Barselona Tarzı

Damat, Tween ve D’S Damat markalarını barındıran Orka Tekstil’in kurucusu ve sahibi Süleyman Orakçıoğlu. İş nedeniyle sık sık ziyaret ettiği Barselona’yı adeta ikinci evi olarak gören Orakçıoğlu, şehrin cıvıl cıvıl caddelerini, mutfağını, kültürünü, özel yanlarını Atlas okurları için anlattı.

Barselona ne anlama geliyor sizin için?

Barselona’yı farklı bakış açılarıyla değerlendirmek mümkün. Barselona’yı sanat ve estetik yönüyle, Akdeniz mutfağıyla, baskın Katalan kültürüyle, şehre imzalarını atan farklı sanatçılar ve onların bıraktığı eserlerle birlikte değerlendirmek gerek. Bu kadar çok güzelliği, yani gastronomi, sanat, mimari ve özel bir kültürü anlatmak gerçekten kolay değil. Üstelik bu şehir Avrupalı özelliklerini taşımasına rağmen kendi kültürünü de çok iyi koruyabilmiş bir yer. Ticari anlamda da Güney Amerika’ya açılan, alışveriş bakımından son derece canlı bir lokasyon. Güney Amerika’dan çok fazla sayıda turist çeken bir şehir.

Şehiri anlatmaya nereden başlamak istersiniz?

Ben oraya gittiğimde kendimi o şehrin yabancısı gibi hissetmiyorum. Nasıl İstanbulda yaşanmışlığın verdiği bir çevre ve onu güzelleştiren insani ilişkilerim varsa aynı şekilde Barselona’da da 10 yıl boyunca kurduğum böyle arkadaşlıklarım var. Arkadaşlığa ve dostluğa çok önem veren bir kültürleri var. bizim gibi coşkulu ve duygulu insanlar. Örneğin bizim şehrin tarihi dokusu içinde El Born’daki Tween mağazamız, Picasso Müzesi’ne giden yolda ve etrafında küçük kafeler bulunuyor. Bizim mağazamızın yanı başında dünyanın en ünlü tapas restoranı var. Calpep adındaki bu mekânda ögle servisi saat 11’de açılıyor ve üçte kapanıyor. Restoranın önünde içeride oturabilmek için en az 150-200 kişi kuyruğa giriyor ve bir buçuk iki saat bekliyor. Ancak sahibi Mr. Pep benim yakın dostum ve o her şeye rağmen o sıkışıklıkta sokağa bir stand atıp kendi eliyle bize servis yapıyor ve bu bambaşka duygular yaratıyor, eski komşuluk ilişkilerinin sıcaklığını hissettiriyor.

BENZER YAZI:  Havadan çekilmiş fotoğraflarla harabeler

El Born, Barselona

Barselona’da görülmesini önerdiğiniz, az bilinen yerler varını?

Paseo De Gracia, Barselona’nın daha modern yüzünün, yeni binaların olduğu bölge ve bizim orada da bir mağazamız bulunuyor. O mağazamızın yanında da çok ünlü bir restoran olan La Paisana bulunuyor. O mağazamızın sağında Gaudi’nin tasarlayıp inşa ettiği bir bina yer alıyor. Bunlar hepsi oradaki yaşantıyı benim için güzelleştiren detaylar. Katalan mimar Anton Gaudi’nin Casa Milla ve La Casa Batlo adındaki eserleri de şehrin mimari açıdan görülmeye değer güzel binalarından bence. La Boqueria adında çok büyük, zengin çeşitli bir balık pazarı bulunuyor ve oraya güney yarımküreden de, kuzey yarımküreden de çeşitli ürünler geliyor. La Boqueria’da hızlı servis yapan, atıştırmalık sunan yerler var, bunlardan bir tanesi El Pinotxo inanılmaz popüler. Kral bile oraya gittiğinde bir taburenin üzerinde oturup atıştırmalık yiyebilmek için 20-25 dakika bekliyor.

BENZER YAZI:  Şefin önerisi: Barselona

Paseo De Gracia, Barselona

Hangi otelleri beğeniyorsunuz?

Sahildeki W Otel benim favorilerimden. Özellikle yaz aylarında sabah ya da akşamüzeri buradan çıktığınızda önünde yedi sekiz kilometrelik şahane bir sahil yolu uzanıyor. İnsanlar sağ tarafınızda denize girerken, siz yürüyüşünüzü yapabilir, yol boyunca kafelerde mola verebilirsiniz. Otelin üst katında da bir kulüp bulunuyor. Füzyon mutfağı ve dünyadaki hit müzikleriyle popüler. Şehrin içinde kalmak isteyenler içinse Casa Fuster Otel’i önerebilirim, burada kendimi evimde gibi hissediyorum. Bu otel birçok lüks markaya ve Damat Tween’e de ev sahipliği yapan Passeig de Gracia adındaki caddede bulunuyor.

Başka ne gibi aktiviteler yapılabilir?

İspanya, kalbi futbolla atan bir ülke. Barselona’ya kadar gitmişken Camp Nou Stadı’nı görmeden de olmaz. Ben orada bugüne dek üç maç seyrettim. Ancak hedefim ülkenin en büyük iki takımı olan FC Barcelona ve Real Madrid arasında yapılan bir maçı yakalayıp seyretmek. Elbette Barselona’ya kadar gitmişken Gaudi Müzesi ve Picasso Müzesi görülmeli. Ben Gaudi’nin eserlerine baktığımda 100 yıl önce adeta hayal gücünün ötesine geçmeye çalışan bir yaratıcılık tutkusu hissediyorum. O günün koşullarında ürettiği eserler gerçekten hayret verici.

Akşam yemeği için nereleri tavsiye edersiniz?

Barselona’da restoranlarda gece servisi 10-11 gibi başlıyor. Bizde ise o saatlerde bitiyor. Farklı bir sohbet, yaşama kültürleri var. Deniz mahsulleri ve onların pişirilme tarzları konusunda büyük bir çeşitlilik sunan bir şehir. Martinez’in terasını ısrarla tavsiye ediyorum. Marina’da ise El Merendero de la Mari adında çok iyi bir restoran var. Barselona’da 20-30 kadar çok iyi, şık ve lüks deniz mahsulleri restoranı bulunuyor. Orta halli restoranlarda da çok çok lezzetli deniz mahsulleri tadabilmeniz mümkün. Dünyanın her yerinde iyi restoranlar bulunuyor ama Barselona’da ruhu da olan mekânlarla tanışabilirsiniz.

BENZER YAZI:  Yeni Miami'de lezzet turu

İspanya ve Barselona’yı moda açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

El Born’daki mağazamızın bulunduğu bölgedeki dar sokaklarda şöyle bir dolaştığınız zaman çok farklı sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Küçük tasarım mağazalarından, tasarımcıların mağazalarından eşi benzeri olmayan güzel giysiler, aksesuarlar alabilirsiniz. Kendinizi özel hissettirebilecek, “bu tam bana göre” diyebileceğiniz ürünler bulabilirsiniz. Sanata ve tasarıma çok önem verilen bir yer. Biz de Tween olarak kendimizi bir tasarım markası ola- rak konumluyoruz ve oradaki mağazamızdan dünyaca ünlü futbolcuların da Antonio Bandreas gibi oyuncuların da alışveriş yaptığı oluyor. ATLAS / Sedef Seçkin Büyük

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir