine gitmedim. Ama Bangladeş Asya’nın en ucuz ülkelerinde. Evet Hindistan’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den bile ucuz!

Bu daha az stresli gezmeme sebep oldu çünkü bütçemi aşacak mıyım diye bir derdim olmadı. Hatta akşam yemeklerinde biraz savurganlık yapmış olabilirim!

Dakka’da Hindistan cevizi satıcısı.

7. Ulaşımda seçenek çok

Tuk tuk, bisiklet, taksi, otobüs, özel araç, 3 tekerlekli rikşa ve daha fazlası… Bir yere giderken pek çok seçeneğiniz var. Neredeyse her ulaşım aracını denedim ve en çok 3 tekerlekli rikşaları sevdim. Yol boyunca şehri izlemek güzel oldu.

Eğer yoğun bir saatte aceleniz varsa yürüseniz iyi edersiniz çünkü trafik sizi esir alabilir.

3 Tekerlekli rikşa.

8. Sadece nakit geçiyor

Çoğu süslü restoran ve oteller kredi kartı kabul etse de neredeyse geri kalan her şey için nakit kullanmalısınız. Bu yüzden ben size havaalanına indiğinizde ATM’den ekstra para çekmenizi öneririm, böylece seyahatiniz sorunsuz geçer.  Dakka’dan ayrılırken fazla paranızı bozdurabilirsiniz 🙂

Dakka yakınlarındanki Panam City sokakları.

9. İngilizce biliyorlar

Çoğu insanın İngilizce anlayıp, konuşabilmesi beni şaşırtmıştı. Bu kültürel bariyerleri yıkan bir şey ve arkadaş edinmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca bu sayede taksi çevirmek ya da restoranda sipariş vermek gibi günlük aktivitelerde zorluk yaşanmıyor. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan harabeleri ziyaret ederken bu genç hanımlar yanıma geldiler ve benimle fotoğraf çektirmek istediklerini söylediler ve muhabbet ettik.

BENZER YAZI:  Gelecekte turizmde popüler olacak 10 ülke

İnsanlar sizinle İngilizce pratiği yapmak isteyebilir buna hazırlıklı olup onlara yardım edebilirsiniz!

10. Vaktinde varmak imkansız

Bu berbat trafik yüzünden oluyor. Vaktinde bir yere ulaşmayı düşünmeyin. Eğer birisiyle akşam saat 7’de buluşacaksanız o saat 8’dir. Başka bir ihtimal yok.

Dakka’da trafik çok kötü durumda.

Son olarak…

Bangladeş gerçekten şahsına münhasır bir ülke ve eğer yolunuz Güney Asya’ya düşerse gidip bakmanızı öneririm. Size verebileceğim en iyi tavsiye açık fikirli olun ve denemediğiniz bir şey deneyimlemeye hazır olun.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir